Yarıyıl Tatili İçin Velilere Öneriler

Yarıyıl Tatili İçin Velilere Öneriler

Yarıyıl tatilinin yaklaşması ile birlikte, öğrenciler dinlenmek, ve hatta bazıları da ders çalışmamak için gün sayıyor. Ancak; pek çok çocuğun ders çalışmayı sevmemesine karşın, veliler çocuklarına yine her zamanki gibi, unutmamak için ders çalışmaları gerektiğini söylemeye devam edecek. Peki bu sizce doğru mu? Çocuk dinlenmek isterken, çocuğa dinlenmesi için zaman tanınmışken veli ona baskı yapıp ders çalışması gerektiğini mi söylemeli? Bu yazımızda sizlere, yarıyıl tatilinde ne yapmalı sorusunun yanıtlarından söz ederek, yarıyıl tatili için velilere önerilerde bulunacağız…

Yarıyıl Tatilinde Ne Yapmalı?

• Yarıyıl tatilinde çocuklar hem ders çalışmalı, okulda verilen ödevleri tamamlayıp, bu sırada yeni döneme hazırlanmalı, hem de hakettikleri gibi oyun oynayabilmeliler. Bu nedenle, tüm ödevlerin bir kaç günde bitirilmesi değil, zaman içerisine yayılması gerektiği unutulmamalıdır. Yarıyıl tatili için velilere önerilerde bulunurken şunu belirtmekte yarar var: Her gün ders çalışmak; ve her gün oyun oynamak çocuk için esastır. Ders çalışılan zaman, okulda olduğu kadar fazla olmamalı, çocuk tatilde olduğunu anlamalıdır. Ancak bilgilerin de unutulmaması adına sürekli tazelenmesi gerektiği, çocuk tarafından algılanabilmelidir.

• Bir anne olarak, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı arttırın. Eğer çalışmıyorsanız, günlerinizden, arkadaş toplantılarınızdan kısa süreliğine fedakarlık yapın; ve bu zamanlarda çocuklarınızla alışverişe, sinemaya gidin, onlarla oyun oynayın, akrabalık ilişkilerinin kuvvetlenmesi adına ziyaretler gerçekleştirin. Eğer çocuğunuzun sizinle iletişimi iyiyse, genel olarak okulda daha başarılı olacağını unutmayın.

• Çocuğunuzla birlikte ev içi işlerde görev paylaşımları yapın. Onun kız ya da erkek, küçük, ya da büyük olması önemli değil. Mutlaka yapabileceği şeyler vardır. Ancak bunların sıkıcı işler olmamasına da özen gösterin. Bu tavrınızla, hem iyi vakit geçirmesini sağlamış olur; hem de kendine olan güvenini kazanmasına yardım etmiş olursunuz.

• Çocukların sadece arkadaşları değil, aileleriyle de oyun oynamak isteyeceğini unutup, sürekli ciddi olma yanlışından uzak durun. Akıl oyunları oynayın, oyunların onun yaşına uygun olmasını da sağlamayı unutmayın. Bu sayede çocuğunuzun matematik zekası, görsel algısı, hafızası, zekası gelişebilir… Siz de bu oyunlardan zevk alırsınız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.