Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda bal hakkında duymadığımız şey kalmadı: Kilosu 300 TL’ye satılan bal da var; 20 TL’ye satılan bal da var. Ancak unutulmaması gereken, balın doğal olması ve elbette kullanım amacına göre de çeşidi… Peki üst solunum yolu hastalıklarından saça olan faydalarına kadar, sağlığa olan etkilerini saymakla bitiremeyeceğimiz balın cilde etkisi nedir? Balın cilde faydaları nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere, balın cilde faydaları hakkında bilgilerden söz edeceğiz.

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?
Balın Cilde Etkisi Nedir?

■ Balın cilde faydalarından ilki iyileştirme özelliğidir. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında, balın boğazdaki enfeksiyona iyi geldiğini bilmeyenimiz yoktur. Hemen hemen hepimiz ballı zencefilli limon karışımını yeriz. İşte aynı iyileştirici etki cilt için de söz konusudur: Yanıkları ve kesikleri dezenfekte eden bal, aynı zamanda dudak çatlaklarını da, dudak nemlendiricisinden çok daha kısa süre içerisinde giderebilme özelliğine sahiptir. Bununla kalmayıp, sivilcelere ve sivilce izlerine karşı da kısa sürede iyileştirme etkisi gösterir. Kısacası, balı cilde uygulamak, bal yemek kadar faydalı ve etkilidir.

■ Temizleyici ve antibakteriyel etkili balı, tüm yüzünüze maske olarak, ya da sivilcelerinizin üzerine uygulayabilir ve böylece, yüzünüzün kötü görünümüne neden olan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

■ Balın cilde faydalarından bir diğeri de, ölü deri hücrelerinden cildi arındırmasıdır. Ve böylece, cildiniz daha sağlıklı, pürüzsüz görünür. Peeling ile de aynı etkiyi elde edersiniz; ama bal gibi doğal değildir ve balın, ölü hücrelerinden cildi arındırması sonucunda, ciltte tahriş etkisi yaratma özelliği de bulunmamaktadır.

■ Cildi yatıştırıcı özelliği bulunan bal bu sayede, kızarıklıkların, irritasyonun ve iltihabın giderilmesini olanaklı hale getirir.

■ Balın cilde faydaları arasında nemlendirici etkiden de söz etmek gerekir. Sadece yüzünüze değil, kuru olan dirsek, diz ve ellerinize de uygulayabileceğiniz bal, bu sayede söz konusu kuruluğu giderip, kalıcı nemlendirme özelliği göstermektedir.

■ Kan dolaşımını arttırarak cildin parlamasını olanaklı hale getiren bal, bu sayede cildinizin ışıldamasını da sağlar ve aydınlatıcı kullanmadan da cildinizin canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası