Cilt Bakımı İçin Bilmeniz Gereken Önemli Püf Noktaları

Parlak ciltler, pürüzsüz ciltler… Herkesin hayalidir bütün bunlar.Ancak parlak ciltler; ve pürüzsüz ciltlere sahil olmak, herkesin harcı da değildir. Cilt bakımı da yapsanız, başınızı taştan taşa da vursanız, bazen parlak ciltler ve pürüzsüz ciltler sizin için uzakta kalmış bir hayalden başka bir şey olamaz. Peki ama, cilt bakımında ne yaparsanız siz de, parlak ciltler ve pürüzsüz ciltler sınıfında yer alan kişiler arasına girersiniz? Size bunun sırlarından bahsetmeye çalışacağız…

<

Yaptığınız cilt bakımı sayesinde parlak cilt; ve pürüzsüz cilde sahip olmak istiyorsanız, cilt temizliğinde kullanacağınız cilt temizleyicilerinin, peeling etkili olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Peeling etkili cilt temizleyicileri, ciltte bulunan ölü hücrelerin, ciltten derinlemesine temizlenmesine katkıda bulunacaktır.
Cilt temizleme işlemi sırasında yüzünüzü yıkarken, tazzikli ve kuvvetli akan bir su ile yüzünüzü yıkamayı deneyin. Bu sayede, cildiniz, kapalı ortamlarda kazanmış olduğu stresten daha kolay kurtulacaktır.
Cilt bakımı yapmak için kullanacağınız cilt bakım ürünleri arasından tercih yapacaksanız, C vitamini içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. C vitamini içeren cilt bakım ürünleri, ciltteki kan dolaşımını arttıracak; aynı zamanda da kolajen üretimine olanak tanıyacaktır.
İlginç bir uyarı ile daha devam etmek istersek, yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, alında meydana gelen kırışıklıkların ilk belirtilerinin ayak parmaklarının ucundan verildiğini biliyoruz. Yani, alın bölgesinde meydana gelecek olan kırışıklıklar ilk önce, ayak parmaklarınızın ucunda başlıyor. Bundan dolayı, ayak parmaklarınızın üzerine, düzenli aralıklarla, sert bir şekilde basınç uygulamanız önerilmektedir.
Parlak ve pürüzsüz cilt tipine sahip olmak istiyorsanız, cilt bakımı ürünleri arasında cilt nemlendiricisine de yer vermeniz gerekmektedir. Cilt nemlendiricilerinin pek çoğu günlük etkiye sahiptir. Ancak, cilt nemlendiricileri arasında seçim yaparken de, bitki özleri ve protein içerikli cilt nemlendiricileri tercih ederseniz, cilt nemlendiricisi sayesinde cildinizde koruyucu bir tabaka oluşturmuş olursunuz ki bu da sizin işinize yarayacaktır.
Cilt bakımı programınızda, haftada iki sefer, beşer dakika olmak üzere yer vermeniz gereken bir uygulama da, cildinize krem uygulayarak, masaj yapmanızdır. Cilt masajı yaparken şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir: Ağız çevresini yukarı doğru oval hareketlerle, burun yanlarını alına doğru, alını içten dışa doğru, çene bölgesini de yanaklarınıza doğru, oval hareketler ile, iniş çıkışlar yaparak ovmanız önerilmektedir.
Cildinizin parlak ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız, gece saat 01:00’dan sonra mutlaka uykuda olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Büyüme hormonları bu saatlerde çalışmaya başlamaktadır. Büyüme hormonları çalışırsa, hücre yenilemesi söz konusu olacaktır. Bundan dolayı, mutlaka gece 01:00 sıralarında uykuda olmanız önerilmektedir.
Cilt bakım ürünlerinin içerisinde mutlaka kremlere yer vermelisiniz; çünkü, bu kremlerin içeriğinde, sizin cildiniz için pek çok fayda sağlayacak enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler ile, yaşlanmaya karşı koyabilmenizin daha kolay olacağını aklınızdan çıkartmamalısınız.
Cilt bakımında uygulamanız gereken aktivitelerden bir diğeri de şudur: 2 litre kaynar suyun içerisine, dört damla limonu, iki damla ardıç yağını, dört damla da selvi ağacı özünü ekleyip cilt havlunuz ile, bu karışımdan alarak cildinize masaj uygulayın. Bu sayede cildinz, duyusal olarak canlanacaktır.
Cilt bakımında mutlaka yer vermeniz gereken faktörlerden bir tanesi de E vitaminidir. E vitamini, cildinizdeki hücrelerin gerilmesini engelleyecek, nikotinin, ultraviyole ışınlarının zararlarını daha etkisiz bir hale getirecektir. Bu nedenle, cildinizi E vitamininden mahrum bırakmamanız gerekmektedir.
Gergin yanaklara sahip olmak istiyorsanız, bir çeşit masaj uygulamanız gerekmektedir. Bu masajı nasıl uygulayacağınıza gelince: ağzınızı kapatıp, yanaklarınızı içeri doğru çekmeli; ve parmaklarınızla yanaklarınızı açmaya çalışmalısınız.
Cilt bakımında patates masajının da önemi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Patates masajı uygulamak için, çiğ patatesi dilimlere ayırmalı; ve patates dilimlerini buzdolabında 10 dakika bekletmelisiniz. Daha sonra ise cildinize bu soğumuş patates dilimleri ile masaj uygulamalı; ve patates dilimlerini cildinizde 15 dakika bekletmelisiniz. Bu işlemi, cilt temizliğini gerçekleştirdikten sonra yapmanız önerilmektedir.
Cildinizin hem duru; hem de yumuşak olmasını istiyorsanız, uygulamanız gereken şeylerden bir tanesi de AHA kompleksidir. AHA kompleksi, cildi tahriş etmemektedir. Bununla birlikte AHA kompleksinin içeriğinde cilde zarar vermeyen meyve asitleri; ve bir takım yağlar bulunmaktadır. AHA komplekslerinden cildinizi mahrum etmemelisiniz.
Cilt bakımında kolajen tabakalarını harekete geçirebilmek için yapmanız gereken bir diğer uygulama da, tadını sevebileceğiniz bir içecektir. İçeceği şu şekilde hazırlayabilirsiniz: iki adet şeftalinin kabuğu, 250 gram domates, yarım adet soyulmuş limon; ve bir tane havuç, katı meyve sıkacağından geçirilerek elde edilen karışımın içilmesi, ciltteki kolajen tabakasını harekete geçirecektir.
Cilt bakımında uygulanması gereken bir diğer şey de, pek çoğunuzun daha önce hiç duymadığı: şikaku baskısı. Şikaku baskısının ne olduğunu merak ederseniz: Şikaku baskısı bir adet egzersiz olarak sayılıyor; ve gergin olan cildin yumuşatılmasına katkı sağlıyor. Şikaku baskısı, gözbebeğinin hizasında bulunan; ve göz altlarında yer alan kemiklerdir. Şikaku baskısını ortalama beş dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Şikaku baskısı, belirtilen noktaya, parmaklarla basınç uygulanmasını gerekli kılmaktadır.
Güzellik kapsülleri olarak adlandırılan kapsüller ile, cildinizi içeriden ve dışarıdan güçlendirmelisiniz. Vitaminler, mineraller, nemlendiriciler, doğal maskeler, düzenli olarak cildiniz için uygulamanız gereken faktörler arasında yer almaktadır.
Cilt bakımında oksijen maskesine de yer vermeniz gerekmektedir. Oksijen maskesi on dakika gibi bir sürede, cildinizin daha fazla oksijen almasını sağlamaya başlar. Bu sayede, cildiniz daha canlı, daha parlak, daha pürüzsüz; ve genç görünecektir.
Cilt bakımı yapmak istiyorsanız lipozom maskelerinden de faydalanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Lipozom maskeleri cildin beslenmesini sağlamaktadır. Lipozom maskeleri, cilde içeriden bir etki uyguladığı için, cildiniz uzun vadede daha sağlıklı olacaktır.
Cilt bakımında turuncu ışıktan da faydalanmanız gerekmektedir. Ancak renkli ışık tedavileri sadece güzellik merkezlerinde uygulanmaktadır. Peki turuncu ışık, cilde nasıl bir etki yaratır? turuncu ışık tedavisi, yeşil kuproza karşı cilt üzerinde etkilidir. Turuncu ışık tedavisi, sararmış olan cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlar. Turuncu ışık tedavisi cildin, mavi oksijeni almasını da kuvvetle sağlar…
Cilt bakımında cildiniz için etkili olacak şeylerden bir tanesi de, yenileyici kapsüller ve ampullerdir. Cildinize, her gün, düzenli olarak, dört hafta boyunca ampul ve yenileyici kapsül uygulaması yaparsanız, cildinizin daha sağlıklı ve dirençli olacağını görürsünüz.

Latest Comments
  1. kişisel bakım

    Önerilerinizi uygulayacağım.Değerli bilgiler için teşekkürler.

  2. Leyla

    Yeni keşfim alıntıladım;

    “10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periodik kullamanız, hem peeling uygulamasının başarısını hemde cildin kısa zamanda yenilenmesini sağlamanız açısından etkili bir yöntem olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası