Cilt Kuruluğunu Öğrenelim Kuru Cilt Probleminden Korunalım

Aslında yaz ayları, gerek sıcağı, gerekse nemi nedeniyle sevilmez. Ama şöyle bir durum var ki, yaz aylarında genellikle cilt kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalınmaz. Ama mevsim kış olduğunda, artık durum değişmeye başlar, ve zaman artık kuru cilt zamanıdır, cilt kuruluğu başlar… Peki ama cilt neden kurur? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde size bu sorunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız; ve neler yapabileceğinizi anlatacağız…

Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır? Cilt Kuruluğu Belirtileri

Aslında kış aylarında kuru cilt problemi yaşamayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır, ve biz bunu, ellerimizin çatlaması ile ifade etmeye çalışırız… Ellerimiz kurur. Banyo sonrası yüzümüz kurur; özellikle dudaklarımızın kenar kısımlarında gerilmeler hissederiz. Bunun, kuru cilt için bir belirti olduğunu söylersek yanlış olmaz… Ama kalıcılık önemli… Peki cilt kuruluğu nasıl anlaşılır?

Cilt kuruluğu belirtileri arasındaki ilk detay, kuru ciltte bulunması gereken, soluk gri, beyaza yakın renktir. Kuru ciltte, renk değişiminin daha ileri aşamalarında, biraz önce de belirttiğimiz gibi gerilme hissi kendini gösterir. Daha ileri dönemlerde de yer yer soyulmalar başlar. Cilt kuruluğu belirtileri arasında yer alan diğer detaylar ise, cilt yüzeyinde pürüzlü doku hissi, kepeklenme, çatlama, yarılma… şeklinde özetlenebilir.

Giderek kaşınmaya başlayan kuru cilt, eğer tedavisinde geç kalınacak olursa, kendisini egzema ile geliştirebilir… Peki ama, kuru cilt neden olur? Tek suçlu mevsim midir; yoksa cilt kuruluğunun nedenleri arasında başka etkenler de var mıdır?

Kuru Cilt Neden Olur? Cilt Kuruluğunun Nedenleri, Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir? Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir? —>

1 2 3 4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası