Kadınlar Neden Önemlidir? Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Ve Kadınlar Günü Hakkında Bilgiler

Kadınlar Neden Önemlidir? Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Ve Kadınlar Günü Hakkında Bilgiler

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu nedenle, 8 Mart 2013 tarihi; yani bugün de, Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bilgilerimizi bu yazı içerisinde sizlerle paylaşmaya karar verdik. Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, ve kadınlar neden önemlidir gibi pek çok bilgiyi yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden, Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgilerimizi aktararak Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, ve kadınlar neden önemlidir sorularının yanıtlarını öğrenmeye başlayalım:

Dünya Kadınlar Günü tarihçesi: Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgi verirken ilk olarak şunu belirtmeliyiz ki, kadınlar neden önemlidir sorusunun yanıtlarını gerçekten bilmeyenler, Dünya Kadınlar Günü’nün gündeme gelmesine neden olmuş olan kişilerdir. Bu nedenle yazımızda kadınlar neden önemlidir sorusunun da yanıtlarını vermek istedik… 1857 senesinde, New York’un tekstil; ve konfeksiyon fabrikalarında çalışan kadınlar, çok kötü şartlarda; ve düşük ücretle çalıştırılmaları nedeniyle bir grev başlattı. Bu greve polisin ateşli karşılık vermesi ile birlikte, toplamda 129 kişi hayatını kaybetti. Bu 129 kişinin çoğunluğunu kadınlar oluşturmakta idi, ve bu insanların cenaze törenlerine katılan kişi sayısı toplamda 100.000’i bulmuştu.

Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, 1910 yılında yaşanan bir toplantıdan elde edilen bilgiler ile devam ediyor. 1910 senesinde, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderleri arasında yer alan Clara Zetkin, 1857 senesinde grev sonrasında ölen kadınların anısına, her yıl 8 Mart tarihinde onların anılması için Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlanmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi.

Dünya Kadınlar Günü tarihçesinde sonraki aşama Birleşmiş Milletler tarafından atılan adım. Birleşmiş Milletler, 1975 senesinde, öncelikle Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan edip, sonrasında, 16 Aralık 1977 tarihinde ise, 8 Mart gününü Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etti; ve dünya barışının güçlendirilmesi adına, kadına eşit hakların verilmesine karar verdi.

Bu, aslında kadının gücü, kadının istediğini elde etmesi anlamına geliyor. Kimse yanlış anlamasın, bir bayan olarak Dünya Kadınlar Günü hakkında bilgi verirken feminist bir yaklaşım sergilemeyeceğim. Ama, kadınlar neden önemlidir, birlikte bu sorunun yanıtlarına biraz bakalım; sizler de konu altında, kadınlar neden önemlidir sorusunun yanıtlarını kendinize göre verirseniz çok sevinirim…

Kadınlar neden önemlidir? Kadınla erkeğin eşit haklara sahip olmadığını, ve kendilerinin her zaman daha üstün olduğunu savunan erkekler, bu genel görüşün altında, kendilerini de bir kadının dünyaya getirdiğini, ve eğer kadınlar olmasaydı, kendilerinin dünyaya gelemeyeceklerini acaba bilmiyorlar mı? Evet, bir kadın tek başına bir çocuğu dünyaya getiremez; ama, bir kadın olmadan, erkeklerin, kendi çocuklarını da dünyaya getiremeyeceğini düşünemiyorlar mı?

Evindeki eşini döven erkekler, kadına şiddet uygulamalarını gerçekleştirenler, yemeklerini, temizliklerini; ve daha pek çok ihtiyaçlarını neden o kadın ile karşılıyorlar sonrasında? Biraz da göründükleri gibi olmaları gerekmiyor mu? Kadına şiddet gösteriyorsan tüm kadınlara aynı olacaksın, hep aynı olacaksın ki yüzün tek olsun öyle değil mi? Neden dönüp dolaşıp o kadına muhtaç olursun?

Kadın değil, ama annelerden bahsedilmiş olmakla birlikte, tüm annelerin de kadın olduğunu düşünerek şu sözü hatırlatalım: Cennet annelerin ayakları altındadır… Herkes cennete gitmek ister; bunun için uğraşır, çabalar; sonrasında, cennet annelerin ayakları altındadır sözü ile karşılaşır; bu bile, kadınlar neden önemlidir sorusunun yanıtlarını vermez mi bizlere?
Kadınlar neden önemli olmasınlar ki, tabiatları gereği her iki cinsin de birbirinden farklılıklarının bulunmasının yanında, kadının erkekten eksik bir yanı var mıdır? Neden kadınlar önemsiz olsunlar?

Tüm MaviBoncugum.Com okuru kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Birlikte daha nice senelere…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.