İstanbul Fringe Festival Biletleri Satışta

İstanbul Fringe Festival Biletleri Satışta

Fringe Festival, Türkiye’de ilk kez İstanbul’da 18 Eylül – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Hem Türkiye; hem de dünyanın farklı yerlerinden gelen 20 ekibi İstanbul’un farklı sanat mekanında ağırlayacak olan İstanbul Fringe Festival hakkında bilgileri ve Fringe Festivali nedir sorusunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız; çünkü festivalin sınırlı sayıda erken dönem bileti satışa çıktı.

Fringe Festival ilk kez, İstanbul’da düzenlenecek. Çünkü Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası Türkiye’nin yedi tepeli şehri İstanbul. İstanbul Fringe Festival’de yer alacak ülkeler arasında, Belçika, Yunanistan, Macaristan, İtalya, ABD, Polonya, Fransa, Tayvan, Türkiye, İran, Hong Kong ve İsviçre yer alacak. Dans, tiyatro ve performans gösterilerinin yanısıra Fringe Festival’de yerli ve yabancı ekipler tarafından düzenlenecek parti ve Eorkshop’lar da bulunacak.

İstanbul Fringe Festival şehrin hem Avrupa; hem de Anadolu yakasında takip edilecek. Festivale ev sahipliği yapacak olan İstanbuş’un ünlü sanat mekanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Beykoz Kundura, Anahit Sahne, Akbank Sanat, Kadıköy Boa Sahne, Craft Tiyatro, Caddebostan Kültür Merkezi, Feriye, DasDas, Çıplak Ayaklar Stüdyosu, İstanbul Drama Sanat Akademisi, Iparho, Gösteri Evi, MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı, Mecra, Kumbaracı50, NoAct Sahne, Moda Sahnesi, Tuhafier, Sakıp Sabancı Müzesi…

Fringe Festivali Nedir?

Fringe’nin kelime anlamlarına baktığımızda: sınır, keşfedilmemiş ve alternatif şeklindeki Türkçe anlamları ile karşılaşırız. Fringe Festival’in hikayesi ise şu şekildedir: Uluslararası Fringe Topluluğu’nun temelleri 1947 yılında Edinburg’da düzenlenen Edinburg Festivali’nda atıldı. Festivale misafir olarak katılan sekiz ekip, gösterilerini bir kenarda sergiledi.

Edinburg Festivali, Çağdaş Gösteri Sanatları’ndaki en prestijli festivallerden bir tanesi idi ve Edinburg Fringe halini aldı. Günümüzde Fringe Festival, dünyanın farklı şehirlerinde her yıl düzenlenmektedir. 250 farklı mekanda 170.000 sanatçıyı ağırlayan ve 60.000 farklı etkinlikle oratalama 19.000.000 izleyiciye ulaşan Fringe Festival, düzenlendiği her şehirde farklı ölçek ve formlarda şekillenmektedir. Alternatif ve yenilikçi üretime meyilli genç sanatçıların faaliyetleri, Fringe Festival sayesinde uluslararası alanda sergilenmekte ve büyük kitlelere ulaşmaktadır.

İstanbul Fringe Festival ise Türkiye’de ilk kez düzenlenecek. İstanbul’un aktif şehir dinamiği ve çoğul kültürü ile Fringe Festival, yedi tepeli bu şehirde de sanatçıları amaçlarına bir kez daha ulaştıracak.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.