Kabotaj Bayramı Ve Kabotaj Kanunu İle İlgili Bilgiler

Kabotaj Bayramı Ve Kabotaj Kanunu İle İlgili Bilgiler

Bugün, Kabotaj Bayramı 2012. Kabotaj Bayramı ne zaman kutlanır; ve Kabotaj Bayramı ne zaman diyenler için, Kabotaj Bayramı 1 Temmuz 2012’de kutlanır yanıtını verebiliriz. Peki her sene ülkemizde, 1 Temmuz gününde kutlanan Kabotaj Bayramı önemi nedir? Kabotaj Nedir? Kabotaj Kanunu ülkemizde ne zaman imzalanmıştır? Sorularınızın yanıtını, Kabotaj Bayramı 2012 kapsamında yazımız içerisinde bulabileceksiniz:

Kabotaj ne demek? Kabotaj ne demek sorusunun yanıtını, kısaca, deniz yolu ile yapılan ticaret olarak verebiliriz. Aslında, Kabotaj, yakın kıyılarla yapılan deniz ticaretidir. Ancak, bir ülkenin, özellikle, kendi kıyıları arasında yapmış olduğu ticareti kapsamaktadır.

Kabotaj Kanunu Türkiye’de 1 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş olsa dahi, Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih: 1 Temmuz 1926 tarihidir. Kabotaj Kanunu ile şu hüküm uygulanmaya başlanmıştır: Türkiye limanları arasında, Türkiye sahilleri arasında gerçekleştirilen yük ve insan taşımacılığını, römorkaj, ve kılavuzluk hizmetini yapabilecek olan gemiler, Türk bayrağı taşıyan gemiler iken, kişilerin de Türk vatandaşı olmaları gerekmektedir. Türkiye’de Kabotaj Kanunu çıkmadan önce, belirtilen aktiviteler, yabancı gemi, ve kişiler tarafından da gerçekleştirilmekte idi.

Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihin 1 Temmuz olması dolayısı ile, Kabotaj Bayramı ne zaman, ve Kabotaj Bayramı ne zaman kutlanır sorularının yanıtı: 1 Temmuz olarak, her sene için verilmektedir. Her sene 1 Temmuz günü, Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Kabotaj Kanunu’nun amacı, Türkiye’de denizciliğin gelişmesidir. Bu nedenle, kapitülasyonlarla yabancılara verilen denizcilik haklarımızın, Kabotaj Kanunu ile geri alındığını söyleyebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.