Cilt Sağlığı İçin Besinler Ve Cilt Sağlığı İçin Beslenme

Bu yazımızda sizlere, cilt sağlığı için besinler; ve beslenmenin öneminden bahsedeceğiz. Cilt sağlığı için üretilip geliştirilen pek çok cilt bakım kreminin mevcut olduğu hepimiz tarafından biliniyor, ancak, cilt sağlığı için besinler, ve beslenme önerileri, elimizin altında olan; ve hepimizin uygun fiyata sahip olabileceği besinler olması dolayısı ile daha çok tercih edilebilir. Hem de cilt sağlığı için besinler, doğal sağlık açısından büyük önem arz etmelerinden dolayı da tercih sebebidirler. Peki cilt sağlığı için besinlerden ne şekilde yararlanabiliriz?

Cevizin cilde faydaları: Cevizin cilde faydaları arasında, ilk olarak cevizin içeriğinden söz etmek gerekiyor… Cevizin içeriğinde bakır, ve Omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Bu sayede, cevizin cilde faydaları arasında, cildin elastikiyetini arttırmaktan; ve kolajen oluşumundan söz edilmektedir. Cevizin cilde faydaları arasında, iyileştirilen bir cilt dokusundan söz etmek mümkün. O halde, cevizin cilde faydalarından yararlanmak için, her gün, bir ara öğünde, iki ya da üç tane ceviz tüketmeye dikkat edin; ve cevizin cilde faydalarından yararlanın…
Sebzelerin faydalarına bakıldığında da yine karşımıza cilt sağlığı için besinler çıkmaktadır. Sebzelerin faydalarından söz ederken, sebzeleri ikiye ayırmak gerekiyor: yeşil; ve sarı renge sahip olan sebzelerin faydaları arasında kaz ayakları, ve göz çevresi kırışıklıklarının az oluştuğu biliniyor. Bunun yanında, yeşil ve turuncu sebzelerin faydaları arasında ise, cildin güneşe karşı olan hassasiyetinin azaltılmasından söz ediliyor; çünkü bu besinlerin içeriklerinde karoten bulunuyor. Cilt sağlığı için besinlerden, işte bu şekilde, sebzelerin faydaları ile yararlanabilmek mümkün…
Cilt sağlığı için besinlerden söz ederken, ayçiçeği çekirdeğinden de söz etmemiz gerekmektedir. Ayçiçeği çekirdeğinin cilde faydalarını olanaklı hale getiren, ayçiçeği çekirdeğinin içeriğinde bulunan E vitaminidir. Ayçiçeği çekirdeği, cildin üst tabakasını güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir özellik sergilemektedir. Ayçiçeği çekirdeğinin cilde faydaları arasında, cilde kolajen kazandırmasından da söz etmek gerekmektedir; ve insan cildindeki kolajenin yıllar içerisinde azaldığının da unutulmaması gerekir. İşte bundan dolayı, kolajen ile cildin sıkılaştırılması, ayçiçeği çekirdeği sayesinde olanaklı hale gelmektedir. Günde bir küçük avuç ayçiçeği çekirdeğinin yenilmesi ayçiçeği çekirdeğinin cilde faydalarından yararlanmak adına önerilmektedir.
Cilt sağlığı için besinlerden söz ederken barbunyayı da unutmamamız gerekiyor. Barbunyanın cilde faydaları arasında, barbunyanın içeriğinde bulunan çinkonun olumlu etkilerinin bulunduğu unutulmamalı. Çinko eksikliği, cilt yaraları, ve lekelerinin oluşmasına neden oluyor. Barbunyanın cilde faydalarından yararlanmak için ise, günde 100 gram barbunya tüketmeniz öneriliyor…
Cilt sağlığı için besinlerden söz ederken, soyanın cilde faydalarından da söz etmemiz gerekmektedir. Soyanın içeriğinde protein, ve mineraller bulunmaktadır. Bu içerik sayesinde soya, ciltteki pigmentasyonu dengelerken, ciltte oluşan farklı renk probleminin ortadan kaldırılmasına da olanak tanır. Cildinizde güneşten kaynaklı oluşan lekelerin de soyanın cilde faydaları ile giderilmesini sağlayabilirsiniz.
Cilt sağlığı için besinlerden söz ederken yulafın cilde faydalarından da bahsetmemiz gerekmektedir. Yulaf, cildi gençleştirerek ciltteki yaraların da daha kısa sürede iyileşmesini olanaklı hale getirmektedir. Yulafın içeriğinde bulunan yüksek miktarlı lif, ve posalar, yulafın cilde faydalarını maksimum düzeye çıkartırken, yulafın cilde faydalarını etkili hale getiren bir diğer unsur da, yulafın içeriğindeki mineral, vitamin; ve diğer bileşenlerdir.
Cilt sağlığı için besinler arasında yer alan yeşil çay, ciltteki kızarıklıkların giderilmesini olanaklı hale getirirken, bunun yanında yeşil çay, enfeksiyonlarla savaşmayı da olumlu yönde şekillendirmektedir.
Narın cilde faydalarından da söz etmemiz gerekirse, nar, çok iyi bir antioksidan olmasından dolayı, ciltteki serbest radikallerle savaşmakta; ve cilde pembe bir canlılık kazandırmaktadır. Günde bir orta boy nar; ya da bir çay bardağı nar suyu tüketmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası