Van Depremi 2011’den Elde Edilen Son Bilgiler

Dün Van’da gerçekleşen Van depremi 2011’in bilançosu ağır; Van depremi 2011’de, 1000 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği tahminleri şu saatlere kadar varlığını sürdürdü. Ancak Arama Kurtarma ekipleri, Van depremi 2011’de en az hasarın alınabilmesi için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyorlar. Van depremi 2011 sonrasında arama kurtarma ekiplerinin yaptıkları çalışmalarda, mucize haberlerin gelmesi de içleri az da olsa rahatlatıyor. Peki gelen güzel haberler neler?

<

Gece yarısı 00:00 ile 02:00 saatleri arasında, arama kurtarma çalışmaları sonucunda alınan güzel haber: 24 kişi, sağ; fakat yaralı olarak kurtarıldı.
Van Erciş’ye, iki tane öğretmen, arama kurtarma çalışmalarından sağ olarak kurtarıldı…
Van depremi 2011’de, depremin tam 10:30 saat sonrasında, Van Erciş – Bayramoğlu Apartmanı’nda yapılan arama kurtarma çalışmalarında, 17 yaşındaki Zeynep Karataş, Van depreminden sağ olarak kurtarıldı. Zeynep’in annesi de aynı enkazdaydı. Hayat belirtisi gösteriyordu. Zeynep’in annesi Aynur hanım da, arama kurtarma ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda sağ olarak kurtarıldı. Ancak anne ve kız, aynı illerin hastanelerine kaldırılamadılar. Aynur hanım Erzurum Devlet Hastanesinde tedavi altına alınırken; Zeynep ise Ağrı Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bu durum şu açıdan kötü olarak nitelendirilebilir: böyle bir depremde ölü sayısının da fazla olması sebebiyle, Zeynep annesinin; annesi ise Zeynep’in hayatta; fakat başka hastanelerde tedavi altına alındığına inanmakta güçlük çekebilir; ve psikolojik travmalar yaşanabilir.
Van depremi 2011 ile ilgili, ilgi çekici; ve bilinmesi gereken bilgiler arasında şunlar da yer alıyor:
Cezaevi’nin duvarı yıkıldı. Yıkılan duvardan, cezaevindeki mahkumların kaçması hiç de zor olmadı.
Bununla birlikte, Van depremine bağış yapmak isteyen Türk halkı, kendilerine verilen bir takım banka hesaplarına, gönüllerinden kopan miktarlarda bağış yaptılar; fakat, sizlere, MaviBoncugum.Com olarak dün akşam da belirtmiş olduğumuz gibi, şu anda yapılabilecek en etkili bağış yöntemi, 2868’e yapılan Kızılay’a bağış yöntemidir. Söylentilere göre, PKK yanlısı gruplar, açmış oldukları banka hesaplarından, Van depremi bağışı adı altında, PKK için para toplamaktalar. Bunun elimize ulaşan kesin bir bilgi olmamakla birlikte, gerçeklik payının büyük olduğunu belirtmek isteriz.
Van depreminden elde edilen bilgileri, ilerleyen saatlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, Van depremi 2011’de hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet; yakınlarına, ve tüm Türk halkına da başsağlığı dileklerimizi MaviBoncugum.Com ailesi olarak gönderiyoruz. Hepimize büyük geçmiş olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası