Cilt Tipi Belirleme Ve Kuru Cildin Özellikleri İle Yağlı Cildin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere, cilt tipi belirleme ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Cilt tipi belirleme önemlidir; çünkü cilt bakımı, cilt tipine göre gerçekleştirilmektedir. Peki cilt tipi belirleme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Cilt tipi belirleme için kuru cildin özellikleri, yağlı cildin özellikleri, normal cildin özellikleri; ve karma cildin özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Cilt tipi belirleme adına bilmeniz gereken her şeyi yazımız içerisinde bulabileceksiniz…

Kuru cildin özellikleri: Kuru ciltler genellikle sert; ve de mat görünürler. İnce bir yapıları vardır; ve bununla birlikte gözeneklerinin küçük olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Kuru cilt, dokunulduğunda kuru olduğunu belli eder; ve pütür pütür olduğunu da hissettirmektedir. Kuru cildin özellikleri arasında çok kolay tahriş olduğundan söz etmemiz gerekirken bunun nedeninin kendini tam olarak koruyamaması olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kuru cildin özellikleri arasında, sık kaşınması, çatlaması, hatta dökülmesinden de söz etmemiz gerekir. Kuru cildin özellikleri arasında, yapılan banyoların sonrasında gözlemlenen kızarıklıklardan da söz etmeyi unutmamalıyız.
Yağlı cildin özellikleri: Yağlı cilt genel olarak kalın olmakla birlikte donuk görünür; ancak bakarak dahi bir cildin yağlı cilt olduğunu rahatlıkla algılayabilirsiniz. Bunun nedeni, gözeneklşerin çok büyük olması, cildin yağlı ve parlak görülmesidir. Yağlı cildin özellikleri arasında, dokunulduğunda hissedilen kayganlıktan da söz etmemiz gerekmektedir. Makyajın çabuk bozulması, sık sık sivilce çıkması gibi etkiler de yağlı cildin özellikleri arasında yer alırken, yağlı cildin özellikleri arasında, çok geç kırıştığından; ve dayanıklı olduğundan da söz etmek gerekmektedir.
Karma cildin özellikleri: Karma cildin özellikleri arasında yer alan T bölgesi, yani, çene, alın; ve burun kısımlarının yağlı; fakat yanakların kuru olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yani karma cildin özellikleri arasında hem yağlı cildin özellikleri, hem de kuru cildin özelliklerinden söz edilmesi olanaklıdır.
Normal cildin özellikleri: Normal cildin özellikleri arasında, cilt renginin pembe olduğundan söz etmek gerekmektedir. Dokunulduğunda normal cilt yumuşak; ve pürüzsüz şekilde ele gelirken, bakıldığında ise çok sağlıklı göründüğünü belirtmemiz gerekmektedir.
Cilt tipi belirlemede, cildinizin genel özelliklerine bakmanız gerekmektedir. Çünkü cilt tipi zaman zaman, mevsimsel, ya da hormonal değişimlere bağlı olarak değişiklik göstererek sizi yanılgıya düşürebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası