Ülkelerin Sevgililer Günü Kutlamaları

Ülkelerin Sevgililer Günü Kutlamaları

Ülkelerin sevgililer günü kutlamaları, 14 Şubat 2016 sevgililer gününe sayılı günler kala herkes tarafından çok merak ediliyor. Ve biz bu yazımızda sizler için, hangi ülkede sevgililer günü nasıl kutlanır sorusunun yanıtları arasında yer alan sevgililer günü kutlamaları ve sevgililer günü geleneklerinden söz edeceğiz. Kim bilir, belki sevgililer günü kutlamalarından biri ilginizi çeker ve bu sene farklı bir yöntemle bu özel günü kutlamak, fark yaratmak istersiniz…

Hangi Ülkede Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır?

Arjantinde Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır? Arjantin’in sevgililer gününden ayrı bir de tatlı haftaları var. Belki de ülke halkı tatlı haftasını sevgililer gününden daha çok seviyordur. Çünkü Temmuz ayında kutlanan tatlı haftasında, kim kime tatlı verirse, o kişi de kendisine tatlı verene öpücük veriyor. Halkın tutkulu olduğunu da düşünecek olursak, sevgililer günü geleneklerine bunu neden eklediğimizi daha iyi algılayabilirsiniz.

Brezilyada Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır? Brezilya sevgililer gününü geleneksel olarak 12 Haziran’da kutluyor. Bir sonraki gün ise Aziz Anthony’e adanmış. Bekar kadınlar, bugünlerde, evlenmek için, Simpatias adı verilen ritüelleri gerçekleştirebiliyorlar.

Bulgaristanda Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır? Sevgililer günü kutlamalarını Bulgaristan 14 Şubat’ta bizlerle aynı tarihte kutlıyor. Ama günün adı: Aziz Trifon Zarezan günü… Yani, Şarap üreticileri günü… Ne alaka derseniz, tam bugün, sevgililer şarap içerek aşklarını kutluyorlar.

Çinde Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır? Çin’in sevgililer günü, Çin takvimine göre 7. ayın 7. gününde kutlanıyor. Qixi Aşk festivali bu günde düzenleniyor. Farklı statülerde olup da birbirini seven iki kişinin hikayesinde, bu çiftin sadece senede bir gün görüşmesine, onun dışında birbirlerinden ayrı kalmalarına dayanıyor. Sevgilisi olmayanlar bu dönemde meyveler hazırlayarak sevgililerini bulmayı umut ediyor, sevgilisi olanlar ise bolluk için dualar ediyor.

Çek Cumhuriyetinde Sevgililer Günü Kutlamaları: Çek Cumhuriyetinde sevgililer günü 1 Mayıs’ta kutlanıyor. Petrin Park’taki Şair Karel Hynek Macha heykeline aşıklar hac yapıyorlar. Bir sonraki seneyi daha iyi geçirebilmek için kiraz çiçeklerinin altında çiftler öpüşüyorlar.

Estonyada Sevgililer Günü Kutlamaları: 14 Şubat Estonya’da sevgililer günü değil, arkadaşlık günü olarak kutlanıyor. Günün adı Sobrapaev. Kutlanan aşk değil de arkadaşlık iken, aynı kutlama Finlandiya’da da gerçekleştiriliyor ve orada günün adı: Ystavan Paiva

Ülkelerin Sevgililer Günü Gelenekleri

Fransada Sevgililer Günü Kutlamaları: Fransa’da sevgililer günü 12 – 14 Şubat tarihleri arasında kutlanıyor. Aşk köyünde yeni aşk fidanları dikilip evlenme teklifleri ediliyor, ağaçlara aşk notları asılıyor, evler güllerle süsleniyor…
Ülkelerin Sevgililer Günü Kutlamaları

Ganada Sevgililer Günü Gelenekleri: 14 Şubat Gana’da Ulusal Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Çünkü ülke kakao üretimi yapıyor ve turizmi arttırmayı hedefliyor. Çikolata temasını işleyen konuşmalar, sergiler; hatta menüleri 14 Şubat’ta Gana’da görebilmeniz mümkün…

Japonyada Sevgililer Günü Gelenekleri: Japonya’da 14 Şubat Beyaz Gün adı ile kutlanıyor. Ve kadınlar bugünde erkeklere çikolatalı hediyeler veriyor.

Filipinlerde Sevgililer Günü: Devlet kamu hizmeti olarak 14 Şubat’ta, çiftleri toplu nikah törenleri ile evlendiriyor.

Romanyada Sevgililer Günü: 24 Şubat, Romanya’da, hem sevgililer günü, hem de baharın gelişinin kutlandığı gün. Dragobete; yani kuşların nişanlandığı gün adı ile biliniyor. Ormana çiçek toplamaya giden kızlar ve erkeklerin dışında kalanlar da yüzlerini karla yıkıyor, bunun anlamı, bolluk ve bereket isteği…

Güney Afrikada Sevgililer Günü: Lupercalia Festivali, Eski Roma Festivaline dayanan bir gelenek ve bu festivalde genç kadınların, kollarına, sevdikleri erkeğin ismini iğnelemeleri durumu söz konusu…

Güney Korede Sevgililer Günü: Sadece Şubat değil, Güney Kore için tüm ayların 14. günleri sevgililer günü… 14 Nisan Kara Gün, 14 Mayıs Gül Günü, 14 Haziran Öpücük Günü, 14 Aralık Sarılma Günü… olmak kaydı ile her günün de bir adı bulunuyor.

İspanyada Sevgililer Günü: 9 Ekim İspanya’nın en romantik günü. Aziz Dionysius Günü olarak isimlendirilen bugünde, pek çok tören ve festival düzenleniyor. Erkekler bugün, birlikte oldukları kadınlara Mocadora sunuyor ve bu aşklarının işareti olarak belirtiliyor.

Ülkelerin sevgililer günü kutlamaları hakkında artık yeterince bilgi sahibisiniz. Bu yıl yapacağınız küçük bir organizasyon değişikliği ile sevgililer günü nasıl kutlanır sorusunun yanıtını kendinize göre bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.