İntibak Yasasını Bekleyen Emekli Ne Umdu Ne Buldu

İntibak Yasasını Bekleyen Emekli Ne Umdu Ne Buldu

Pek çok emekli İntibak Yasası ile alacağı zam farkı hakkında merak içerisinde iken, son günlerde yayınlanan bazı haberler, İntibak Yasası için gün sayan emeklinin huzursuz günler yaşamasına neden olacak nitelikte. İntibak Yasası hesaplamaları gerçekleştirilirken fark edilen bir durum, ne yazık ki emeklilerin gece uykularının kaçmasına neden oldu… Söz konusu durum, emekli maaşlarının fazla ödenmesi, emeklilerin, 12.000 – 15.000 TL arasında borçlu bulunmaları… Bu durum, İntibak Yasasını merakla bekleyen insanların hevesini kursağında bıraktı; çünkü, emekli maaşlarından yapılacak olan kesintiler ile, emeklinin, kendisine verilen fazlalığı geri ödeyeceği durumu gündeme geldi…

Bu durum, emeklilere, bir mektup aracılığı ile bildirilecek. Bu mektubu almak için, gün gün posta kutusuna bakmanız gerekiyor; çünkü, elinize mektubun ulaşmasının ardından, itiraz etmek için size tanınan süre bir hafta. Bu bir haftalık zaman dilimi içerisinde, öncelikle şehrinizde bulunan SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor; eğer SGK’da itirazınız kabul edilmez ise, İş Mahkemelerine giderek, itiraz dilekçelerinizi vermeniz gerekmekte.
Peki İntibak Yasası’nı beklerken emeklinin canını sıkan bu kesintinin ne kadar olacağı hakkında bilgi sahibi miyiz? Emeklinin maaşında gerçekleşecek kesintinin 200 TL olacağını söyleyen kişiler bulunmakla birlikte, emekli maaşının 1/4’ünün kesileceğine dair bilgiler de gündemdeki yerini almakta. Yani, emekli maaşı 900 TL olan bir emeklinin maaşının 225 TL’ninin kesilmesi durumu söz konusu, hal böyle olunca, emekli maaşı 675 TL’ye düşmüş oluyor.
Bu kesintilere maruz kalmamak için, size verilen itiraz süresi olan bir haftalık zaman dilimini çok iyi değerlendirmeniz, ve en kısa zamanda itirazınızı gerçekleştirerek, itieaz dilekçelerinizi gerekli yerlere ulaştırmanız gerekiyor. İtiraz dilekçesine yazmanız gereken şey, borcunuzdan haberdar olmadığınız, size verilen parayı tükettiğiniz, bu anlamda iyi niyetli bir kişi olduğunuz… Takibinde ise, bu borçtan sorumlu tutulmak istemediğinizi aktarmanız gerekiyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.