Muhteşem Yüzyıl’da Kanuni Sultan Süleyman Diri Diri Mezara Girdi

Muhteşem Yüzyıl, dün akşam yayınlanan bölümünde, Kanuni Sultan Süleyman’ın diri diri mezara girdiği sahne ile, fırtınalar yarattı… Mohaç Savaşı sırasında, zafer sonrası kibrini yenebilmek için diri diri mezara giren Kanuni Sultan Süleyman, izleyicilerde şok etkisi yaratırken; bunun yanında, akıllara şu sorunun gelmesine de neden oldu: Tarihte böyle bir olay yaşandı mı?

<

Kanuni Sultan Süleyman, Muhteşem Yüzyıl‘da, diri diri mezara girerken şunları düşünüyordu: Sen nefsini öldürmelisin; yoksa nefsin seni öldürecektir. Süleyman, sen kendi kibrini yenmelisin. Her şerrin bir nuru olduğu gibi; her firavunun da bir Musa’sı vardır. Allah’ına iman et. Doğduğun anı hatırla; ve öleceğini unutma. Sen eğer tüm bunları yaparsan, öldükten sonra da sana açılacak olan kapılar Cennet’in kapılarıdır. Kıble, senin vicdanının sesi olmalıdır. Kendini, kaybetmemeye alıştırmalısın… İşte bu sözleri içinden söyleyen Kanuni Sultan Süleyman; sonrasında, kibrini yenmek için, diri diri mezara girdi. Ve bu sahne, Muhteşem Yüzyıl izleyicilerini ekrana kilitleyen sahne olarak akıllara kazındı.
Kanuni Sultan Süleyman, dün akşam Muhteşem Yüzyıl’da yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde diri diri mezara girince, Halit Ergenç çok heyecanlandığını belirtti; ve, o sahnenin, sahne olmaktan çok bir gerçek niteliğinde olduğunu belirtti. O sahneyi çekecekleri günü sabırsızlıkla beklediklerini belirten Halit Ergenç, o sahnenin bir rivayet olduğunu; ancak Muhteşem Yüzyıl dizisine kurgu katmak amacı ile değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.
Muhteşem Yüzyıl‘da çekilen mezar sahnesi, herhangi bir kaynakta bulunmamakla birlikte, Mohaç Savaşı tamamen gerçeğe uygundur. Muhteşem Yüzyıl’ın senaristleri ve tarih danışmanları da, bunun bu şekilde olduğunu belirtmektedirler. İleride gündeme yeniden gelebilecek olan tarihin çarpıtılması gibi bir eleştiri, baştan egale edilmiştir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası