Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında başa çıkılması gereken cilt problemlerinin önde gelenleri arasında yer almaktadır. Hava soğur, ve yaz aylarında dahi neme gereksinim duyan cilt, kış aylarında cilt dengesini tamamen kaybeder. İşte bu durumda aklımıza, cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunun yanıtlarına bir merak gelir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, cilt kuruluğunu gidermenin yollarından söz edeceğiz.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

■ Cilt kuruluğunu önlemek için her şeyin öncesinde, cilde kolay uygulanan, ve cildin pH değerine yakın değerde bir nemlendirici kullanmak gerekir. Bu sayede, ciltte nem dengesi sağlanmaktadır.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

■ Cildin nem dengesini, özellikle soğuk havalarda çok aranan sıcak su kullanımı da bozmaktadır. Cilt kuruluğunu gidermenin yollarını arıyorsanız, cildinizin hassaslaşmasına neden olan sıcak su kullanımını olabildiğince azaltmalısınız.

■ Duş sırasında kullanacağınız ürünlerin, içeriklerinde az miktarda yağ bulundurmasına dikkat edin, ve unutmayın, sabunun cildi kurutma özelliği vardır. Bu tür sabunlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

■ Beslenmenize, olabildiğince bol Omega-3 ekleyin. Ketan tohumu, ceviz, balık… içeriğinde bol miktarda Omega-3 bulunduran besinler arasında yer almaktadır. Cevizi yemeden hemen önce kırın, ketan tohumunu tüketmeden hemen önce öğütün…

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

■ Hava her ne kadar soğuk olsa, kış olması dolayısı ile güneş olmasa da, güneş koruyucu kremleri yine de kullanın. Çünkü bu kremler, cildinizin hassasiyetini gidermede önemli etkiye sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası