Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını aradığınız noktada sizlere önereceğimiz evde cilt bakım maskeleri, her birinizin hem çok işine yarayacak; hem de evinizde bulunan malzemelerle yapılmaları dolayısı ile doğal ve ekonomik olacaklardır. Evde cilt bakımı yaparak, pek çok kozmetik ürünün verdiğinden daha etkin sonuçlar elde edebileceğinizi biliyor musunuz? O halde sizlere evde cilt bakımı maskeleri oluşturabilmeniz adına bir kaç farklı tariften söz edelim.

Evde Cilt Bakımı Maskeleri

■ Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı için bir cilt temizleyicisine ihtiyacınız bulunmakta. Bunun için ilk olarak bir yüz havlusunu ılık su ile nemlendirin ve ardından da güzelce sıkın. Sonrasında vereceğimiz malzemelerle temizleyici cilt maskesini hazırlayın.

* 1 yemek kaşığı ev yoğurdu
* 2 çay kaşığı zeytinyağı
* 1/2 çay kaşığı limon yağı

Malzemeleri birbiri ile iyice karıştırıp, sonrasında da masaj yaparak cildinize, göz çevresini hariç tutarak yedirin. Bu şekilde 10 dakika kadar beklemesini sağlayın. Ardından hazırlamış olduğunuz nemli havlu ile yüzünüzü silerek maskeden arındırabilirsiniz.

■ Evde cilt bakımının bir sonraki aşaması peeling’dir. Bunun için gerekli malzeme listesini aktarıp, sonrasında da peelingi cildinize nasıl uygulayacağınızdan söz edelim.

* Bir miktar sade yulaf ezmesi
* Az bir miktar su
* 1 çay kaşığı bal
* 1 çay kaşığı zeytinyağı

Evde cilt bakımı için peelingi uygulama aşamasında ilk adımınız peeling karışımını hazırlamak olacak. Bunun için sade yulaf ezmesini pişirmeye başlayın. Ancak içerisine az bir miktar su koyun ki yulaf ezmesinin kıvamı yoğun olsun. Bu arada başka bir kase içerisinde bal ve zeytinyağını birbiri ile iyice karıştırın. Pişen yulaf ezmesinin içerisine hazırlamış olduğunuz yağlı bal karışımını ilave edin.

Hazırladığınız peelingi cildinize uygulayın. Ancak bu sırada göz çevresini hariç tutun. Peelingi cildinize masaj yaparak, dairesel hareketlerle uyguladıktan sonra on dakika kadar beklemesini sağlayın. Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Evde cilt bakımı maskelerinden bir diğeri de gerdirici cilt maskesidir. Bunun için öncelikli olarak cildinizi temizlemiş olmalısınız. Sonrasında kullanmanız gereken malzemeler şu şekildedir:

* 2 yemek kaşığı ev yoğurdu
* 1 yemek kaşığı limon

İlk işiniz cildinizi temizlemekti; onu yaptığınızı var sayıyor ve ev yoğurdu ile limon suyunu bir kase içerisinde karıştırmanız gerektiğini belirtiyoruz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı hem yüzünüze; hem de boynunuza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Sonrasında en az yarım saat bekleyin. Ancak daha etkili olmasını istiyorsanız bir saat de bekletebilirsiniz. Zaten bu sırada cildinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu yardımı ile kurulayın. Son olarak da nemlendirici uygulayarak evde cilt bakımını tamamlayabilirsiniz.

■ Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun son yanıtı ise cildinizi nemlendirmektir. Bunun için argan yağından faydalanabilirsiniz. Hafif, kuru ve yapışkan olmayan argan yağından elinize bir kaç damla alıp, önce ellerinizi birbirine sürerek yağın ısınmasını sağlayın. Sonrasında da cildinize masaj yaparak uygulayın. Ne dersiniz, sizin için de evde cilt bakımı maskeleri çok doğal olmadı mı?

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.