Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman?

Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman?

Kadir Gecesi 2018 ne zaman sorusunun yanıtı, Ramazan ayının sonlarına doğru gelindikçe, her zamankinden daha çok merak edilir oldu. Biz de bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, hem Kadir Gecesinin öneminden söz edip, hem de Kadir Gecesi hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bin aydan daha hayırlı olduğu sürekli dile getirilen Kadir Gecesi‘ni, yaşayacağınız son Kadir Gecesi gibi değerlendirerek, hiç bir dakikasını ziyan etmemelisiniz.

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Kadir Gecesi hakkında bilgi verirken, sizlere, ibadetlerinizi kolaylaştırabilmek adına Kadir Gecesi 2018 ne zaman sorusunun yanıtını aktaracağız. Ancak aslında Kadir Gecesi’nin ne zaman olduğuna dair elde net bir bilgi bulunmamaktadır. Sadece Ramazan ayının son on günü içerisinde bir gün olduğu bilinen Kadir Gecesi’nin faziletlerinden yararlanabilmek için, Ramazan ayının son on gününü, her gün Kadir Gecesi’ymiş gibi geçirmek gerekir.

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene bir gün belirlemekte ve bu gecenin Kadir Gecesi olduğunu belirtmektedir ki, Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kutlanır. Kadir Gecesi 2018 ne zaman sorusunun yanıtı bu anlamda, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 10 Haziran 2018 olarak verilmiştir.

Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesinin önemi, Müslümanlığın kutsal kitabı olan Kur’an-i Kerim’de de dile getirilmektedir. Kadir Suresi, Kadir Gecesinin önemini ifade etmek için indirilmiştir. Kur’an-i Kerim’in Kadir Gecesi’nde indirildiğini ifade eden Kadir Suresi’nde, bu nedenle bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu ve meleklerin ve Cebrail’in bu gece özel olarak çalıştığını dile getirmektedir.

Kadir Gecesi’nin faziletleri gün ağarıncaya kadar devam eder. Bu nedenle bu geceyi ibadet ederek geçirmek gerekir. Namaz kılmak, dua etmek, yapılabilecek en güzel ve anlamlı ibadetlerdendir.

Sadece Kadir Suresi değil, Kadir Gecesinin öneminden Peygamberimiz Hz. Muhammed de sürekli söz eder. Kadir Gecesi’ni över. Peygamberimiz, Hadis’i Şeriflerinde, Kadir Gecesi’nin renginin açık ve belli olacağını, havanın çok sıcak ya da soğuk olmayacağını ifade eder. Böylece Müslümanların ibadetleri kolaylaştırılmış olacaktır. Peygamberimiz aynı zamanda, Kadir Gecesi okunan Kadir Suresi’nin sadece bir kere okunsa dahi, diğer günler, Kur’an-i Kerim’in tamamını okumaktan daha sevap olduğunu belirtir.

Bu gece alınan sevapların bin kat daha fazla sevap olarak değerlendirileceği belirtilirken, bu geceyi namaz kılarak, dua ederek, tövbe ve istiğfarda bulunup, küsleri barıştırarak geçirmenin büyük sevap olduğundan bahsetmeden de geçmemeliyiz. Kısacası Kadir Gecesi 2018 de her sene olduğu gibi çok önemlidir. Bunu mutlak surette değerlendirmeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.