Büyük Gözenekler Nasıl Kapanır?

Büyük Gözenekler Nasıl Kapanır?

Eğer cildinizde büyük gözenekleriniz varsa, bu sorun sizin hem görünüm olarak kendinizi kötü hissetmenize neden olur; hem de farklı cilt problemlerini beraberinde getirir. Bu nedenle sizlere, yazımızın ilerleyen bölümlerinde, büyük gözenekler nasıl kapanır ve büyük gözenekler nasıl geçer sorularının yanıtları arasında yer alan, büyük gözeneklere çözüm önerilerinde bulunmak istedik. Hem de bu öneriler oldukça doğal ve uygulanmaları da kolay…

Büyük Gözenekler Nasıl Kapanır?
Büyük Gözenekler Nasıl Geçer?

■ Büyük gözeneklere çözüm önerilerimizden ilki, soğuk su, ya da buz… Her gün cildinizi, bu soğuk kış günlerinde, bulmakta hiç de zorlanmayacağınız soğuk su ile yıkar; ya da bir bez içerisine buz küpleri sarıp, bu bezi cildinize ortalama yirmi dakika ve günde bir kaç kere uygularsanız, cildinizdeki büyük gözeneklerin sıkılaştığını görebilirsiniz. Problem azaldığında, uygulamayı daha az da gerçekleştirebilir, ya da ihtiyaca göre bırakabilirsiniz.

■ Elma sirkesinden faydalanarak da büyük gözeneklerden kurtulabilir, cildinizi sıkılaştırabilir, akne oluşumunu önleyebilir, daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz… Yapmanız gereken tek şey, eşit miktarda su ile elma sirkesini karıştırmak ve karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize uygulamaktan ibaret. Bu şekilde bir kaç dakika beklemenin ardından cildinizi uygulayabilirsiniz. Bu uygulama tonik olarak kullanılmaktadır. Ama siz, her gece cildinizi elma sirkeli su ile temizleyip, daha etkin sonuçlar da elde edebilirsiniz.

■ Yumurta akının cildi sıkılaştırma etkisini de unutmamak gerekiyor. Yumurta beyazı ile, büyük gözeneklere çözüm olacak bir kaç uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi birini haftada 2 – 3 kere uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir: Bir tane yumurta beyazını alıp yüzünüze yayar ve üzerine peçete örterek kurumasını bekleyip, sonrasında cildinizdeki peçeteyi alır ve soğuk su ile cildinizi durularsanız iyi bir sonuç elde edersiniz. Bir diğer yöntem ise, yarım limon suyuna iki yumurta beyazının karıştırılması ile elde edilen karışımın cilde uygulandığı yöntemdir. Bu karışımın ciltte ortalama on dakika kalması yeterlidir; sonrasında cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz. İki yemek kaşığı yulaf ve iki yemek kaşığı limon suyu ile bir yumurta beyazını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı da cildinize uygulayabilir; yarım saat bekleyebilirsiniz. Sonrasında tabi ki yine cildinizi durulamalısınız.

Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik Ve Sivilce Kremi Yapımı

■ Şeker ile de, hem cildinizdeki büyük gözeneklerden, hem de yağdan kurtulabilirsiniz. Şeker ile uygulayabileceğiniz yöntemlerin haftada iki seferden fazla gerçekleştirilmesine gerek yoktur. Yapılması gerekenler şu şekildedir: Birer yemek kaşığı bal, limon suyu ve şekeri karıştırıp, bu karışımı cildinize uygulayın. Sonrasında on dakika bekleyip cildinizi durulayabilirsiniz. Bir diğer yöntemde ise, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iki yemek kaşığı şeker ve bir kaç damla limon suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüzde ortalama 25 dakika bekletip, sonrasında cildinizi durulayabilirsiniz.

■ Cildi ölü hücrelerden arındıran, akne ve sivilce oluşumunu önleyen, fazla yağdan arındıran karbonatın cilde uygulanışı şu şekildedir: İki yemek kaşığı karonata biraz ılık su karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı dairesel hareketlerle cildinize bir kaç dakika uygulayın. Sonrasında durulayabileceğiniz cildinize bu uygulamanın ortalama altı günde bir yapılması yeterli olacaktır. Zaman içerisinde ise daha da azaltabilirsiniz.

■ Cildinizi yenileyen, lekelerinden arındırıp, fazla yağı da uzaklaştıran kil ile de büyük gözeneklere çözüm bulabilirsiniz. İki yemek kaşığı kilin içerisine gül suyu karıştırın. Yapışkan bir karışım elde ettiğinizde cildinize uygulayıp, ortalama yirmi dakika kalmasını sağlayın. Sonrasında, ovalayarak cildinizdeki karışımı çıkartın ve cildinizi soğuk su ile durulayın. Uygulamayı haftada iki kereye kadar tekrarlayabilirsiniz.

■ Büyük gözenekleri küçültüp, cildi yenileyen bir diğer şey de asit etkisi ile limon suyudur. Bunun için her gün, bir çay kaşığı bala bir yemek kaşığı limon suyu karıştırabilir ve cildinize uygulayıp, ortalama 15 dakika bu şekilde bekleyebilirsiniz. Her gün uygulayabileceğiniz bir diğer karışım da, iki yemek kaşığı limon suyu ile domates suyu karışımıdır. Bu karışımı da ortalama 15 dakika cildinizde bekletebilir, her gün uygulayabilirsiniz, ama haftada 3 – 4 kere yapmanız da yeterli olabilecektir. Günlük, limon suyu ile uygulayabileceğiniz son yöntem ise, bir çay kaşığı limon suyuna karıştıracağınız tarçını cildinizde yirmi dakika bekletip, sonrasında durulayabileceğiniz yöntemdir.

Gözenekleri Sıkılaştırma Yöntemleri

■ Cildinizin doğal parlaklığını kazanması ile birlikte, büyük gözeneklerin küçülmesine de yardımcı olabilecek bir diğer malzeme salatalıktır. Rendelediğiniz salatalığın suyunu pamuk ile cildinize uygulayabilir, sonrasında da bu şekilde yirmi dakika bekleyip, cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz. İsterseniz aynı işlemi, salatalık suyuna ekleyeceğiniz gül suyu; ya da limon suyu ile de gerçekleştirebilirsiniz.

■ Kırışıklıkları azaltan, büyük gözenekleri küçülten, ölü hücreleri temizleyip, fazla yağlanmayı da önleyen bir diğer şey de, içeriğinde bulundurduğu laktik asit dolayısı ile yoğurttur. Bu etkilerden yararlanmak için cildinize yoğurt sürebilir, ortalama on dakika sonrasında da cildinizi durulayabilir, bu uygulamayı her gün gerçekleştirebilirsiniz. Bir yemek kaşığı unun içerisine iki yemek kaşığı yoğurt karıştırıp, bu karışımı cildinize yirmi dakika bekletmek üzere uygulayabilir, sonrasında da durulayabilir; haftada iki kere bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ile de, çok yağlı olan cildinizdeki büyük gözeneklerden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir yumurta beyazı, iki aspirin ve bir yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Cildinize uyguladıktan yirmi dakika sonra durulayabilirsiniz.

■ Büyük gözeneklere çözüm, ölü ücrelerden cildi arındıran ve cildi yenileyen bir diğer malzeme de yulaftır. Bir yemek kaşığı yulaf, iki yemek kaşığı süt tozu ve beş yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı bolca ve dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Ortalama on dakika bekleyip, sonra da ovarak cildinizden temizleyip soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu uygulamayı da haftada iki kere gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.