Regaip Kandili 2023 26 Ocak Perşembe Ne Kandili?

Regaip kandili 2023, üç ayların başlangıcı olan Recep ayının başlaması ile birlikte tüm MaviBoncuğum takipçileri tarafından araştırılmaya başlandı. Pek çok kişi, regaip kandili ne zaman sorusunu soruyor. Regaip kandili, bundan önceki senelerde de olduğu gibi Recep ayının ilk Perşembe gecesi kutlanacak.

Bu da şu anda kullanmakta olduğumuz miladi takvime göre 26 Ocak 2023 Perşembe gününe tekabül ediyor. Peki Regaip kandili 2023 vesilesi ile regaip kandili hakkında bilgi edinmek de ister miydiniz? Her şeyin öncesinde, daha önce sizlerle Regaip kandili hakkında paylaşmış olduğumuz bilgileri gözden geçirmek isteyebilirsiniz:

Regaip kandili

Regaip Kandili 2023

Regaip kandili 2023 Recep ayının ilk Perşembe gecesi kutlanacak. Ve bu tarih takvimlerimizde 26 Ocak 2023 olarak görülüyor. Bu gece tüm Müslümanlar dualar edecek, namazlar kılacak, günahlarının affını bileyecek. Öncesinde ise oruçlarını tutacaklar. Peki Regaip kandili hakkında hangi bilgilere sahibiz?

26 Ocak Perşembe Hangi Kandil

Regaip Kandili 2023

Regaib nedir? Regaib Arapça kökenli bir kelimedir. Ve reğa-be kökünden türemiştir. Reğa-be kelimesi genel olarak, bir şeyi istemek, dilemek, arzulamak, ona meyletmek anlamında kullanılmaktadır.

Regaip kandili ne zaman? Recep ayının ilk cuma gecesidir diyebiliriz. Bu durumda, regaip kandili 2023 26 Ocak 2023 Perşembe gecesi kutlanacaktır.

Regaib kandilinin, recep ayının ilk cuma gecesine denk gelmesi ve cuma gecelerinin zaten çok kıymetli olması nedeniyle, regaip kandilinin önemi de oldukça büyüktür. Regaip kandili adı, bu geceye, melekler tarafından verilmiştir.

Regaib kandilinde, perşembe günü oruç tutarak, regaib kandili gecesini ihya etmek çok sevaptır. Regaib kandilinde sadaka vermek, namaz kılmak, tövbe etmek çok sevaptır. Regaib kandilinde edilen duaların kabul olduğu bilinmektedir.

Regaip kandilinin kutlandığı Recep ayı, peygamberimizin, Ramazan ayından sonra, en çok oruç tuttuğu ay olması nedeniyle, bu ay içinde oruç tutmanın çok büyük sevapları olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda, recep ayında, kulların daha fazla sevap kazandığına inanılmaktadır.

Öyle ki her zaman gerçekleştirilen iyi ameller, recep ayında, sevap hanesine daha çok yazılmaktadır. Recep ayında, kullardan, çok tövbe etmeleri; ancak tövbe ederken de hatalarını itiraf etmeleri ve hata yaptıklarını kabullenerek af dilemeleri istenmiştir.

Şaban ayında yapılan ibadetlerle birlikte, ramazan ayında, recep ve şaban aylarında yapılan şeylerin mükafatının alınacağı belirtilmektedir.

25 Ocak 2023 Hangi Kandil?

25 Ocak 2023 hangi kandil sorusuna Google üzerinden yanıt arayan çok sayıda takipçimiz var. Ancak burada bir yanlış anlaşılma söz konusu. Çünkü 25 Ocak 2023 takvimde Çarşamba gününe tekabül ediyor. Ve kandiller genel olarak bakıldığında, Kadir Gecesi hariç, Perşembe günleri kutlanıyor.

Bu nedenle 25 Ocak 2023 hangi kandil sorusuna yanıt bulmaya çalışmak yanlıştır. 26 Ocak 2023 kandil olup, Regaip kandili 2023 olarak kutlanacaktır. Üç ayların gelmesi ile birlikte kutlanan ilk kandil olma özelliğine sahip Regaip kandili, 2023 yılının da ilk kandilidir.

26 Ocak Perşembe Ne Kandili?

26 Ocak Perşembe ne kandili? 2023 yılının ilk kandili olma özelliği gösteren Regaip kandili bu sene 26 Ocak 2023 Perşembe günü kutlanacak. Biz de bu vesile ile MaviBoncuğum olarak Regaip kandili 2023’ün hepimize, hakkımızda hayırlı olan tüm dualarımızın kabulünü getirmesini diliyoruz.

Regaip kandili 2023 kutlu olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.