Balmumu Nedir? Balmumunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere ilk olarak balmumu nedir sorusunun yanıtını verip, sonra da balmumunun cilde faydaları ile ilgili bilgi sahibi olmanızı olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Balmumunun özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanızın sonrasında, balmumunun cilde faydalarından yararlanmanız adına bir de, içerisinde balmumu bulunan bir formülün hazırlanışı ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde sizlere aktaracağımızı belirterek, balmumu nedir sorusunun yanıtını vererek balmumu ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

Balmumu nedir? Balmumu aslında, balın eritilmiş haldeki sarı renkli şeklidir. Balmumu neden yapılır sorusunun yanıtı, yağ, alkol ve baldır, fakat bir de balmumu nasıl yapılır sorusunun yanıtı vardır. Balmumu nasıl yapılır? Balın, arılar tarafından hazırlanmasının sonrasında, peteklerin içerisinde bulunan bal, insanlar tarafından alınarak eritilir, ve balmumu bu şekilde oluşmaktadır.
Balmumunun özelliklerine baktığımızda, her şeyin öncesinde çabuk bozulmayan bir madde olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Balmumunun özellikleri arasında renginin sarı olduğundan da söz etmek gerekecektir.
Balmumunun cilde faydalarına baktığımızda, cildi nemlendirme, temizleme, besleme özelliklerine sahip olduğunu öncelikli olarak belirtmemiz gerekmektedir. Balmumunun cilde faydalarından en çok kuru cilt tipinde olan kişilerin yararlanması gerekmektedir. Balmumunun cilde faydaları arasında cilt çatlaklarını giderme etkisinden söz etmekle birlikte, yanık tedavisine iyi gelen etkisinden de söz etmeyi unutmamalıyız.
Balmumunun cilde faydalarından yararlanmak için bir nemlendirici krem tarifi verelim. İlk olarak, gerekli malzemelere bakalım:
Bir kaç damla lavanta yağı
Beş çay kaşığı badem yağı
Bir çay kaşığı emülsiyon balmumu
İki çay kaşığı balmumu
Üç çay kaşığı su
İlk olarak balmumu; ve emülsiyon balmumunu bir kabın içerisine yerleştirmeli, bu kabı da başka bir kap içerisine koymalısınız.Balmumlarının bu kapta, içerisine su geçmeden eritilmesi gerekmektedir. Başka bir yerde ise, suyu, balmumunun erirken aldığı ısı derecesine kadar ısıtılması gerekmektedir. Sonrasında balmumlarının içerisine ısınmış olan su ilave edilir, ve karışım soğuyana kadar karıştırılır. Badem yağını da balmumu içerisine ilave edip, lavanta yağını da ekleyerek yeniden karıştırmak sureti ile, nemlendirici olarak kullanabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası