Cilt Tipim Hangisi Diyenler İçin Cilt Tipini Belirleme Bilgileri

cilt tipim hangisiBu yazımızda sizlere, cilt tipini belirleme ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yani, cilt tipim hangisi diyenler arasında yer alıyorsanız doğru yerdesiniz… Cilt tipim hangisi diyenler, aslında cilt tipini belirleme konusundaki hassasiyetlerinde haklıdırlar; çünkü, cilt tipim hangisi sorusunun yanıtına göre, yapılacak olan cilt bakımı değişiklik göstermektedir. O halde size daha fazla zaman kaybettirmeden, cilt tipini belirleme ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Kuru cildin özellikleri: Genellikle açık tenli kadınlarda görülen kuru cilt tipinin nedeni, yağ bezlerinin fazla çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Kuru cilt tipinin oluşmasındaki bir diğer neden de malesef yaşlanmadır. Kuru cildin özellikleri arasında, yüzeysel olarak düzgün cilt görünümünden söz etmemiz gerekmektedir. Buna karşın, kişi cildinin sürekli gergin olduğunu hissetmektedir. Kuru cildin özellikleri arasında, cildin çabuk çatlamasından söz etmek gerekir, bununla birlikte soyulmalar da göze çarpmaktadır. Kuru cildin özelliklerinden bir diğeri ise, kişinin yaşı genç dahi olsa, ağız, ve göz çevresinde kırışıklıkların meydana gelmesidir. Kullandığınız sabunlar, evinizin kaloriferli olması, güneşe, ya da rüzgara çok fazla maruz kalmanız da kuru cilt tipine sahip olmanıza neden olabilmektedir. Kuru cilt tipine sahipseniz, hem yağlı krem kullanımı gerçekleştirmeli, hem de nemi cildinizden eksik etmemelisiniz…
Yağlı cildin özellikleri: Cilt rengi koyu olanlar genellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerdir. Yağlı cilt tipi, kişilerin yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Yağlı cildin özellikleri arasında, parlak görünümünden, ve bunun yanında gözeneklerin görünmesinden de söz etmek gerekmektedir. Yağlı cildin özellikleri arasında, ne yazık ki, akne, ve sivilcenin sık olmasından da söz etmemiz gerekir. Yağlı cilt tipinin yaşlanması daha uzun sürmektedir; hatta öyle ki, kişinin yaşı ilerledikçe, cildinin daha güzel bir hal alacağını da belirtmemiz gerekmektedir. Yağlı cilt tipine, sert ürünlerle gerçekleştirilen uygulamalar, cildin pul pul görünmesine neden olmaları dolayısı ile yağlı cilt tipinde tercih edilmemektedir.
Normal cildin özellikleri: Normal cilt tipinde nem, ve yağ oranı birbirini dengelemektedir. Benim cildim hangisi diyen pek çok kadın normal cilt tipine sahip olmayı arzulasa da, ne yazık ki normal cilt tipine sahip olan kişi sayısı diğer cilt tiplerine göre daha azdır. Normal cildin özellikleri arasında, gözeneklerin belirgin olmayışından söz edilmelidir. Normal cildin özellikleri arasında, zaman içerisinde kuru cilt tipine dönme eğiliminin yer almasından dolayı, normal cilt tipinin de iyi bir cilt bakımına ihtiyacı olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
Karma cildin özellikleri: Karma cilt tipi tam yağlı olmadığı gibi, tam kuru da olmayan cilt tipidir. Karma cildin özellikleri arasında, yanakların ve göz çevresinin kuru olduğundan; ancak alın, burun, ve çenenin yağlı olduğundan söz etmemiz gerekmektedir. Karma cilt tipi için yapılacak olan cilt bakımına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Yağlı cilt tipinin gözlemlendiği yerlere farklı cilt bakımı, kuru cilt tipinin gözlemlendiği bölgelere ise farklı cilt bakımı uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası