Cilt Yaşlanması Nasıl Engellenir?

Hepimiz cilt yaşlanmasından korkar, bunun için yapılabilecek her ne varsa yapmaya kendimizi adarız; ama genellikle sözümüz paramıza geçer; öyle düşünürüz… Bunun için de en pahalı cilt bakımı ürünlerini alıp kullanırız… Hiç duydunuz mu, çok fazla cilt bakımı yapması dolayısı ile cilt yaşlanmasına maruz kalanları? Aslında cilt yaşlanması çok fazla cilt bakımı yapıldığı için değil, sadece yanlış ürün kullanıldığı, stresli bir yaşam tarzına sahip olunduğu ve yanlış beslenildiği için söz konusu olur… O halde, bizim doğru bildiğimiz yanlışlarımız var. Cild yaşlanması nasıl durdurulur? Cilt yaşlanması nasıl engellenir? Hemen gözden geçirmeye başlayalım…

Cilt Yaşlanması Nasıl Durdurulur?
Cilt Yaşlanması Nasıl Engellenir?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, stres yönetimi hakkında bilgi sahibi değilsek, içeriğinde cildimize gerekli aminoasit, vitamin ve mineralleri bulunduran besinlerle dengeli beslenmiyorsak, güneş ışınlarına maruz kalıyor ve kendimizi bundan korumuyorsak, cilt yaşlanması kaçınılmaz olacaktır. Genetik ise cilt yaşlanmasının önüne geçemeyeceğimiz belki de en önemli sorundur. Kuruluk, yorgunluk, solgunluk… cilt yaşlanmasının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Eğer ki hayvansal yağlar,alkol, kafein… gibi şeylerin tüketimini çok fazla gerçekleştiriyor; az su içiyor, yeterince esansiyel yağ tüketimi gerçekleştirmiyorsanız cildinizin cansızlaşması, kuruması ve solgun görünerek yaşlanması yine kaçınılmazdır. Yanlış beslenme, öncelikle kılcal kan damarlarının dolaşımında problemlere neden olur; sonrasında da bu durumun uzun sürmesine, en genç cilt dahi tahammül edemez.

Sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri bulunan şeker, özellikle 35 yaşından sonra cilt yaşlanmasına da neden olmaktadır. Şekeri şeker olarak değil; işlenmiş gıdalarla alsanız dahi, yeterince sindirilememesi, özellikle 35 yaşından sonra kolajen kaybına, ve güçlü kolajenin güçsüz kolajene dönüşmesine neden olur. Bu durum her şeyin öncesinde cildinizin elastikiyetini kaybetme sebebidir Güneş ışınlarına karşı artık daha savunmasız olan cilt, gevşemeye, çatlamaya ve kızarmaya başlar.

Stres, sigara, alkol, gereğinden fazla kafein tüketimi, işlenmiş ve kızartılmış besinlerin tüketilmesi… gibi nedenler de vücutta serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Vücut başlangıçta bu serbest radikallere karşı kendini savunabilir. Ama fazla üretilmeleri halinde kendini koruyamayan vücutta, serbest radikaller sağlıklı hücrelere de saldırmaya başlar ve cilt yaşlanması yine söz konusu olur.

İşte tüm bu olumsuz etkenleri ortadan kaldırabilmenin bazı yollarından söz etmenin şimdi tam zamanı:

■ Cildin kırışıklıklara, lekelere, ince çizgilere maruz kalmasının nedeni olarak biraz önce belirtmiş olduğumuz serbest radikallerle savaşmak için bolca antioksidan almak gerekmektedir. Bunu koyu yeşil, sarı ve kırmızı sebze ve meyveleri tüketerek sağlayabilirsiniz.

■ Cildinizin kurumasını önlemek için günde en az sekiz bardak su için ve yemeklerinizi gerçek zeytinyağı ile pişirin.

■ Somon balığı, bitter çikolata, nar, ahududu, böğürtlen… gibi yiyeceklerin de antioksidan içeriği yüksektir. Bu besinleri tüketerek de cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşabilirsiniz.

■ Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta, domates, yeşillik gibi sağlıklı kahvaltılıkları tüketin. Açma, börek, poğaça gibi, sadece karnınızı doyuran kalitesiz karbonhidratlardan uzak durun.

■ Güneşe olabildiğince az maruz kalın. Güneşe maruz kaldığınız zamanlarda da en az 15 faktörlü güneş koruyucular kullanın.

■ Kahve ve alkol tüketimini azaltıp, günde en az bir fincan yeşil çay tüketimi gerçekleştirin.

■ Sigara kullanmayın. Sigara kullanılan ortamlarda da bulunmayın.

■ Yeterli ve dengeli beslenin. Vitamin – mineral kontrollerinizi de düzenli olarak yaptırın.

■ Sporu hayatınızın bir parçası haline getirin. Özellikle de açık havada egzersiz yapmaya çalışın.

■ Stressiz kalamayacağınızı biliyoruz. Ama stres yönetimini öğrenin ve rahatlamaya odaklanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası