Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 yılının son dönemlerdeki en merak edilen sorusu halini almış durumda. Ancak üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı için elde net bir tarih bulunmuyor. Tahminlerde bulunmak ise çok zor değil. 2019 yılı üniversite tercihleri, ek yerleştirme ve kayıtlar hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Açıklanır 2019?

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının sonrasında, tercihler YKS’ye, 23 – 29 Temmuz 2019 tarihleri arasında, OSYM internet sitesi aracılığı ile ulaştırıldı. Şu sıralarda ise özellikle tercih yapan öğrenciler ve velilerinin aklındaki soru: Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? şeklinde… Sonraki aşamada ise kayıt tarihleri merak ediliyor. Çünkü planlar, bu takvime göre yapılacak; bütçeler ayarlanacak, evler tutulup, yurtlar kiralanacak… Kısacası, hem üniversite adayları; hem de velilerini biraz zorlu bir süreç bekliyor.

Tıpkı tercih yaparken olduğu gibi, üniversite adayları tercih sonuçlarını alırken de kağıt ve belgelerle uğraşmayacak. Çünkü OSYM tarafından sonuç belgesi basılıp adayların adreslerine gönderilmeyecek. OSYM’nin Sonuç sayfasında, adaylar tercih sonuçlarını bulabilecekler.

Yurtdışında bulunan herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler için ise gerekli olması halinde, kazanılmış olan program adının yazılı olduğu belge verilecek. Öğrencilerin de bu sonuçları gösteren yazıyı OSYM’den talep etmeleri söz konusu olabilecek.

Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı olan tarih ise şu anda net olarak bilinmemekle birlikte, üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 sorusuna tahmini olarak 14 Ağustos 2019’u işaret etmek yanlış olmayacaktır.

Üniversite kayıtlarının yapılmasının ve kayıt tarihinin sona ermesinin ardından, üniversitelerde boş kalan kontenjanlar; ya da öğrencilerin kayıt yaptırmaması halinde oluşan boşluklar, OSYM’ye yine üniversiteler tarafından bildirilecek. Ek yerleştirme OSYM tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilecek. Merkezi yerleştirme; yani ilk yerleştirmede herhangi bir bölüme kayıt yaptıran öğrenciler, ek yerleştirmeye dahil edilmeyecek. Bununla birlikte, merkezi yerleştirmede, bölüme yerleştirilen öğrencilerin en düşük puanlı olanının daha altında bir puanla o bölüme ek yerleştirme sırasında öğrenci alınmayacak. Kesin kayıtların tamamlanması ama yine de kontenjanda boşluk kalması halinde bölümlere, ön kayıtla öğrenci yerleştirilmeyecek.

Ek yerleştirme için belirlenen tercih ücreti 20 TL olup, bu ücret şehit eşi ve çocukları ile gaziler, gazi eş ve çocuklarından talep edilmeyecektir. Ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış olduğu tercihler, OSYM tarafından işleme alınmayacaktır.

Üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 ve üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtları sonlanıp da sonuçlar açıklandıktan sonra, üniversite kayıtları 19 – 23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Kayıtlarını dijital ortamda gerçekleştirecek olanlar için kayıt tarihi 21 Ağustos 2019’da sonlanacak.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.