Kabotaj Bayramı Nedir? Kabotaj Bayramı Mesajları

Kabotaj Bayramı Nedir? Kabotaj Bayramı Mesajları

Kabotaj bayramı nedir sorusunun yanıtı bugün internet ortamında herkestarafından aranacak. Çünkü her ne kadar resmi tatil olmasa da 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı da ülkemizin milli bayramları arasında yer alıyor. Ve 2022 yılında bu bayramın 96. yılı kutlanacak. Peki 1Temmuz 1926’da neler oldu?

Ülkemizin her bölgesinde kutlanacak olsa da Kabotaj bayramı deniz olan şehirlerde daha bir coşkulu kutlanacak. Öyle ki akşam saatlerinde havai fişekler atılacak. Bu kutlamayı bilenler çocuklarını deniz kenarlarına götürerek, belki havai fişekleri, belki süslenen gemileri belki de yapılan etkinlikleri izletecek.

Kabotaj Bayramı Mesajları

Kabotaj Bayramı Nedir

Denizcilik Bayramı hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacak. Tabi bu kutlamalar sadece çocuklar için de yapılmıyor. Havai fişek gösterisi izlemeyi seven biz yetişkinlerin sayısı da oldukça fazla. Bununla birlikte, bu yıl Kabotaj bayramı nasıl kutlanacak hepimiz ciddi bir merak içerisindeyiz.

Peki Kabotaj bryramı nedir? Asıl adı Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı olan bu bayram her yıl 1 Temmuz’da, özellikle denizi ve limanı bulunan şehirlerde coşku ile kutlanan bir Milli bayramımızdır. Genel olarak bakıldığında kabotaj, bir ülkenin kendi denizlerinde ve özellikle de limanları arasında gemi işletme ve kendi limanlarını kontrol altında tutma hakkıdır.

Büyük Türkçe sözlük ise Kabotaj kelimesinin anlamını: Bir ülkenin kendi iskele ve limanları arasında gemi işletme işi şeklinde tanımlamaktadır. Ülkemizin Osmanlı İmparatorluğu zamanında verilen kapitülasyonlar dolayısı ile kabotaj hakkı yoktu. Bizim kıyılarımızda yabancı bandıralı tekneler ve gemiler hizmet vermekte idi.

Kabotaj Bayramı Nedir

Kabotaj Bayramı Nedir

24 Temmuz 1923 tarihinde imsalanan Lozan Barış Antlaşması ile ise bu durum değişti. Çünkü artık kapitülasyonlar kaldırılmıştı. Genel olarak bakıldığında ülkemizin bir yarımada ülkesi oluşu ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometreyi bulması dolayısı ile bu durum denizciliğimiz açısından çok büyük öneme sahiptir.

Kabotaj Bayramı Nedir?

Kabotaj bayramı nedir sorusunu, ülkemizin denizcilik bayramı olarak yanıtlamak mümkün olduğu gibi, aynı zamanda bu bayramın bir milli bayram olduğunu da belirtmemiz gerekir. Her sene 1 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır. Ülkemiz Osmanlı İmparatorluğu zamanında, verdiği kapitülasyonlar dolayısı ile kendi denizlerinde kendi gemi ve teknelerini çalıştıramıyordu.

Ancak bu durum 24Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması ile değişti. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Bunun üzerine 19 Nisan 1926 tarihine kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Ve 815 sayılı yasa çıkarıldı. Buna göre Türkiye’deki limanlar arasında sadece Türk gemi ve teknelerinin hizmet vermesi zorunluluğu getirildi. Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarih ise 1 Temmuz 1926’dır.

1935 yılı itibari ile de her yıl 1 Temmuz Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 2007 yılında ise Kabotaj kelimesinin yanına Denizcilik kelimesi eklendi. Ve 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Kabotaj Bayramı nedir sorusunun yanıtı bir milli bayram olsa da bu tarihte bir resmi tatil söz konusu değildir.

Kabotaj Bayramı Mesajları

Kabotaj Bayramı mesajları 2022 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi sosyal medya üzerinde boy gösterecek. Ve denizcilik ile uğraşan kişiler bu mesajları kendi aralarında birbirlerine gönderecekler. Dolayısı ile biz de sizlere bu mesajlar arasında yer alan bir kaç örneğin paylaşımını gerçekleştireceğiz…

• Deniz ulaşım, ticaret ve kültürünün daha fazla gelişeceği bir gelecek umuduyla… Ülkemizin denizlerdeki bağımsızlığının simgesi olarak kutlanan Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

• Kabotaj Bayramı,Türk denizciliğinin dönüm noktasıdır. Bayrağımızın denizlerde sonsuza kadar dalgalanmasını sağlayacaktır. Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun. Mavi yurda selam olsun. Tam yol ileri!

• Tam bağımsızlık ne demektir? Askeri, adli, mali, siyasal, kültürel ve doğal bağımsızlıkların bir araya gelmesi bizler için tam bağımsızlık olarak nitelendirilir. Denizlerdeki bağımsızlık da bunun örnekleri arasında yer almaktadır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk

• Denizler mavi vatanımızı ifade ederler. Mavi vatan ifadesini daha bir anlamlı kılan Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

• Denizlerdeki bağımsızlığımız ve kabotaj hakkımız, milli egemenliğimizin ve özgürlüğümüzün temel teminatları arasında yer almaktadır. Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

• 1 Temmuz, Türk denizlerinde Türk’ün egemen olmasının bayramıdır. 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

• Denizlerdeki egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolüolan 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

• Ülkemizin güvenliği denizlerden başlar. Türk milletinin geleceği denizlerdedir. Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

MaviBoncugum.Com olarak sadece denizcilerin değil, tüm Türkiye’nin denizcilik ve Kabotaj bayramını kutluyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.