Cildi Derinlemesine Temizleyen Doğal Maskeler

Cildi Derinlemesine Temizleyen Doğal Maskeler

Cildi derinlemesine temizleyen doğal maskeler kullanarak cilt bakımını daha sağlıklı ve duru bir hale getirebilirsiniz. Çünkü iyi bir cilt bakımının temel koşulu cildin derinlemesine temizlenmesidir. Cilt bakımının aşamaları bunun sonrasında başlar. Dolayısı ile sizlere cildi temizleyen doğal maskeler hakkında bilgilerden söz etmek istedik. Hem de bunun için evinizdeki malzemeleri kullanabileceksiniz.

Cildi Temizleyen Doğal Maskeler

■ Çilek Maskesi: Yaz aylarında, çileğin özellikle bol olduğu zamanlarda rahatlıkla kullanılıp hazırlandıktan sonra da cilde uygulanan çilek maskesinin malzemeleri ve sonrasında da uygulanış aşamaları şu şekildedir:

* 2 tatlı kaşığı bal
* 4 tane çilek

Çileklerin saplarını alıp, sonrasında iyice ezin ve ardından da bal ile karıştırın. Bu adımların sonrasında hazırlamış olduğunuz çilek maskesini cildinize uygulamak için onu da hazırlamalı, cilt tipinize uygun bir sabun ya da temizleme jeli ile cildinizi önce temizlemelisiniz. Ardından cildi derinlemesine temizleyen doğal maskeler arasında yer alan çilek maskesini tüm cildinize uygulayıp yirmi dakika bekleyin. Sonra soğuk su ile durulayıp, ardından daha önce kullandığınız sabun ya da temizleme jeli ile cildinizi bir kere daha temizleyin. Sonrasında cilt bakım aşamalarını uygulamaya geçebilirsiniz.

■ Gül Toniği: Cildiniz alerjik bir yapıya sahipse ya da hassas ise kullanabileceğiniz gül toniği, cildi temizleyen doğal maskeler arasında sizin için en zararsız olanıdır. Kızarıklıkların giderilmesine de yardımcı olan gül toniğini sadece yüzünüze değil, boynunuza da uygulayabilirsiniz. Malzemeler ve uygulanış aşaması ise şu şekildedir:

* 1.5 bardak gül suyu
* 1 çay bardağı limon suyu
* 1 bardak maden suyu
* Gül yaprakları

Gül toniğini hazırlamak için gül suyu, maden suyu ve limon suyunu bir cam kap içerisinde karıştırın. Sonrasında üzerine bir kaç tane gül yaprağı da ilave edin. Ancak yaprakları bir kaç günün sonrasında karışımın içerisinden çıkartmanız gerekmektedir. Cilt tipinize uygun bir sabun ya da temizleme jeli ile temizlemiş olduğunuz cildinize gül toniğini uygulayın ve yirmi dakika bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi durulayın.

■ Esmer Şeker Maskesi: Cildi derinlemesine temizleyen doğal maskeler arasında yer alan esmer şeker maskesi de cildi arındırır; çünkü esmer şekerin tanecikli bir yapısı bulunmaktadır. Yapılan peelingin cildinize yumuşaklık kazandıracağını da belirtelim ve esmer şeker peelingi için gerekli malzemeleri ve uygulanış adımlarını aktaralım….

* 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
* 2 tatlı kaşığı toz esmer şeker
* 1 tatlı kaşığı vanilya özütü

Esmer şeker peelingini hazırlamak için yapmanız gereken tek şey, tüm malzemeleri belirtilen ölçülerde karıştırmak ve cildinize uygulamaktır. Yirmi dakikalık beklemenin sonrasında cildinizden çıkartıp, sonrasında da durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

■ Arı Poleni Maskesi: Cildi temizleyen doğal maskeler arasında yer alan arı poleni maskesi ile cildinizi gençleştirebilirsiniz; çünkü arı poleninin içeriğinde H vitamini bulunmaktadır. Bir tatlı kaşığı çiçek balını, iki tatlı kaşığı dövülmüş taze arı poleni ile karıştırarak maskenin hazırlanmasını sağlayabilir ve sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.