Kütahya’da Deprem Oldu

Dün akşam, saat 23:15’te, Merkez üssü Kütahya Simav ilçesinde, richter ölçeğine göre 5.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Ege, Marmara; ve İç Anadolu’da hissedilen bu depremin, Türkiye’nin yarısında hissedildiği konuşuluyor haber kaynaklarında. Başta Kütahya Simav ilçesi olmak üzere, pek çok çevre merkezde binalar yıkıldı; ve yıkılmayan binaların çoğunda da hasarlar meydana geldi.

<

Kütahya’da deprem oldu; fakat Kütahya depremini, Eskişehir; ve Bursa da yoğun olarak hissetti. Kendilerini balkonlarından atan kişilerden çoğu yaralandı. Balkondan atlayan; ve kalp krizi geçiren 3 kişi Kütahya depremi sebebiyle hayatını kaybederken, 80 kişi de hastanelerde tedavi altına alındı. Hastanelerde yatarak tedavi gören kişilerin hastane içinde kalmaktan korktukları; ve bahçede tedavilerinin devam etmesini istedikleri kaydedildi.
Kütahya’da deprem oldu, Kütahya Simav İlçesinin merkez üssü olduğu ilk depremin ardından ise, Kütahya’daki depremlerin ardı arkası kesilmedi; ve artçı sarsıntılar devam etti. 23:25’te, merkez üssü Simav olan 4.6 şiddetindeki ilk artçı sarsıntının ardından, merkez üssü Kütahya Şaphane ilçesi olmak üzere, 23:35’te 3.9; 23:41’de de 4 şiddetinde sarsıntılar ile devam etti.
Kütahya depreminin hissedildiği yerler: Sakarya, Edirne, Antalya; ve Konya’ya kadar, Türkiye’nin pek çok bölümü olurken, depremden en çok etkilenen iller, başta Kütahya olmak üzere, Eskişehir ve Bursa oldu. Deprem sonrasında şebekelerin çekmemesi üzerine Kütahya Simav ilçesinden, yaklaşık 1 saat müddetle haber alınamadı. Bunun üzerine Sivil Savunma ve sağlık ekipleri Kütahya Simav ilçesine sevk edildi.
Geceyi dışarda geçirmek isteyen; ve evleri yıkılan ya da hasar gören Kütahya’lılar için ise, Kızılay’dan gelecek yardım bekleniyor. Çadır gereksiniminin karşılanması umuluyor. Bu arada, gümüş üretiminde kullanılan siyanürün de geçtiğimiz günlerde, gümüş barajlarından birinin çökmesi ile çevreye yayılması korkusu Kütahya’lıları sarmalamışken, deprem sonrasında ne olacağı korkusu da yine Kütahya’lıların deprem korkusu ile karıştı. Ancak yapılan araştırmada, gümüş barajının Kütahya Simav ilçesine 120 kilometre uzaklıkta olduğu, ve halihazırda herhangi bir sorun olmadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası