Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Hepimizin vücudunu film tabakası gibi kaplayan, Stratumkorneum isimli bir tabaka bulunmaktadır ve eğer cilt kuruluğunun nedenlerini bilmez, cilt kuruluğunu önlemezsek, söz konusu bu tabaka suyunu kaybeder. Ortaya, söz konusu cilt tabakasının esnekliğini kaybetmesi, çatlaması ve pul pul dökülmesi gibi sonuçlar çıkar. Bu durumun cilt kuruluğu adını aldığını belirtebiliriz. Peki cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğunun nedenlerini bilirsek, bu nedenleri ortadan kaldırır, sorunun önüne geçmiş oluruz. Kış aylarında çok daha yoğun olarak yaşadığımız cilt kuruluğu hakkında bilgileri sizlerle hemen paylaşmaya başlayalım.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

■ Havaların soğuk; aynı zamanda da kuru olması, cilt kuruluğunun nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu sorundan korunabilmek adına, nemlendirici kullanabilir, başınıza şapka; elinize eldiven takabilirsiniz. Böylece el çatlamaları ve dudak çatlamalarının da önüne geçmiş olursunuz.

■ Çok sık duş almak ve duş sırasında sıcak su kullanmak da cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Günde 10 dakikadan fazla duşta kalmayarak, çok fazla sıcak su kullanımı gerçekleştirmeyerek ve mümkünse günde bir seferden daha fazla duşa girmeyerek, cilt kuruluğundan korunabilirsiniz.

■ Sabun, içeriğindeki pH değerinin cilde uygun olmaması dolayısı ile cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. pH değeri cilde uygun, yağlı, hafif yapılı sabunlar ya da sabun içermeyen temizleyiciler ile cilt temizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

■ Cilt kuruluğunu önlemek adına sadece dışarıdan alınan önlemler yeterli değildir. Bununla birlikte bol su içmek gerekir. Suyu sadece susadığınızda değil, belirli aralıklarla içmeye özen göstermelisiniz. Ama özellikle çok terlediğinizde ya da alkol alıp su kaybı yaşadığınızda, olabildiğince çok su içmelisiniz.

■ Kullandığınız çamaşırların pamuklu ya da ipek olmasına özen gösterin. Bu gibi kumaşlar cildinizin nefes almasını sağlar ve kurumasını önler. Bu çamaşırları yıkadığınız deterjanların da parfüm ya da boya içeriğinin bulunmamasına ayrıca özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası