Cilt Lekeleri Evde Nasıl Temizlenir?

Cilt lekelerinden zaman zaman çoğumuz şikayetçiyiz. Ama sorun sadece bununla da kalmıyor, insanlar, direkt olarak yüzünüze, cilt lekelerinizin nedenlerini sorabiliyor… Peki, genellikle güneş kaynaklı; ama zaman zaman yanlış uygulamalara da dayalı cilt lekeleri için evde ne yapabilirim sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi misiniz? Bu yazımızda sizlere, cilt lekeleri evde nasıl temizlenir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Cilt Lekeleri İçin Evde Ne Yapabilirim?
Cilt Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Market, kozmetik mağazalar; ya da eczanelerden, cilt lekelerini yok edebilmeleri vaadi ile satın alıp, bir dünya da para verdiğiniz bazı ürünler, sizin cildinizin kurumasına neden olabilir. Ama, bizim size önereceğimiz malzemeler, evinizde, muhtemelen de mutfağınızda bulunan, cildinize zarar vermeyen, doğal malzemeler olmaları dolayısı ile, hem onlara fazla para ödemez; ya da hiç para ödemez; hem de korkmadan kullanabilirsiniz. İşte cilt lekeleri için alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

• Aloe vera yaprağının jeli, cilt lekelerinde oldukça etkin sonuçlar elde etmenizi sağlayan Polisakkaritler içermektedir. Bu sayede hem lekelerinizden kurtulur; hem de cildinizin yenilenmesine katkıda bulunursunuz. Ve bu sonuçları elde edebilmek için yapmanız gereken tek şey: aloe vera yaprağından biraz kopartmak; ve elde ettiğiniz jeli cilt lekelerinin üzerine uygulamaktır. Ardından jelin kurumasını beklemeli, ve sonrasında da cildinizi durulamalısınız.

• Salatalığın da cilt lekelerini gideren bitkiler arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Salatalık bu işlevi, damarları büzerek, kanamayı durdurucu özelliği ile gerçekleştirir. İçeriğinde bulundurduğu Antioksidan; ve C vitamini sayesinde enfeksiyonlara karşı koruyucu etki de gösteren salatalık, cildinizin güzelleşmesini; ve yaralarınızın azalmasını da sağlar. Salatalığı cilt lekelerini gidermek için kullanacaksanız, yapmanız gereken tek şey: kabuklarını soyduğunuz salatalığı blenderden geçirmek, sonrasında da pamuk yardımı ile cildinize uygulamaktan ibaret.

• Havuç da, çok hızlı bir şekilde cilt lekelerini temizleyebilir. Bunun için, ezdiğiniz; ya da suyunu sıktığınız havucu yüzünüze uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek de cilt lekelerini giderebilen havuç suyunu, bu anlamda içmeniz gerekecektir. Bunun için, yarım bardak havu. suyuna, havuç suyunun 1/3’ü miktarında su, 2/3 miktarında da pancar suyu ekleyerek karıştırıp, her gün düzenli olarak içmeniz yeterli olacaktır.

• Antibiyotik etkisi dolayısı ile sıklıkla kullanılan sarımsak, sivilce lekelerinin giderilmesinde de kullanılan bir bitkidir. Yapmanız gereken sarımsağı, sivilce lekelerinin üzerine uygulamaktan ibarettir.

• Limon suyunun bal, ve zencefil ile karıştırılarak tüketilmesinin, öksürüğe iyi geldiğini bilmeyenimiz yok. Ancak, bu karışımı cildinize uyguladığınızda da temizleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Ama sadece bu değil, cildinizdeki fazla yağı alan, gözenekleri açan limon suyu, siyah noktaların giderilmesinde; ve bakterilerin yok edilmesinde, sade kullanıldığında da etkilidir. Ama, kullanacağınız limon suyunun taze sıkılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

• Dometesin içeriğinde de bol C vitamini, Antioksidan bulunmakta, ve domates de damarları büzme etkisi göstermektedir. Bu nedenle, kabuklarını soyduğunuz domatesi püre haline getirerek cildinize uygulayabilir, ortalama 15 dakika sonra ise cildinizi durulayarak, cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

• İçeriğinde bulundurduğu nişasta dolayısı ile, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan pigmentlerin giderilmesini sağlayan sebzelerden biri de patatestir. Patates, sadece cilt lekelerini gidermekle kalmaz, göz altı morluklarının giderilmesine de katkıda bulunur. Bu nedenle cildinize patates, ya da patates suyu uygulayabilirsiniz.

• Cilt lekelerini gidermek; ve sivilce izlerinden kurtulmak için papayadan da yararlanabilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken, ezilmiş papayanın üzerine biraz ılık süt ilave edip, elde ettiğiniz bu karışımı cildinize uygulamaktan ibarettir.

• İçeriğinde antioksidan bulunması, ve C vitamini barındırması dolayısı ile portakal kabuğundan da yararlanabilirsiniz. Portakal kabuklarını doğrayarak, ister su, isterseniz de bal, ve yoğurt ile karıştırarak cildinize uygulayabilir; ve haftada bir kaç kez uygulamanın sonrasında da muhteşem sonuçtan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası