Sevgililer Günü Ne Zaman?

Sevgililer Günü Ne Zaman?

Sevgililer günü ne zaman? Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Sevgililer günü nasıl kutlanır?… Ve daha pek çok soru, tarihin yaklaşması ve televizyon ekranları ile internet sitelerinde, sosyal medyada sevgililer günü reklamlarının dönmesi ile birlikte daha çok merak konusu olmaya başladı. Aslında tüm bu sorular arasında belki de en bilinen yanıt: sevgililer günü ne zaman sorusunun yanıtıdır. Her çift, nişan ya da evlilik tarihinin bugüne denk gelmesi için eşi görülmez bir çaba sarf eder. Bazılarının dilekleri kabul de olur. Ancak her zaman, her özel günün sevgililer gününe denk getirilmesi gibi bir durum söz konusu da olmaz.
Sevgililer Günü Ne Zaman?

Sevgililer günü ne zaman sorusunun yanıtını unutanlar, yeni yetişip gelenler ya da tarihleri karıştıranlar için, bu durumların hediye almaya ya da kutlamalara engel olmasının bahane olarak gösterilmemesi adına ilk olarak sorunun yanıtını verelim dilerseniz.

Sevgililer günü ne zaman? Her yıl takvimler 14 Şubat’ı gösterdiğinde, tüm dünya genelinde sevgililer günü kutlamaları yapılır. Bugüne özel organizasyonlar düzenlenir. Ancak bu yıl duruma Korona Virüsün engel olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Kim bilir: belki de çiftlerin kendi başlarına plan yapmaları, baş başa olmaları, onlar için daha özel olacak ve aşklarını perçinleyecektir. Zaten önemli olan kalabalıklar arasında bir konser izlemek yerine, birlikte zaman geçirmek değil mi?

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Milattan Sonra 3. Yüzyılda, Roma İmparatoru 2. Claudius, ordusunu daha güçlü kılmak adına genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış; bu durum genç kızların sürekli ağlamasına, sevenlerin birbirlerinden ayrı kalmalarına neden olmuştur. Aziz Valentine ise bu duruma dayanamamış ve sevenleri gizlice, nikahlarını kıyarak evlendirmeye devam etmiş; yasaklara boyun eğmemiştir.

Roma İmparatoruna karşı gelmesi dolayısı ile hapse atılan Aziz Valentine, belirli bir zamanın ardından önce hapse atılmış; sonra da ölümüne karar verilmiştir. Hapiste kaldığı günlerde ise bu sevgi adamının kendisi de aşık olmuştur. Peki ama nasıl?

Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı sorusuna adını altın harflerle yazdıran Aziz Valentine’nin hapiste olduğu günlerde, hapishanenin gardiyanı ona, kardeşinin gözlerinin görmediğini, bunun için yapabileceği bir şey olup olmadığını sormuş; Aziz Valentine de kız kardeşini ona getirmesini söylemiştir.

Gardiyanın gözleri görmeyen kız kardeşi, bir gece hapishaneye gizlice sokulmuş; ardından da Aziz Valentine ile birlikte belirli bir zaman geçirmiştir. Bu süre zarfında hem sohbet etmişler; hem de birlikte dualar etmişlerdir. Kız tanrıya sürekli gözlerinin görmesi için dua ettiğini söylerken, Aziz Valentine ise kıza tanrıdan gelen her şeyin hayırlı olduğunu anlatmış ve duadan vazgeçmemesi gerektiğini söylemiştir.

İkili bir gün hapishanede yine dua ederlerken, birden odanın içine altın sarısı bir ışık dolmuş ve genç kız “Görüyorum” diye bağırmaya başlamıştır. Bu sırada birbirlerine aşık olan ikili, 14 Şubat 270 tarihinde Aziz Valentine’nin ölüm haberini alır. Mezarının hemen yanına bir badem ağacı eken genç kızın aşkı onunla birlikte yaşamıştır.

Bu olayın sonrasında ise sevenleri birleştirdiği için canından olan Aziz Valentine’nin hatırası her sevgililer gününde anılmaya ve sevgililer günü 14 Şubat’ta kutlanmaya başlanmıştır. Sevgililer günü ne zaman sorusuna 14 Şubat’ın yanıt olmasının nedeni, Aziz Valentine’nin bu tarihte öldürülmüş olmasıdır.

Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır?

Tarihi 3. Yüzyıla, Roma İmparatorluğuna kadar uzanan sevgililer günü dünya genelinde bayram havasında kutlanır. Bazı kişiler ise bugünün kapitalizme hizmet ettiğine inanmaktadırlar. Fakat dünya genelinde milyarlarca çift, ülkemizde ise milyonlarca insan sevgililer günü dolayısı ile birbirlerine kartlar gönderir, hediyeler alırlar. Bilgilerimizin en başında da aktarmış olduğumuz gibi etkinlikler, organizasyonlar düzenlenir ki tüm bunlar, monotonluktan sıkılan çiftlerin kalıplarının dışına çıkmalarını sağlar ve birbirlerini mutlu ederken, ekonomiyi de canlandırmalarına neden olur ki aslında işsizlikten yakınan pek çok insan için sevgililer günü bulunmaz bir fırsattır.

Sevgililer günü ne zaman için yanıtı bilmeniz halinde sormanız gereken önemli bir sorudur sevgililer günü nasıl kutlanır sorusu. Bunun için planlı bir şeyler yapmalı; her zamankinden farklı şeyler tercih etmelisiniz. Çünkü bugün oldukça özel bir gündür. Bunun için dışarıda yapabileceğiniz çok sayıda şeyden söz edebiliriz.

■ Kadınsanız, erkeklerin genellikle spora ilgi duyduklarını bilmeli ve bilardo, langırt gibi etkinliklere katılmaktan yana şansınızı denemelisiniz. Erkekseniz kadınların güzelliklerine düşkün olduklarını zaten bilirsiniz. Bunun için bir masaj salonu ya da SPA’ya gitmeyi tercih edebilir ve böylece onu şımartmış, kalbini bir kez daha kazanmış olursunuz.

■ Mevsimin kış olmasına aldırmadan pikniğe gidebilir, karda top oynayabilirsiniz. Sizden başka kimse olmayacağı için baş başa kalmış ve çılgınlar gibi eğlenmiş olursunuz. Bir de termosunuza çay ya da nescafe koyarsanız, üşüdükçe içiniz ısınır.

■ Yamaç paraşütü ya da buz pateni gibi etkinliklerden birine dahil olarak bol maceralı, unutulmayacak bir sevgililer günü yaşayabilirsiniz.

■ Sokakta, adım atacak haliniz kalmayana kadar el ele yürüyebilir ve bu yürüyüş sırasında da birbirinize yaşadığınız günlerden bazı kesitler anlatabilirsiniz.

Sevgililer Gününde Neler Yapılır?

Sevgililer günü ne zaman sorusunun yanıtının kış aylarının ortasına geldiğini unutmayın. Mutlaka yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Peki daha farklı neler yapılabilir?
Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır?

■ Yaşadığınız şehrin manzarasını en güzel izleyebileceğiniz restorana gidip sevgilinizin en sevdiği yemekler ve içeceği sipariş ederek, önceden almış olduğunuz çiçekleri de masaya yerleştirip,tatlı dil güler yüzle, birlikte keyifli bir şekilde günü sonlandırabilirsiniz.

■ Günlük hobi atölyeleri de sevgililer günü nasıl kutlanır sorusuna iyi bir yanıttır. İnternet üzerinden ikinize de uygun bir hobi atölyesi bulabilir, oraya birlikte gidip yemek, pasta, kurabiye ya da reçel gibi farklı şeyler yaparak günü olabildiğince farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

■ Birlikte Türk kahvesi için ve ardından birbirinizin falına bakın. Fal bilmeniz önemli değil. Zaten yorumlarınız bir falcıya benzememeli. Bu sırada onun gözlerinin içine bakmayı da ihmal etmeyin. Tatlı tatlı da gülümsediğinizde, o fal ömür boyu unutulmaz.

■ Güne, romantik bir kahvaltıyla başlayabilir ve bunun için masayı güller ve istediğiniz aksesuarlarla da süsleyebilirsiniz. Bunu dışarıda yapmak yerine, tercihinizin ev ortamı olması önerisinde bulunmadan da geçmeyelim.

Sevgililer gününde neler yapılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri için ise evin istediğiniz bir yerine güzel bir hediye yerleştirin. Ardından küçük kalpli ve renkli kağıtlara kısa notlar yazarak sevgilinizin o hediyeyi bulmasını sağlayın. Bunu izlemek sizin için de büyük keyif olacaktır.

