Cildi Sabunla Yıkamak Zararlı Mıdır?

Cildi Sabunla Yıkamak Zararlı Mıdır?

Yüz sabunu kullanılmalı mı; yoksa kullanılmamalı mıdır? Gerçekten de söylendiği gibi yüz sabunu cildi kurutur mu? Aslında pek çok kadının aklını karıştıran esas sorular arasında yer alır bunlar. Cilt temizleyici jeller kullanarak cildimizi temizlememiz önerisinde bulunulur ve bunun cilt tipine uygun olarak yapılması gerekir; ancak jellerin, yüz sabunu kadar iyi temizlemediğini düşünebilirsiniz. Peki cildi sabunla yıkamak doğru mu; yoksa cildi sabunla yıkamak zararlı mıdır? Yüz sabunu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Cildi Sabunla Yıkamak Zararlı Mıdır?
Cildi Sabunla Yıkamak Doğru Mu?

Aslında bu soruların yanıtlarından söz ederken, biraz önce vermiş olduğumuz örneği yineleyeceğiz: Cildinizi cilt tipine uygun bir temizleme jeli ile temizlemelisiniz. Yüz sabunu için de aynı durum geçerlidir. Eğer nemlendirici etkisi olmayan bir sabun ile kuru cildi yıkarsanız, cildiniz daha da kurur. Yağlı cilt tipine sahip olan yüzünüzü yağlı bir sabunla yıkarsanız, bu durum sizin cildinizin daha da yağlı olmasına neden olur. Bu nedenle, aslında zararı siz kendi cildinize, bilinçsiz kullanım ile verirsiniz.

Yüz sabunu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, söz konusu sabunun pH değerinin en az 5.6 olmasının gerekliliğidir. Aksi halde, söz konusu sabun yine cildinizin kurumasına neden olacak ve çatlaklara sebebiyet verecektir.

Cilt tipinizi öğrenerek, buna uygun bir yüz sabunu almayı tercih edebilirsiniz; ancak, kullanacağınız sabunun bitkisel olması ve bununla birlikte, cilt tipinizi öğrenmek için uzman yardımı alırsanız, elde edeceğiniz sonuç sizi daha memnun edebilecektir.

Yüz sabunu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, alınacak olan sabunun renkli olmamasının gerekliliğidir. Renkli sabunlar, renk verici içermeleri dolayısı ile zaten kimyasaldırlar. Renkli sabun alırsanız ve bu sabun bitkisel ise dahi, içeriğindeki renklendirici dolayısı ile kimyasal olacaktır. Bu durum, cildinizin, kullandığınız sabuna reaksiyon vermesine, alerjik sorunlarla karşılaşmasına neden olabilecektir.

Kanuni olarak onaylanmış bir sabun kullanmanız halinde, cildinizdeki problemlerin onarılması, cildinizin iyileşmesi ve daha berrak görünmesi gibi pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz.

Cildiniz, makyajın, bakterilerin, hava kirliliğinin etkileri dolayısı ile mutlaka kirlenecektir. Makyaj temizleme adına, sabunsuz losyon kullanmalısınız. Ancak gerek bakterilerden, gerek hava kirliliğinden kurtulmak için sabun kullanabilirsiniz. Ve bunu yaparken, saçlarınızı arkadan toplarsanız, sabunun tüm cildinize eşit olarak dağılmasını sağlamış olabilirsiniz. Bunun sonrasında da nazik hareketlerle masaj yaparak sabunu cildinize yedirir; ardından da temizlerseniz, cildinizin daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlamış olabilirsiniz. Aynı zamanda cilt, sabun dolayısı ile tahriş de olmamış olur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.