Cildi Parlak Göstermenin Yolları

Malum, mevsim kış, havalar soğuk, ve daha da kötüsü kuru… Bu duruma bir de ısınmak için kullandığımız kalorifer; ve klimaları eklediğimizde, kuru hava daha da kötü bir hal alıyor. Tüm bu unsurlara ek olarak hava kirliliği de söz konusu olduğunda, cildimiz kuru; ve mat bir görünüme sahip oluyor. Peki cildi parlak göstermek için yapılabilecek hiç bir şey yok mu? Yazımız içerisinde, cildi parlak göstermek için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, cildi parlak göstermenin yollarından söz edeceğiz.

Cildi Parlak Göstermek İçin Ne Yapılmalı?

• Hava kirliliği, makyaj malzemeleri… gibi unsurlar dolayısı ile cildimiz kirleniyor; ve gözenekler tıkanıyor. Bu durum, cildin canlanmasının, hava almasının önüne geçiyor. İşte bu nedenle, cilt tipimize uygun; ve mevsim şartlarına uyumlu cilt temizleyici ürünlerin kullanımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Cildi kurutmama özelliğine sahip olması gereken cilt temizleyicilerin alkolsüz olması tercih edilmeli.

• Cildi parlak göstermenin yollarından bir diğeri de, temizleme işleminden sonra, cilt tipi, yaş, ve mevsime uygun olarak seçilmesi gereken nemlendiricilerin kullanılmasının gerekliliğidir. Yüzünüze gösterdiğiniz önemi dudaklarınıza, ve ellerinize de göstermeyi unutmamalı, hatta duş sonrasında tüm vücudunuzu nemlendirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

• Cildi parlak göstermek için gereken nem, sadece cilde sürülen nemlendiriciler ile de sağlanmıyor elbette… Bu anlamda beslenmenize de dikkat etmelisiniz. C vitamini, cildin ışıltısını kaybetmesinin önüne geçiyor. İşte bu nedenle: greyfurt, kivi, mandalina, portakal, kivi maydanoz, brokoli gibi sebze; ve meyveleri olabildiğince bol tüketin. A vitamini de cildin su tutma kapasitesini arttıracağı için, havuç, ıspanak, biber, lahana… gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden de destek alın.

• Cildin nemlenmesinde etkili bir diğer vitamin de E vitamini. Domates, fındık, ceviz, zeytinyağı, tahıllar… içeriklerinde yoğun E vitamini barındırmaları dolayısı ile, cildin serbest radikallerle savaşmasını olanaklı hale getiriyor, ve hücre yenilemesine katkıda bulunarak, yaşlanmayı; ve kırışıklık oluşumunu geciktiriyor. Yani cildi parlak göstermenin yolları arasında yer alan E vitamini, bunun dışında pek çok işe de yarıyor.

• Soğuk kış günlerinde sık sık soğuk havaya maruz kalmamız söz konusu. Bu durum özellikle, burun, el, ayaklar, kulaklar gibi organlarda damarların daralmasına neden olabiliyor. Bu sebeple, soğuk havalarda yanmalar, kızarıklıklar, hatta söz konusu bölgelerde ağrılar meydana gelebiliyor. Bu nedenle, bere, eldiven, çorap gibi aksesuarlardan yararlanmayı ihmal etmeyip, ortam sıcaklığını 18 – 21 derece arasında ayarlamanız öneriliyor. Isıtıcıların çok yakınında da durmamanız gerekiyor. Bu durum ciltte renk değişimlerine dahi sebep olabiliyor, ve bu değişim kalıcı olabiliyor.

• Mevsim kış da olsa, cildi parlak göstermek için güneş koruyucu kullanımı da gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kullanacağınız güneş koruyucuyu evden çıkmadan en az 15 dakika önce sürmeniz, ve 3 – 4 saatlik aralıklarla da yenilemeniz gerekiyor. Aksi halde, karda dahi, karın güneşi yansıtıcı etkisi dolayısı ile, güneş yanıkları; ve kızarıklıklara maruz kalabiliyorsunuz.

• Haftada 1 – 2 sefer evde, kendi hazırladığınız, ya da dışarıdan temin ettiğiniz malzemelerle peeling yaparak cildinizi ölü hücrelerden arındırmayı da sağlamalısınız. Bununla birlikte, bütçeniz el veriyorsa, ayda bir kere de klinik ortamda peeling yaptırmalısınız. Cildi parlak göstermek için bunlar, oldukça etkili yöntemler olarak belirtilmektedir.

• PRP yöntemi ise pahalı, ancak cildi parlak göstermenin yollarından bir diğeri. Uygulama, sizden alınan kanın, belirli işlem, ve ayrıştırmalardan sonra size yeniden verilmesi şeklinde gerçekleştiriliyor; ve özellikle kış aylarında gençleşmenizi, yara, ve sivilce izlerinden kurtulmanızı olanaklı hale getirirken, bu uygulama saç dökülmesinden kurtulmak için de kullanılabiliyor.

• Fraksiyonel lazer işlemleri ile de cildi parlak göstermek için bir klinik adım atabilirsiniz. PRP yönteminde olduğu gibi kırışıklık; ve sarkmaları azaltan, yara; ve sivilce izlerini ortadan kaldıran fraksiyonel lazer işlemleri hamilelik çatlaklarında da etkin sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Bu işlemin uygulanması için yaz değil, kış ayları tercih ediliyor. Çünkü yaz aylarında lazer uygulamasının, güneş lekelerine bağlı problemlere sebep olabilmesi durumu söz konusu.

• Günde en az 10 bardak su içerek de cildinizin parlak görünmesini, çünkü içilen suyun cildi nemli hale getirdiğini unutmamalı, genel sağlığınıza da katkısının bulunması adına mutlaka susamasanız dahi bol su içmelisiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası