Güneş Yanığı Evde Nasıl Geçer?

Mevsimin yaz olması, havuza, denize sık girilmesinin yanında, günlük koşuşturma gereği, dışarı çıkılmaması gereken 10:00 – 16:00 saatleri arasında da dışarı çıkılması dolayısı ile zaman zaman güneş yanığına maruz kalabiliyoruz. Hafif olan güneş yanıklarına evde çözüm üretilebiliyor iken, eğer güneş yanığının derecesi ağır ise, beraberinde başka belirtiler de gözlemleniyorsa, bu durumda en kısa zamanda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Bu gibi ağır dereceli güneş yanıkları nelerdir, güneş yanığı evde nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Güneş Yanığı Evde Nasıl Geçer?

Güneş yanıklarına evde çözüm önerilerinden söz etmeden önce şunu belirtelim: güneş yanığının şiddeti hafif de olsa, ağır da olsa, maruz kalmamak adına, oluşmalarının muhtemel olduğu durumlarda korunmak en mantıklı yöntem olacaktır. Bu noktada, kapalı mekanlarda cam arkasında dahi oturduğunuzda, güneş yanığının oluşabileceğini bilmelisiniz. Ama eğer istenmemesine karşın güneş yanığı oluşmuş ise, bunu fark etmenizin hemen sonrasında yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Güneş yanığını fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk şey, serin, karanlık; ve kapalı bir mekana giderek, bacaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırmaktır. Bir müddet bu şekilde dinlenmeli, bu sırada da olabildiğince sıvı tüketmeye önem vermelisiniz. Bu gibi durumlarda alkol alımı gerçekleştirmemeli, yiyeceklerinizin de hafif şeylerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Ama güneş yanıklarına evde çözüm yöntemleri sadece bunlarla sınırlı değil…

• Bir imkan yaratın, ve olabildiğince soğuk bir duş alın, bu sırada güneş yanığının olduğu bölgelerde şampuan; ya da sabun kullanımından kaçının. Eğer duş alma şansınız yok ise, güneş yanığının oluştuğu bölgeler için soğuk kompress uygulamayı da tercih edebilirsiniz.

• Bulunduğunuz ortamda küvet varsa güneş yanığı konusunda biraz daha şanslısınız demektir. Sorunlu bölgenin serinletilebilmesi adına, küvetin içerisine soğuk su doldurarak, bir bardak elma sirkesi; ya da soda ekleyerek hazırlayacağınız karışımın içerisinde en az 15 dakika kalabilirsiniz. Bu şekilde cildinizin nemlenmesini, ve serinlemesini sağlamış olursunuz.

• Cildin nemlenmesini sağlayan bir diğer yöntem de, yağsız süt ile suyun karıştırılmasından elde edilen karışımın cilde uygulandığı yöntemdir. Bunun yanında, soğuk suya mısır unu, ya da yulaf unu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı da cildinize uygulayıp, nemlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz.

• Güneş yanıklarına evde çözüm yöntemlerinden bir diğeri de, salatalığın püre haline getirilerek cilde uygulandığı yöntemdir. Aynı zamanda, siyah çayı demleyip, soğumasını beklemenizin ardından özellikle yüz; ve göz çevresi bölgelerinize bu çay ile soğuk kompres yapmanız da etkili olacaktır.

• İçeriğinde aloe vera bulunan ya da E vitamini olan nemlendiricileri de güneş yanığına uygulayabilirsiniz, bu nemlendiricileri buzdolabında soğutup kullanırsanız daha da etkili sonuçlar elde edersiniz. Aloe vera jelini bitkiden çıkartıp, problemli bölgeye kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Tüm bunlara karşın, güneş yanığı evde nasıl geçer sorusunun yanıtlarını sizin problemlerinize iyi gelecek şekilde uygulayamayabilirsiniz de… Bu gibi durumlar: güneş yanığının özellikle geniş alanlara yayıldığı durumlardır. Kızarıklık, kabarma, şişme, su toplama, kaşıntı, ağrı… gibi unsurların geniş alanlarda hüküm sürdüğü durumlarda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Sağlık kuruluşlarında güneş yanığı tedavisi, kortizonlu iğne, alerji ilaçları, serum, ağrı kesici, ve antibiyotik gibi, uygun görülen ilaçlarla yapılabilmektedir. Buna, doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası