Cildim Çok Yağlı Ne Yapmam Lazım?

Cildim Çok Yağlı Ne Yapmam Lazım?

Cildim çok yağlı ne yapmam lazım diyen kişilerle sık sık karşılaşıyoruz; çünkü yağlı cilt bakımı gerçekten de çok zordur. Eğer yağlı cilt nasıl normale döner ya da yağlı cilt nasıl düzelir sorusuna yanıt bulunmazsa da siyah nokta oluşumu çok fazla gerçekleşir ve bununla da kalmayıp gözenekler büyür. Dolayısı ile yapılan makyaj bile kısa zaman içerisinde çok kötü görünmeye başlar. İşte bu nedenle, cildim çok yağlı ne yapmam lazım diyenler için, yağlı cilt nasıl normale döner ve yağlı cilt nasıl düzelir sorularının yanıtlarını sizlere aktarmak istedik.

Yağlı Cilt Nasıl Normale Döner?

■ Normal şartlarda cilt bakımının üç aşaması vardır: Temizleme, gözenekleri sıkılaştırma; yani tonikleme ve nemlendirme… Ancak cildim çok yağlı ne yapmam lazım diyen bir kişinin cilt temizliğini iki aşamada yapması gerekir. Sivilce oluşumunu önlemek için ilk aşamada yapılması gereken, yağlı ciltler için özel olarak hazırlanmış bir arındırıcı kullanın. Ardından da jel bir köpük temizleyici ile cildinizi temizleyin. Yani cildinizi önce arındırın; sonra temizleyin.

■ Yağlı cilt nasıl düzelir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de cildin nemlendirilmesinin gerekliliğidir. Genellikle cildi çok yağlı olanlar, neme gereksinim duymadıklarını düşünür ve nemlendirici kullanmazlar. Ancak bu düşüncedeyseniz yanılıyorsunuz. Hafif bir nemlendirici kullanmanız halinde cildinizin yağ düzeyinin dengelendiğini kısa zaman içerisinde görebilirsiniz.

■ Son dönemlerde kağıt cilt maskeleri kullanılmasına karşın, aslında yağlı ciltlerde bu maskelerin kullanılmaması gerekmektedir. Haftada bir ya da iki sefer uygulayacağınız çamur maskeleri cildinizi nazikçe temizlemekle kalmaz; aynı zamanda gözeneklerinizin derinlemesine açılmasını sağlarlar. Ve en önemlisi de, yağ üretimini kontrol altına almanızı olanaklı hale getirirler. Dolayısı ile çamur maskesi kullanımı gerçekleştirin.

■ Cilt bakım ürünlerinizin içeriğinde alkol bulunmadığından emin olun. Cildim çok yağlı ne yapmam lazım diyen bir kişi genellikle alkol bazlı ürünler kullandığında cildindeki yağın azaldığını hisseder. Ancak sonrasında, aradan bir kaç saat geçince cilt eskisinden daha da yağlı bir hal alır. Dolayısı ile hafif, içeriğinde çok fazla kimyasalın bulunmadığı cilt bakım ürünlerini kullanmayı tercih edin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.