Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir? Neden Kırmızı İç Çamaşırı?

Yılbaşında neden kırmızı giyilir? Pek çoğumuz tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olan bu sorunun yanıtını bilmesek de yılbaşı yaklaştığı için kırmızı hediyeler almaya başladık. Bu belki bir gelenek belki de bir inanç. Yeni yıla girerken kırmızı giyersek o yıl zengin olacağımıza inanıyoruz. MaviBoncuğum olarak bu konuyu araştırdık. Var mı bir gerçekliği?

Yılbaşında neden kırmızı giyilir sorusunun yanıtını aktarmadan önce, daha önce yılbaşı ile ilgili yapmış olduğumuz paylaşımları sizlere aktaralım. İlginizi çeken linkin üzerine tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz.

Yılbaşında nasıl dilek dilenir?
Yılbaşı makyajı 2023
Yılbaşında giyilecek kıyafetler nelerdir?
Yılbaşı gelenekleri
Yılbaşında hindi neden kesilir?
Yılbaşında nelere dikkat etmeliyiz?

Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir?

Yılbaşında neden kırmızı giyilir? Yılbaşı gecesi adetleri arasında yer alan kırmızı giymek, yılbaşı inançlarına göre, gece tam 00:00’da gerçekleştirilmeli ve giyilen kırmızı özellikle yeni bir giysi olmalı. Bu bilgilerin batıl olduğunu söyleyebiliriz. Ancak batıl da olsa bizler, bu batıl inancı az ya da çok gerçekleştiriyoruz.

Neden Yılbaşında Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir
Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir

Peki yılbaşında neden kırmızı giyilir? Yılbaşında kırmızı giyersek, o senenin uğurlu geçeceğine inanırız. Yılbaşında kırmızı giymek, o sene boyunca sürekli yaşanacak olan yeniliklere işaret etmektedir. Bu sorunun yanıtlarından bir diğerinin ise o senenin bolluk ve bereket içerisinde geçeceğine inanılması olduğunu söyleyebiliriz.

O halde ne yapıyoruz? Batıl demiyoruz. Bir şey kaybetmeyeceğimizi de düşünerek, yılbaşı adet ve inançları arasında yer alan yılbaşında kırmızı giymek ile ilgili bu geleneğe hepimiz uyum sağlıyoruz. Nasrettin hoca gibi göle un sersek ne olur? Ya tutarsa? 🙂

Neden Yılbaşında Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir?

Neden yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyilir? Bu durum özellikle kadınlar arasında geleneksel bir hale gelmiş durumda. Peki neden? Kırmızı rengi seven kadınlar neşeli, hayat dolu olarak düşünülürler. Öfkelenseler bile kolay heyecanlanabilen bu kadınlarla zaman geçirmenin keyifli olduğuna inanılıyor. Aynı zamanda bu kadınlar azimliler de…

Kırmızı aynı zamanda aşk ve arzunun rengi. Dolayısı ile neden yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyilir sorusuna yanıt verirken, tüm yeni yılın aşk dolu geçeceğine inanıldığını söyleyebiliriz. Sizde buna inananlardansanız, kırmızı iç çamaşırını gece 00:00’a kısa bir süre kala giymelisiniz. Fakat bunu pantolon üzerinden yaparsanız da uğursuzluk getireceğini unutmayın.

Bazı kişilere göre sadece aşkla sınırlı kalmayan kırmızı iç çamaşırının yılbaşında giyilmesi, piyango bileti ile eşleştiriliyor. Yeni yıl yeni başlangıçlar demektir. Bu yıla kırmızı ile girmek, ikramiye çıkmasına; mal, mülk, servet kazanılmasına, aşkta şansa… ve daha pek çok şeye kapı aralar. En azından öyle olduğuna inanılır. Siz inanmıyorsanız bile başkasının inancını kırmayın. Unutmayın: İnanmak başarmanın yarısıdır.

Yılbaşında neden kırmızı giyilir sorusuna yanıt ararken, kırmızıyı giyenlerin atik ve cesur olduklarını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.