Mevlid Kandili 2022 Ne Zaman? Hangi İbadetleri Yapmalıyız?

Mevlid Kandili 2022 Ne Zaman? Hangi İbadetleri Yapmalıyız?

Mevlid Kandili 2022 ne zaman sorusunun yanıtları pek çok Müslüman tarafından araştırılıyor. Aslında pek çok kişi biliyor ki Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11. gününde kutlanıyor. Ancak yine hepimiz biliyoruz ki Miladi takvim ile Hicri takvim üzerindeki tarihler aynı değil. Ve takvimimizde Rebiülevvel ayı bulunmuyor.

Bu nedenle her senenin başında Diyanet tarafından bir dini günler takvimiyayınlanıyor. Ve bu takvimde tüm dini günlerin o yıl hangi güne denk geldiğini öğrenebilme şansına sahip oluyoruz. Mevlid kandili 2022 ne zaman sorusunun yanıtı da aslında bu yılın başından bu yana biliniyor. Ancak tarih yaklaştıkça yeniden araştırılıyor.

Mevlid Kandili 2022 Ne zaman?

Mevlid Kandili 2022 ne zaman? Her yıl Rebiülevvel ayının 11. gününde idrak edilen Mevlid Kandili 2022 yılında da Miladi takvime göre 7 Ekim 2022Cuma günü yani bugün kutlanacak. Pek çok Müslüman bugünü ibadetlerle geçirecek; dualar edecek; Kur’an-i Kerim dinleyecek.

Mevlid Kandilinde Hangi İbadetleri Yapmalıyız

Mevlid Kandili 2022 Ne Zaman

Mevlid kandili 2022 ne zaman sorusuna yanıt arayanlar, Diyanet tarafından yayınlanan dini günler takvimini bulamamış dahi olsalar bir önceki yıl hangi güne denk geldiğine bakarak bu yıl hangi gün kutlanacağını hesaplayabilirler. Şöyle ki dini günler genellikle bir önceki yıldan 10 gün geri giderler.

2021 yılında bugün Mevlid Kandili dediğimiz gün 17Ekim 2021 Pazar’dı. 10 gün öncesine gittiğimizde, 2022 yılında 7Ekim olduğunu görüyoruz. Ve zaten bugün de 7 Ekim 2022 olması dolayısı ile Mevlid Kandili’ni kutladığımız gün.

Mevlid Kandilinde Hangi İbadetleri Yapmalıyız?

Mevlid Kandilinde hangi ibadetleri yapmalıyız? Bu sorunun yanıtını maddeler halinde şu şekilde paylaşabiliriz:

• Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed için bolca Salâtu Selam getirilmeli, onun şefaati istenmeli ve onun ümmetinden olduğumuz sürekli kendimize hatırlatılarak şu söylenmelidir: “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” Ya da “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed” diyebilirsiniz.

Mevlid Kandilinde hangi ibadetleri yapmalıyız dediğiniz noktada, kandil kutlamasını yapacağımız gecenin gündüzünde oruç olmak da oldukça önemlidir. Böylece bedenimizin de açlık ve susuzluk ile Allah’a ibadetini yerine getirmesini sağlamış oluruz.

• Gün içerisinde bolca Kur’an-i Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmelidir. Çünkü Allah tarafından insanlığa gönderilen son mesaj Kur’an-i Kerim’dir. Eğer bu mesaj okunur; anlamaya çalışılır ve anlamı üzerine düşünülerek bizden istenilenler uygulanırsa, mutluluğumuzun ancak bu şekilde mümkün olacağı unutulmamalıdır.

• Gün içerisinde bol bol zikir edilmeli ve belirli zamanlarda dua, salavat ve ayetler okunmalıdır. Ashabı Bedir duası bu dualar arasında yer almalıdır. MaviBoncuğum içerisinde bununla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları daha önce sizlerle paylaşmıştık.

• Bildiğimiz gibi kandiller dualarımızın en makbul olduğu zamanlar arasında yer almaktadır. Dolayısı ile bu özel günlerde tevbe etmek çok önemlidir. Bilerek ya da bilmeyerek yaptığınız hatalar için tevbe istiğfar etmeli; en azından bir tesbih “Estağfirullah” demelisiniz. Bu gecenin son şansınız olacağını düşünerek bunu yapmalısınız.

• Bolca kaza ve nafile namazları kılmaya ve vakit namazlarını da olabildiğince camilerde cemaatle birlikte kılmaya özen göstermelisiniz. Mevlid Kandilinde kılmayı planladığınız namazlarınız da varsa onları da bu gece kılmanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Tefekkürde bulunmayı da unutmamalısınız.Ben kimin? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Allah’ın benden istekleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bolca düşünmelisiniz.

Mevlid Kandilinde Müslümanlar Neyi Kutlar?

Mevlid Kandilinde Müslümanlar neyi kutlar? Aslına bakarsanız bu sorunun yanıtını verebilmek için Mevlid Kandili nedir sorusunun yanıtlarını bilmek gerekmektedir. O halde bu önemli gecenin, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu gece olduğunu söyleyebiliriz. Yani bizler onun doğum gününü kutlamaktayız.

Her yıl Rebiülevvel ayının 11. gününde kutlanan Mevlid Kandili için, Mevlid Kandilinde Müslümanlar neyi kutlar sorusuna yanıt olarak Hz. Muhammed’in doğumunu kutladığımızı söyleyebiliriz. Mevlit kelimesinin sözlük anlamı Doğum Yeri ve zamanı şeklindedir. Kültürümüzde ise Peygamber Efendimizin doğumunu bize hatırlatmaktadır.

Bildiğiniz gibiHz. Muhammed, dünyaya Allah tarafından gönderilen son Peygamberdir. O dünyaya geldiği zaman dünyanın hali içinden çıkılmaz bir durumdaydı. Allah inancı tamamen unutulmuş; dünya kötü ve karanlık bir yer halini almıştı. Ancak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed dünyaya geldiğinde dünya nurlandı.

Adalet, eşitlik, insanlık ve Allah inancı yeniden ortaya çıktı. Ve insanı insan yapan tüm değerler Peygamber Efendimizde toplandı. Dolayısı ile her yıl inananlar tarafından Mevlid Kandili büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Mevlid Kandili 2022 ne zaman sorusunun yanıtlarını siz de bildiğnize göre, dualarınızda bize de yer vermeniz dileğiyle, kandiliniz mübarek olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.