Sevgililer Gününde Evde Yapılabilecekler

Bu sene sevgililer gününün Pazar’a denk gelmesi ve bugün muhtemelen sokağa çıkma yasağının olması da sizi ürkütmesin. Evinizde yapabileceğiniz şeyler, aslında dışarıda yapabileceklerinizden çok daha fazla ve eğlenceli. O halde yapabileceğiniz şeylere devam edelim ve bakalım sevgililer günü nasıl kutlanır?

■ Birlikte kokteyl yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için pahalı malzemelere de ihtiyacınız yok. Evinizde bulunan malzemeler sizin için yeterli olacaktır. Tarifleri bulmak ise internet çağındabir tık uzağınızda…

■ Sevgilinizin sevdiği şarkılardan bir liste yapın. Bu şarkıları ardı ardına sıraladıktan sonra çıkıp bir şişe kırmızı şarap alın. Güzel bir yemek hazırlayıp masayı çiçeklerle ve birlikte çekildiğiniz fotoğraflarla süsleyin. Son olarak müziği başlatın. Hem dans edin hem de romantik bir akşam yemeği ile geceyi tamamlayın.

■ Puzzle yapın. Bu fikrin romantik olmasını istiyorsanız kendi fotoğraflarınızı puzzle yaptırın. Her bulduğunuz parçadan sonra da birbirinizi öpün ki yaşadığınız gün diğerlerine göre daha romantik olsun.

■ Sevgililer günü ne zaman sorusunun yanıt tarihi yaklaştığına göre, bugün için sevgilinizle birlikte izleyebileceğiniz bir film araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz film, romantik olduğu kadar, ikinizin ilgi alanına da girebilmeli. Biriniz keyif alırken diğerinizin sıkıldığı bir film, iyi bir tercih olmayacaktır.

■ Sevgililer günü nasıl kutlanır sorusunun yanıtları arasında birlikte kokteyl yapmanın yer aldığından söz etmiştik. Bunun yanına bir de akşam yemeği yapabilirsiniz. Yapacağınız yemeğin biraz zor ve alışılmışın dışında olmasına dikkat edin ki günün ayrıcalığına da uygun bir tercih olsun.

Sevgililer Gününde Ne Hediye Alınır?

Aslında hediyenin ne küçüğü büyüğü, ne de ucuzu pahalısı olmaz. Ancak çok basit bir hediyeye kaçmak da sizin sevgilinize yeterince değer vermediğinizi, hediyeyi baştan savdığınız mesajını ona verir. Dolayısı ile alacağınız hediyeyi inceden inceye düşünmeniz çok büyük önem arz etmektedir.
Sevgililer Gününde Ne Hediye Alınır?

■ Her şeyin öncesinde sevgilinizi yakından tanımanız çok önemli. Neleri sever, nelerden hoşlanır? Örneğin aksesuar seviyorsa ve sizin de yeteneğiniz varsa ona kendi ellerinizle hazırladığınız bir takı yapabilirsiniz.

■ Ona, kendi çizdiğiniz ya da habersizce çektiğiniz, onun fotoğraflarından birini çerçeveleterek verebilirsiniz. Yalnız unutmayın: hediyenin değeri kadar, onu ne şekilde verdiğinizin de önemi büyük.

■ Eğer ona uzun zamandır evlenme teklifi etmeyi düşünüyorsanız, bir tektaş alıp, içeceğine atabilirsiniz. Bu klasikleşmiş bir yöntem olsa da, sevgilinizin aklından ömür boyu çıkmayacaktır.

■ Uzun zamandır bozuk olduğunu söylediği telefonunu ya da bilgisayarını yenileyebilirsiniz. Elbette bu durum biraz maddiyat gerektiriyor. Gücünüz yeterse yapabileceğiniz bir hediyedir.

■ Ona, uzun zamandır gitmek istediği bir yer için uçak bileti almayı tercih edebilirsiniz.

Aslında söz konusu maddiyat olacaksa, sevgililer gününde ne hediye alınır sorusunun yanıtları oldukça geniş bir yelpazededir. Sevgililer gününe zaman sorusunun yanıtını biliyorsunuz. Düşünecek zamanınız çok. Yeter ki güzel bir sevgililer günü kutlaması yapmak isteyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.