Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

İçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında, değil denize, havuza gitmek, bir yerden başka bir yere giderken dahi güneş yanığına maruz kalabiliyoruz. Bu nedenle, güneş yanığı nasıl olur, güneş yanığı nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını bilmemiz oldukça önemli. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere detaylı bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız…

Güneş Yanığı Nasıl Olur?

Gerek güneşe; gerekse güneşin zararlı ışınları arasında yer alan UV ışınlarına maruz kalmanın sonrasında, vücutta önce yanıklar oluşur, sonrasında ise, aradan geçen 24 – 48 saat arası zamanda, güneş yanığının etkilerinde artış görülür. 48. saatin sonunda ise, söz konusu güneş yanığının etkilerinde azalma göze çarpmaktadır.

Güneş yanığını ilk olarak, deride oluşan kızarıklık ile hissedersiniz. Sonrasında ise, kabarıklık, su toplaması, ya da dokunulduğunda acının artması… gibi belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi belirtilerden, kendi çabanızla, ev ortamında kurtulabilirsiniz, ancak, eğer belirtilerde, zaman geçtikçe artış görülüyor; ve ateşiniz de yükseliyorsa, bu durumda mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Güneş Yanığı Neden Olur?

Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda, güneşe direkt olarak, 10:00 – 16:00 saatleri arasında maruz kalırsanız, yüksek faktörlü güneş kremi, ya da losyonu kullanmadan güneşe çıkarsanız, güneşe çıkmadan önce cildinize, hassasiyete neden olacak kremler uyguladı; ya da uygulamalar yaptırdıysanız; örneğin, lazer epilasyon sonrası güneşe cildinizi maruz bıraktıysanız… güneş yanığı problemleri ile, diğer kişilere oranla daha sık karşılaşabilirsiniz.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Siz güneş yanığına maruz kaldığınızda, cildiniz gerilir; ve suya gereksinim duyar. Eğer siz cildinizi susuz bırakırsanız, problemin giderilmesi uzun sürer. Bu nedenle, her zamankinden daha fazla su tüketmeye çalışmalısınız.

Güneş yanığının oluştuğu bölgeyi su ile ıslatıp, sonrasında, ıslakken bölgeye yulaf içeriğine sahip cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Ateşimiz çıktığında alnımıza soğuk su ile kompres uyguladığımız gibi, güneş yanığı problemimiz olduğunda da bölgeye, soğuk su ile ıslatılmış bezlerle, günde bir kaç kez kompres yapabiliriz. Bu, güneş yanığını geçirmez; ama acının azalmasına katkıda bulunacaktır.

Güneş yanığı dolayısı ile cildinizde su toplanması durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda, elinizle o bölgeye dokunmamalı, enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu bilmeli; ve bu nedenle de durumun kendi kendine düzelmesini beklemelisiniz.

Pek çoğunuzun uyguladığı, problemli bölgeye soğuk yoğurt sürmek, acının giderilmesine katkı sağlamakta, ama tedavi edici etkisinin olmadığı unutulmamalıdır.

Aloe vera jelinin ise, tedavi edici özelliğinin de bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, güneş yanığında kullanılabilecek etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Yanığın olduğu bölgeye zeytin yağı da sürebilirsiniz.

Her sabah mutlaka demlediğiniz siyah çayın demini, ya da siyah çay poşetlerini yanık olan bölgeye koyarsanız, hem yanma hissi; hem de ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Sulandırarak elma sirkesini de problemli bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası