Güneşin Zararları Ve Güneş Koruyucu Kremler

Yaz aylarının kendisini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde, çok fazla gördüğümüz, ve görmeye de devam edeceğimiz güneş, ve güneş koruyucu kremler hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalıştık. Güneşin faydaları elbette var, ancak, bu sıcak yaz günlerinde, güneşin faydalarından çok güneşin zararlarından söz etmemiz gerekmektedir. İsterseniz öncelikle, güneşin zararlarına bakalım, sonrasında güneş koruyucu kremler hakkında vereceğimiz bilgilerimize kaldığımız yerden devam edelim:

Güneşin zararlarını, kısa vadeli güneşin zararları, ve uzun vadeli güneşin zararları olarak ele almamız gerekmektedir. Güneşin zararları arasında yer alan kısa vadeli güneşin zararlarına örnek olarak, bronzlaşma, güneş yanıkları, ya da çil oluşumunu verebiliriz. Uzun vadeli güneşin zararları ise büyüktür: deri kanseri, cilt lekeleri, ve kırışıklıklar gibi foto yaşlanma etkileri, uzun vadeli güneşin zararları arasında sayılmaktadır.
Güneş koruyucu kremlerin içerisinde yer alan SPF, güneşten koruma faktörü olarak adlandırılmaktadır, ve SPF’nin, Ultraviyole B ışınlarına karşı koruyucu etkisinden söz edilmektedir. Yani güneş yanıkları nedeniyle oluşan kızarıklıkların oluşmasını, SPF içerikli güneş koruyucu kremler ile önleyebilmek mümkündür. Güneş koruyucu kremlerin içeriğinde bulunan SPF’yi de değerlendirme durumu söz konusudur, güneş koruyucu kremlerin etkinliklerini derecelendirmek mümkündür.
Güneş koruyucu kremler alınırken, SPF içeriğinin, en az 15 faktörlü olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki: güneş koruyucu kremlerin içeriğinde bulunan SPF, sadece Ultraviyole B ışınlarına karşı bir koruyucu etkendir. Oysa ki, güneş koruyucu kremlerin, Ultraviyole A ışınlarına karşı da koruması beklenmektedir, çünkü, deri kanserleri, güneş yanıkları, ya da cilt yaşlanmasının nedeni, güneşten gelen Ultraviyola A ışınlarıdır. Bu nedenle, güneş koruyucu kremlerin spektrumunun geniş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası