Yılbaşında Beslenme Ve Yılbaşında Beslenme Önerileri

Yılbaşı gecesi, ve yılbaşı kutlamalarının giderek yaklaşması ile birlikte, sevdiklerimizle gerçekleştireceğimiz yılbaşı kutlamaları, mükellef yılbaşı sofraları ile; ve yılbaşı yemekleri ile süslenecek. Şu halde biraz dikkatli olmamız gerektiğini de unutmamak gerekiyor; çünkü, yılbaşı sofralarının zengin olması demek, mide ağrısı, şişkinlik; ve hazımsızlık gibi bir takım problemlerle karşı karşıya kalabilmeniz anlamını da taşımakta… Elbette bir de geri dönüşüm yapacak olan kaloriler; ve fazla kilolardan söz etmek gerekiyor. Basit, yılbaşında beslenme önerilerinden söz etmek istersek: yılbaşında beslenme için, akşam yemeğinde çok geç saate kalmamak önemli. Bununla birlikte, yılbaşında beslenme sırasında tüketilecek olan tatlı miktarında da aşırıya kaçmamak gerekiyor. Yılbaşında beslenme önerilerinden bir diğerinin de, mezelerden; ve kızartmalardan uzak durmanız olduğunu belirtebiliriz. Tabi ki yılbaşında beslenme için belirttiklerimiz yeterli değil… İşte daha fazlası:

Yılbaşında beslenme önerilerinden söz ederken, öncelikle şu soruyu sormak gerekir: 31 Aralık 2011 sabahı nasıl bir kahvaltı yapmak gerekir? Yılbaşında beslenme çok önemlidir; ve 31 Aralık günü genel olarak yoğun geçtiğinden dolayı, sabah kahvaltısı çok önem taşır; çünkü 31 Aralık günü sık sık öğün atlanır. Atlanan öğünler, gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Bundan dolayıdır ki, sabah hafif bir kahvaltı ile, iyi bir şekilde güne başlamanız gerekir. Daha dinç, daha canlı, ve daha dinamik, enerjik olmanız, yılbaşı koşturmacasında önemli rol oynayacak, aktif olmanızı sağlayacaktır. Bir de yılbaşında beslenme konusunda öğle yemeği vardır ki, öğle yemeği de atlanmamalıdır. Yılbaşında beslenme sırasında açlık duygularınızın tetiklenmemesi çok önemlidir. Bunun için, hafif bir öğle yemeği yemelisiniz, ton balığı ya da tavuk ile hazırlanmış peynirli salata tam size göre bir yılbaşında beslenme menüsü oluşturacaktır…
Yılbaşı sofralarının zengin olması sebebiyle, yılbaşında beslenmenin bir takım zararlarından söz etmek gerekir. Örneğin, yemeği yoğun bir şekilde yemeniz nedeniyle, yaşınız kaç olursa olsun, kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı, yılbaşında beslenme önerileri arasında, yemeklerinizi yavaş, küçük lokmalar halinde; ve çok iyi çiğneyerek yutmanız gerektiğinden söz etmemiz gerekmektedir. İçeriğinde yağ olan yemeklerin çok fazla tüketilmemesi gerekir; çünkü yılbaşı sofralarını süsleyen yılbaşı yemeklerinin ağır yemekler olması gerekçesi ile sindirim sisteminde bir takım bozukluklar meydana gelebilmektedir; bunun sonucu olarak ishal, mide bulantısı; ve mide krampları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı, yediklerinizin miktarına dikkat ederek, yılbaşında beslenme işlemini gerçekleştirmeli; ve her tür besini tüketmelisiniz…
Yılbaşında beslenmenin sağlıklı olması için, size vereceğimiz, yılbaşında beslenme önerilerine dikkat etmeniz önerilmektedir:
Yılbaşı yemekleri arasında yer alan ana yemeğin yanına, yılbaşı sofrasında yer alan pilav ya da makarnadan az miktarda; ve salata alarak, yılbaşında beslenmenin ilk aşamasını doğru bir şekilde atlatmanız önerilmektedir.
Yılbaşında beslenme için, yılbaşı sofrasında olmamasına dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler vardır. Bunları listeleyecek olursak: zeytinyağlı yemekler, mezeler, kavurmalar, kızartmalar…
Yılbaşında sağlıklı beslenme için, yılbaşında beslenme önerilerinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi: yılbaşı yemekleri yenilmeden önce, yılbaşı sofrasında, ve yılbaşı yemekleri yenildikten sonra, asıl gereksiniminiz olan suyu ihmal etmemenizdir…
Yılbaşında beslenme için yılbaşında beslenme önerileri arasında yer alan bir diğer nokta: yılbaşı sofrasından kalktıktan en az iki saat sonra, bir kase kuruyemiş; ya da mısır tüketmeniz gerektiğidir. Bu sayede, içeriğinde lif bulunduran bu yiyecekler ile, yılbaşında beslenme için tok tutulmuş olmanız sağlanacaktır.
Yılbaşında beslenme için, kuruyemiş tüketiminin sonrasındaki saatlerde, bir ya da iki porsiyon meyveye yer vermeniz önerilmektedir; ve meyve tüketiminin sonrasında, yılbaşında beslenme eylemini tamamlamanız önerilmektedir.
Yılbaşı kutlamalarını dışarıda gerçekleştirecek olanlar ise, yılbaşında beslenme önerilerine uyamaz; çünkü yılbaşı yemekleri, meyve; ve kuruyemişler aynı anda yılbaşı sofrasında yer alabilir. Yılbaşında beslenme önerilerimizi unutmadan yılbaşında beslenme eylemini gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Yılbaşında beslenme sırasında, yağlı yiyeceklerden, kavurma ve kızartmalardan, cips gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız; çünkü bu tür yiyecekler, içeriklerinde bol miktarda doymuş yağ bulundurmaları gerekçesi ile sindirim sisteminizi zorlamakta olan yiyecekler grubunda yer almaktadır.
Yılbaşında beslenme sırasında alkol almayı planlıyorsanız, kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız…
Yılbaşında beslenme sırasında tatlı tüketimi gerçekleştirecekseniz, sütlü tatlıları tercih etmelisiniz; ya da tatlı isteğinizi, kuru veya taze meyveler ile gidermeyi denemelisiniz.
Yılbaşı kutlamalarının atlatılmasından bir gün sonra, 1 Ocak 2012 tarihinde, mutlaka orta tempolu bir saatlik yürüyüş gerçekleştirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası