Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte, cildimiz, nem eksikliği ile kurumaya başlayacak ve bununla da kalmayıp, bazılarımızın cilt tipi zaten kuru olduğu için kötü bir görünüm ortaya çıkacak. Tam da bu noktada kuru cilt bakımı ortaya çıkıyor ve önem kazanıyor. Aslında kuru cilt bakımı yaz aylarında da çok önemli; fakat mevsim kış olduğunda, durum daha da büyük problem halini alıyor. Peki Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Kuru cilt bakımı nasıl olmalı? İşte bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler:

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

■ Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi mutlaka koruyun. UV ışınları her cilt tipi için zararlı, ancak kuru ciltler için çok daha zararlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kreminizi uygulamayı unutmayın. Kış aylarında güneş olmaz diyerek rahat edebileceğinizi de düşünmeyin. Gizli güneş, cildinize daha da fazla zarar verir; çünkü cildiniz tam da o zaman korumasızdır.

■ Kuru cilt bakımı nasıl yapılır diyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer şey de, elbette ki cildi nemlendirmektir. Gün içerisinde aklınıza geldikçe nemlendireceğiniz cildinizi, gece yatmadan önce de nemlendirip öyle uyuyun. Bununla birlikte, cilt tipinize uygun vücut yağları kullanmayı ihmal etmeyin.

■ Cildinizin su kaybetmesi riskini elbette, Kuru Cilt Bakımı na dikkat ederken göze alamazsınız. Bu nedenle, duş sırasında ya da yüzünüzü yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığını iyi ayarlamalısınız. Aksi halde hem çok sıcak; hem de çok yoğuk su, cildinizde su kaybına neden olacaktır. Soğuk su kullanımı kan dolaşımını hızlandıracağı için tercih sebebidir. Ancak cildiniz kuru ise siz ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz.

■ Sadece dışardan cildi desteklemek yeterli değildir. Bununla birlikte sıvı alımını da arttırmanız gerekir. Günde en az iki litre su içmeli ve bunun yanında, daha fazla sıvı içecek tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası