Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazen sırtımıza, bazen omzumuza, bazen kolumuza; bazen de vücudumuzun herhangi bir görünmeyen yerine dövme yaptırmak isteyebiliyoruz. Yaptırdığımız dövme bizi her şeyin öncesinde modern gösteriyor. Bununla birlikte, sevdiğimiz insanların isimlerini üzerimizde taşıyarak, sevgimizi ispat ediyor gibi oluyoruz. Aynı zamanda şık oluyoruz. Ancak hem sağlık açısından doğru ellerde dövme yaptırmanın gerekliliğine dikkat etmeliyiz; hem de dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını bilmeliyiz. İşte bu nedenle biz sizler için araştırdık: işte dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Dövmenin yapılmasının sonrasında oluşan kabuğu kaşımayın, ya da çıkartmaya çalışmayın. Bu davranışınız, dövmenin bozulmasına ve düzelttirmek için yeniden, dövme yaptırdığınız yere gitmenize neden olacaktır.

■ Evcil hayvanlarınız varsa; ya da hayvanları seviyorsanız ve onlarla sık sık oynuyorsanız, dövmenize yaklaşmalarına izin vermeyin; aksi halde enfeksiyon riskiniz artacaktır.

■ Dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de dövmeyi ıslatmamanızın gerekliliğidir. Duş alabilirsiniz, ancak onun haricinde dövmeyi ıslatmak, yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir.

■ Güneşten kaçınmalısınız; hem de iki hafta boyunca. Yaptırdığınız dövmenin, eğer yapılır yapılmaz solmasını istemiyorsanız – ki muhtemelen de istemezsiniz; güneşten uzak durun.

■ Dövme yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, spor yapmamanızın gerekliliğidir ve bunun için de gerekli süre yine iki haftadır. Kaslarınızı esnetmemeli; baskı uygulamamalısınız. Sırtınıza yaptırdığınız dövmeler için iyileşme süresini uzatacak bir diğer durum da, yatarak yapılan hareketlerdir. Dövmenize zarar vermek istemezsiniz muhtemelen.

■ Dövme yaptırdıktan sonra bakım aşamasına geldiğinizde ise dövmenin kısa sürede iyileşmesi için, en geç altı saat sonra sargıyı çıkartmanız gerektiğini belirtebiliriz. Bunun nedeni, Oksijen ile temasın dövme için öneminden kaynaklanmaktadır. Ancak sargıyı duşta çıkartın. Islandığında çıkması daha kolay olacaktır.

■ Dövme yaptırdıktan sonra duş alırken, suyun direk dövmenin üzerine çarpmamasına dikkat etmeli ve ilk başta sıcak su ile temizlemelisiniz. Sonrasında soğuk suya geçiş yapabilirsiniz. Ve duştan çıkmadan önce, dövmenin üzerinde hiç mürekkep artığı kalmadığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası