Batık Nedir?

Batık Nedir?

Bazen jilet, bazen de tüy dökücü krem kullanılarak alınan, özellikle kol ve bacaklardaki tüyler, kökten alınmaları dolayısı ile kıl dönmesine benzeyen batık oluşumuna neden olabilmektedirler. Elbette hepimizin batıklara karşı bir takıntısı vardır; bu gerek görünüm, gerek can acısı dolayısı ile ortaya çıkan bir durumdur. Peki batık nedir, batık nasıl oluşur, batık nasıl geçer? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde batık hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Batık Nedir?

Kol ve bacaklardaki istenmeyen tüylerin, yanlış uygulanan epilasyon yöntemleri ile, kökten alınması sonucunda ortaya çıkan, kıl dönmesi görünümündeki oluşumlara batık adı verilmektedir.

Batık Nasıl Oluşur?

İstenmeyen tüylerin kökten alınmasını sağlayan, tüy dökücü krem, ağda, epilatör gibi epilasyon yöntemlerinin, bacak, kol, göbek, genital bölge gibi vücudun farklı bölgelerinde uygulanması sonucunda, bazı kılların deri yüzeyine çıkamaması sonucunda batık oluşumu gerçekleşmektedir.

Batık Nasıl Geçer?

Evde, kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı yöntemler, batıklardan kurtulabilmeniz adına sizin için alternatif oluşturabilmektedir. Bu yöntemleri hemen açıklayarak özetleyelim:

■ Eğer ki söz konusu batık ağda dolayısı ile ortaya çıkmış ise ve rengi çok kırmızı ya da çok beyaz değilse, bölgeye jilet uygulayarak batıktan kurtulabilirsiniz.

■ Duş sırasında, zaten ıslak olan vücudunuza kese uygulamanız halinde, batıkları deri yüzeyine çıkartabilirsiniz. Kese yöntemi ile batık oluşumunu önleme durumunuz da söz konusudur. Ölü derilerden de cildinizi koruyacak olan keseleme işlemini bu nedenle alışkanlık haline getirmelisiniz.

■ Ciltteki yaraların yok olmasını sağlayan ve bu sırada da cildi nemlendiren Shea Butter yağını, cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

■ Deri yüzeyine yakın olan batıklar, sizi rahatsız edecek durumda iseler onları sıkabilirsiniz. Ancak eğer bu oluşumlar çok altta ise onları sıkmaktan kaçınmanız gerektiğini de belirtmeliyiz.

■ Bir küçük kasenin içerisine iki tane aspirini koyup, üzerine bir tatlı kaşığı ılık su ilave edin ve aspirinlerin yumuşamasını bekleyin. Sonrasında bir tatlı kaşığı da bal ekleyip malzemeleri yeniden karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı haftada iki kere, batıkların bulunduğu yerlere uygulayarak, batıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

■ Bir bardak ılık suyun içerisinde bir yemek kaşığı tuzu eritin. Sonrasında, elde etmiş olduğunuz bu karışımı batıkların üzerine bir pamuk yardımı ile uygulayıp, dört dakika beklemesini sağlayın. Sonra durulayın. Ve bu işlemi günde iki sefer uygulamayı da ihmal etmeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.