Yılbaşı Sofrasını Sağlıklı Yılbaşı Yemeklerinden Oluşturun

Tarihler 22 Aralık 2011 tarihini gösterirken, yılbaşı için geri sayımın başladığı da malum. Ortalama dokuz günlük bir zaman diliminin sonunda 2012 yılına merhaba diyeceğiz… Herkese şimdiden iyi yıllar dilemenin yanında, yılbaşı programını ne şekilde değerlendireceğinizi de merak etmeden geçemiyoruz. Kimilerimiz evde, ailesiyle birlikte, mükemmel bir yılbaşı sofrasında yemeklerini yiyip, belki okey oynayarak yeni yıl karşılamasını gerçekleştirecek
kimilerimiz ise, balo salonlarında gerçekleştirilecek olan yılbaşı programı etkinliklerine katılacak. Biz size bu yazımızda, yılbaşı programını kendinizin tertip edeceğini düşünerek, nasıl yılbaşı sofrası hazırlayabileceğinizden söz edeceğiz… Malum yılbaşı sofrası, sizin, hem yeni yılı iyi karşılamanızı sağlayacak; hem de 1 Ocak 2012 sabahına güzel uyanmanıza destek olacak. Bu nedenle yılbaşı sofrası; ve yılbaşı yemekleri önem taşımaktadır.

Yılbaşı sofrası; ve yılbaşı yemekleri denildiğinde aklımıza genel olarak ağır yemekler; ve alkollü içecekler geliyor. Ağır yemekler; ve alkollü içeceklerin, yılbaşı programı sırasında size, kan şekeri yükselmesi, hazımsızlık, ishal; ve mide sorunları gibi bir takım problemler yaşatabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Yılbaşı sofrası; ve yılbaşı yemeklerini, sağlıklı yılbaşı yemekleri; ve sağlıklı içecek programı ile dengelemeniz gerektiğini unutmayın.
31 Aralık 2011 sabahı güne, hafif besinlerle gerçekleştireceğiniz bir kahvaltı ile başlayın. Öğle yemeğinin de içerisinde, kremalı; ve ağır yemeklerin olmadığı, sebzeli besinlerden oluşan bir menü ile gerçekleştirilmesine özen gösterin. Gün içerisinde 2.5 – 3 saatlik aralıklarla karnınızı doyurun; ağır değil, hafif besinler seçin; gerekirse yoğurt, ayran; ve sütten destek alın.
Yılbaşı sofrasına aç oturmamanızın gerekliliğini kesinlikle unutmayın. Yılbaşı sofrasına aç oturup, alkol tüketimine de hemen başlarsanız, kan şekerinizin düşebileceği ihtimalini kesinlikle gös önünde bulundurun.
Yılbaşı sofrasında hindiyi, klasik yılbaşı yemeklerinden bir tanesi olarak değerlendirenlerdenseniz, hindinin içini pirinç ile değil de bulgur ile doldurun. Yiyeceklerinizin üzerlerini çam fıstığı, kuş üzümü gibi sağlıklı yiyecekler ile süsleyin. Bununla birlikte, hindi eti sevmeyenlerdenseniz, bonfile kullanımını da tercih edebilirsiniz.
Yılbaşı yemeklerine ek olarak lezzetli kanepeler oluşturmak için dil peynirinden; ve kuru domatesten yararlanabilir; ve hazırladığınız küçük kanepeleri fırınlayarak iyi bir lezzet elde edebilirsiniz. Üzerine dil peyniri, ve domates kurusu süreceğiniz ekmeğin, esmer undan yapılmış olmasına dikkat etmenizin gerekliliği de unutulmamalıdır.
Yılbaşı sofrasında ayrıca, fesleğen, yeşil renkli bitkiler, marul, kırmızı turp, havuç gibi şeylerin eksik olmamasına da önem vermelisiniz. Bu sayede, yılbaşı yemekleri ile, gereksinim duyduğunuz vitamin ve mineralleri de sağlıklı bir şekilde almanın rahatlığını yaşamış olursunuz.
Yılbaşı sofrasında ayrıca, içerisinde meyve; ve süt bulunan tatlıları da bulundurmayı unutmayın. Şireli tatlıların yılbaşı sofrasında yer almasının yerine, meyveli ve sütlü tatlılar ile, sizin için daha sağlıklı yılbaşı yemekleri meydana gelebilir.
Yılbaşı yemeklerinin yanında, cipsler; ve kurabiye benzeri şeylere yer vermemeniz için de, çavdarlı ya da tahıllı galetalar ile, baharatlı grissinileri tercih etmeniz önerilmektedir. Bu tür besinler, sizin tok kalmanıza; ve az kalori almanıza da yardımcı olacaktır.
Yılbaşı sofrasının vazgeçilmezi olan çerezlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Fındık, ceviz, kavrulmamış badem, çekirdekli kuru üzüm, esmer kuru kayısı gibi çerezler, sizin yılbaşı sofrasında daha sağlıklı kuru yemişler tüketmenize yardımcı olacaktırlar.

Latest Comments
  1. burak

    ÇOK GÜZEL YEMEKLER OLSADA YESEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası