Güneş Kremi Kullanımı Hakkında Her Şey

Yaz aylarının yaklaşması, ve güneşin kendisini göstermeye başlaması ile birlikte, bizler de kendimizi, güneşin zararlı ışınlarından korumak adına güneş kremi kullanmaya başlayacağız. Ancak, güneş kremi ne kadar sürede bozulur, güneş kremi nasıl kullanılmalı? gibi soruların doğru yanıtlarını bilmez isek, kullandığımız güneş kreminin bize hiç bir olumlu etkisi olmayabiliyor… O halde gelin güneş kremi hakkında merak ettiğimiz soruların yanıtlarını almaya başlayalım…

Güneş Kremi Ne Kadar Sürede Bozulur?

Bizim insanlarımız genellikle tasarruf yapmayı sever. Ancak tasarrufu yanlış şeylerde yaparız. Örneğin, bir önceki sene kullandığımız güneş kreminin kalanını sonraki yaz kullanmak isteriz. Ancak, bu doğru bir tasarruf değildir. Çünkü güneş kreminin en çok altı ay dayanma süresi bulunmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş bir güneş kremi kullanımı ise, hiç bir fatda sağkamayacaktır. Güneş kremini, her sene yaz başında yeni almanız bu nedenle çok önemlidir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kremi kullanımı sırasında yapmış olduğumuz en büyük hatanın, kötü görünmemek adına, vücudumuzu ovalaya ovalaya, kullandığımız güneş kremini yedirmek olduğunu unutmamalıyız. Cildimizde bir tabaka oluşturması, ve bu tabaka sayesinde cildimizi koruması gereken güneş kreminin oluşturduğu tabakayı, ovalamak sureti ile incelttiğimizden dolayı, güneş kreminin etkisini oldukça azaltıyor; hatta kaybettirebiliyoruz. Bu nedenle, güneş kremini kesinlikle ovalamadan kullanmamız öneriliyor.

Satın aldığınız güneş kreminin üzerinde, bolca uygulamanız gerektiği yazmaktadır. Siz ise muhtemelen, yine tasarruf yapmak adına az az kullanırsınız. Eğer vücudunuza yeteri kadar güneş kremi uygulamaz iseniz, ya da güneş kremi kullanımını belirli aralıklarla tekrar etmez iseniz, güneş kreminin etkisi düşecektir. Örneğin, yüzünüz açıkta kaldığından dolayı, en az yarım tatlı kaşığı güneş kremini sadece yüzünüze kullanmanız önerilmektedir. Bununla birlikte, yaz aylarında hemen hemen tüm vücudun açıkta kaldığını da unutmamak gerekir.

Yüze yarım tatlı kaşığından fazla, boyuna yarım tatlı kaşığından fazla, göğüslere bir tatlı kaşığından fazla, kollara, bacaklara, ve sırta bir tatlı kaşığından fazla güneş kremi kullanımınızın yeterli olacağını unutmamalısınız.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında FDA; ya da Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin satın alınması gerektiğini unutmayın. Eğer alacağınız güneş kreminin içeriğinde, cildinizi güneş lekesi, ve sivilcelere karşı koruyan bitkisel formüller de var ise; hatta, Anti-Aging etkisi söz konusu ise, bunların da kullanacağınız güneş kremi için iyi etkiler olduğunu unutmamalısınız.

Her ne kadar en kaliteli güneş kremini alsanız, ve gerektiği kadar kullansanız da, 11:00 – 16:00 saatleri arasında, yani güneşin dik açı ile yansıdığı zamanlarda güneşe maruz kalmamaya, ve, güneş gözlüğü, şapka gibi gerekli eşyaları kullanmaya da özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası