Bitkisel Yağların Cilde Faydaları

Cilt bakımı, ve saç bakımında pek çok şeyin doğalını tercih ettiğimiz bugünlerde, aslında en doğrusunu yapıyor, kozmetik ürünlerden çok daha uygun fiyata, doğru kullanımı bilmemiz halinde, çok daha büyük kazanımlar elde edebiliyoruz. İşte bu nedenle yazımız içerisinde sizlere, bitkisel yağların cilde faydalarından söz ederek, bitkisel yağlarla cilt bakımını anlatacağız. Eğer aklınızda, bitkisel yağlar cilde nasıl uygulanır sorusunun yanıtına yönelik bir merak varsa, gerek aktar, gerekse eczanelerden temin edebileceğiniz bu doğal mucizelerin cildinize etkileri; ve uygulanışını birlikte gözden geçirmeye başlayalım.

Bitkisel Yağlar Cilde Nasıl Uygulanır?

Lavanta Yağı: Bitkisel yağlarla cilt bakımında, lavanta yağının kullanımı, özellikle cildin temizlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmektedir; ve su ile seyreltilerek kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Alerjik cildi olanların; bu yağı, öncelikle ciltlerinde küçük bir bölgede denemeleri, sonrasında kullanılmaları öneriliyor. Bitkisel yağların cilde faydaları dikkate alındığında lavanta yağı, özellikle, sivilce, ve akneye meyilli, geniş gözenekli, yağlı ciltlerde etkisini gösteriyor…

Zeytinyağı: Özellikle kuru ciltler için kullanımı önerilen zeytinyağı, yağlı ciltler tarafından pek kullanılmamalıdır; çünkü nemlendirme özelliği bulunan bu yağ, aynı zamanda cildin ürettiği koruyucu yağlara benzer bir özellik göstermektedir. Zeytinyağını sadece cildinizi nemlendirmek için değil, makyajdan arındırmak için de kullanabilirsiniz. Ancak, ortalama on dakika cildinizde kalması önerilen zeytinyağını, sonrasında cildinizden arındırmalısınız.

Argan Yağı: Argan yağı hakkında sık sık bir şeyler duyarız, hem cilde; hem de saça iyi geldiği doğrudur. İnce çizgi; ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan argan yağının, cildi canlandırma etkisi de bulunmaktadır. Kullanım için yapmanız gereken, elinize bir kaç damla argan yağını almak; ve sonrasında iki elinizi birbirine sürterek bu yağı ısıtmaktır. Ardından cildinize, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: Cilt tipine göre cilt bakım ürünü kullanmak önemlidir. Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişiler bu noktada problem yaşarlar. Çünkü kullandıkları ürünlerin ya ciltlerine faydası olmaz, ya leke yapar; ya da alerjiye sebep olabilir… Adı üstünde, hassas cilt… İşte Hindistan cevizi yağı bu noktada önemlidir. Nemlendirici olarak rahatlıkla kullanılabilir. Egzema problemine de iyi geldiği belirtilmektedir. Hindistan cevizi yağından en iyi sonucu alabilmek için, onu hafifçe ısıtıp, sonrasında kullanabilirsiniz.

• Çay Ağacı Yağı: Bitkisel yağların cilde faydaları göz önünde bulundurulduğunda, çay ağacı yağının antibakteriyel etkisi olduğunu belirtebiliriz. Yani, cilde olumsuz etkide bulunan bakteriler, çay ağacı yağı ile ciltten uzak tutulabilir; ve yine bu sayede, söz konusu bakterilerin neden olduğu sivilcelerden kurtulabilmek de olanaklıdır. Ancak yoğun bir yağ olan çay ağacı yağının da tahrişlere neden olduğu unutulmamalı, hem kullanım öncesinde küçük bir bölgede test edilmelidir; hem de su ile seyreltilerek kullanılmasına özen göstermek gerektiği unutulmamalıdır.

Biberiye Yağı: İnce çizgi, selülit; ve kırışıklıkların giderilmesinde etkin şekilde kullanılabilen biberiye yağı, gözeneklerin sıkıştırılmasında etkilidir. Cilde elastikiyet kazandıran özelliğinin bulunduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir. Elastikiyet, belli zaman sonra azalır; ve bunun bir şekilde desteklenmesi gerekir. Söz konusu destek biberiye yağından alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası