Arındırıcı Maske Tarifi

Cildimiz, bazen yediğimiz – içtiğimiz şeylerden dolayı; bazen de hava kirliliği, kullandığımız kozmetik malzemeler gibi nedenlerden dolayı kir ve toksinlerle dolar. Bu durumun görünümünüze zarar vermediğini düşünebilirsiniz; ama görünümden daha önemlisi cilt sağlığıdır ve emin olun zararlı maddeler cilt sağlığınıza zarar verirler. Bu nedenle arındırıcı maske kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Arındırıcı maske tarifini evde, kolay bir şekilde hazırlayabilir ve cildinize de kısa zamanda uygulayabilirsiniz. Peki hangi arındırıcı maske ne işe yarar? Size pek çok arındırıcı maske önerisinde bulunacağız.

Arındırıcı Maske Tarifi

■ Güneş ışığına duyarlı bir cildiniz varsa, kırışıklıklarınız başlamışsa, gözleriniz şişmiş, koyu halkalar oluşmuşsa… Kısacası, cildinizi iyileştirmek istiyorsanız, yeşil çay maskesini kullanabilirsiniz. Yeşil çay maskesi yapmak için ilk olarak bir fincan yeşil çay demleyin ve bunun yarısını içip sağlık depolayın; kalan yarısının içerisine de yarım fincan elma sirkesi ve yarım fincan da bentonit kil ilave edin. Bütün malzemeleri birbirine karıştırıp içerisine beş damla da, kokusu için lavanta yağı ilave edin. Ardından hazırlamış olduğunuz yeşil çay maskesini temiz olan cildinize uygulayıp yirmi dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Bir diğer arındırıcı maske tarifinin de ana malzemesi muzdur. Muz ile hazırlayacağınız arındırıcı maske ne işe yarar derseniz, cildinizi besler, yumuşatır ve nemlendirir. Hazırlamak için, dilimlemiş olduğunuz bir muzu yüzünüze yapştırmanız yeterlidir. Yirmi dakika sonra muzları alabilir ve cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bir tane muzu rendeleyip, içerisine bir çorba kaşığı bal ve on damla limon suyu ekleyerek karıştırabilir ve bu arındırıcı maskeyi de yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletebilirsiniz.

■ Yarım yemek kaşığı elma sirkesini bir kasenin içerisine alıp, üzerine iki damla okaliptus yağı bir paket de jelatin ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı mikrodalgaya, ısıya dayanıklı bir kase içerisinde atın. 15 saniyenin sonunda eriyecek olan jelatin ile birlikte peeling maskesini mikrodalganın içerisinden alıp cildinize uygulayın. En fazla 10 dakika beklemenin sonrasında ılık su ile cildinizi durulayın. Peeling maskesi cildinizin temiz, parlak ve yumuşak olmasını sağlayacaktır.

■ Akneleri olan yağlı bir cildiniz varsa, cildinizin kusursuz görünmesi ve kirlerinin temizlenmesi için, içerisinde aktif kömürün bulunduğu volkanik akne maskesini uygulayabilirsiniz. Yarım çay bardağı sıcak suyun içerisine bir çorba kaşığı bentonit kil ve bir çorba kaşığı da aktif kömür ilave edin. Malzemeleri bir tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Bir kaç damla çay ağacı yağı da eklediğiniz arındırıcı maskeyi cildinize uygulayıp yirmi dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ılık su ile durulayabilir ve ardından da cildinize, cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

■ Kuru cildinizi yumuşatıp pürüzsüz hale getirebilecek bir diğer maske de ballı süt maskesidir. Bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı sütü karıştırıp temiz olan cildinize uygulayın. Ardından 15 dakika bekleyin. Ve sonrasında cildinizi ılık su ile yeniden durulayın.

■ Bir tane yumurta ve bir çorba kaşığı balın üzerine dört çorba kaşığı da yumurta ilave edin. Bütün malzemeleri birbiri ile iyice karıştırın. Sonrasında bir kaç damla da limon suyu eklediğiniz karışımı yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile duruladığnızda, cildinizin yumuşamış ve pürüzsüz hale gelmiş olduğunu göreceksiniz.

■ İki tane çileği ezip, içerisine bir çay kaşığı ev yapımı yoğurt ve bir tatlı kaşığı bal ilave edin. Tüm malzemeleri birbirine iyice karıştırın. Cildinize uygulayıp 15 dakika beklemesini sağlayın ve ardından cildinizi durulayın. Bu arındırıcı maske ne işe yarar derseniz, cildinizi parlatır, akne ile savaşır ve cildinizin nemlenmesini sağlar.

■ Cildinizin ölü derilerden arınarak temizlenip tazelenmesini isterseniz limon maskesi kullanımını gerçekleştirebilir, bunun için limondan ve limon suyundan yararlanabilirsiniz. Yarım yemek kaşığı zeytinyağının içerisine bir tane limonun suyunu sıkın. Hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize uygulayıp 15 dakika bekletin. Sonrasında cildinizi duruladığınızda, aydınlanacak olan yüzünüzün nemlenip, toksinlerden arınmasını sağlamış olacaksınız.

■ İki yemek kaşığ limon suyu, iki çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yulaf ezmesini karıştırıp cildinize uygulayın. Ortalama yirmi dakika bekleyip, sonrasında yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu arındırıcı maske tarifi ile yüzünüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası