İsilik Nasıl Geçer?

İsilik Nasıl Geçer?

Çocuk sağlığı adına istenmeyen isilik, çok sık terleyen, ya da sıcak ortamlarda bulunmak durumunda kalan yetişkinlerin de yaşam kalitesini düşürmektedir. Peki isiliği önleme adına neler yapılabilir? İsilik nasıl önlenir? Eğer önlenememiş ise isilik nasıl geçer? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarını vererek, yaz aylarının sıcak günlerini rahat geçirebilmenize yönelik önerilerde bulunmaya çalışacağız…

İsilik Nasıl Önlenir?
İsilik Nasıl Geçer?

• İsiliği önleme adına yapmanız gereken ilk şey, sıcak ortamdan uzak durmaktır. Biraz önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi isilik ile ter arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle, sıcak ortamdan ne kadar uzak kalırsanız o kadar az terlersiniz, ve o kadar az isilik oluşumu gündeme gelmiş olur…

• Üzerinize giydiğiniz şeylerin, terlemenizi önleyecek, terleseniz de teri çekecek türden giysiler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu anlamda en çok önerilen şey, ince, ve pamuklu giysilerdir. Vücudunuza hava aldırıyor olmalarına dikkat etmeniz çok önemlidir. Aynı şeyi çoraplarınız için de uygulamalısınız.

• Genellikle annelerin korumacı tavırlarının, bebeklerde isilik oluşumuna neden olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Sıcak havalarda bebeğiniz de sizin gibi sıcaklanır, ve terler. Bu durum, onun nazik cildinde de isilik oluşumuna neden olur. Bu nedenle, üşüyeceği düşüncesi ile çok kalın giydirmeyin, ya da örtmeyin. Aksi halde, ona iyilik yapmaya çalışırken kötülük yapmış olacağınızı unutmayın.

• Her ne kadar dikkat etseniz de, yaz aylarında terlemeyi önleyemezsiniz. Teriniz üzerinizde kurursa tuzu cildinizde kalır; ve hal böyle olunca da cildin yanması durumu söz konusu olur. Bu nedenle, ılık su ile olabildiğince sık duş alın. Sabun olarak hafif ürünler kullanın, sonrasında da vücudunuzu yumuşak bir havlu ile kurulayın.

• Cildinizi temizlemenin sonrasında aloe vera içerikli jel uygulayın. Aloe veranın soğutucu özelliği bulunmaktadır; ve bu nedenle daha az terlemenizi, sıcaktan daha az etkilenmenizi sağlamaktadır.

• İçeriğinde seramid bulunan nemlendiriciler kullanın. Böylece, isilik nedeni ile sık sık yaşanan kaşıntı etkisini ortadan kaldırmış, en azından azaltmış olursunuz. Böylece cildiniz daha az tahriş olacaktır.

• İsilik oluşumu gerçekleşen yerlere, soğuk kompres uygulayın; mümkünse bunu buz ile yapmak yerine su ile yapın, ve olabildiğince ıslak olmasının, cildinizi rahatlatacağını unutmayın.

• İsilik nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şey de, yulaf çayını isilik üzerine uygulamaktır. Bunun için, kaynamakta olan iki litre suyun içerisine, tülbette sarmış olduğunuz bir bardak yulafı ekleyin, ve suyun bir müddet daha kaynamasını sağlayın. Ardından ocağın altını kapatın, ve 15 dakika da bu şekilde bekletip, sonra yulafı suyun içerisinden alın. Suyun ılımasını bekleyip, isilik olan bölgeye dökün, sonrasında da kurumasını bekleyin. Yulafın içeriği, isiliklerin giderilmesinde etkilidir.

• Tüm bu öneriler işinize yaramadı, isiliği önlemeye katkı sağlamadı ise, dermatoloğunuza başvurun…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.