İzmirin Kurtuluşu Hakkında Bilgi

İzmirin Kurtuluşu Hakkında Bilgi

İzmirin kurtuluşu hangi tarihte kutlanır sorusunun yanıtını pek çok kişi biliyor; ancak biz yine de her yıl 9 Eylül’de İzmirin kurtuluşu kutlamalarının yapıldığını belirtmeden geçmeyelim. Peki İzmir nasıl kurtarıldı? İzmirin kurtuluşu hakkında bilgilerin tamamını ilerleyen bölümlerde detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Daha önce bu konuyu, İzmirin Kurtuluşu 9 Eylül 1922 Ve İzmirin Kurtuluşu Kısaca başlıklı konumuzda da anlatmıştık. Dilerseniz onu da gözden geçirebilirsiniz.

Her yıl 9 Eylül tarihinde kutlanan İzmirin kurtuluşu, aslında yurdumuzun bağımsızlığını ilan etmesi anlamında en önemli tarihlerden biridir. İzmir Yunan işgalinden kurtarılmıştır. Peki İzmir nasıl kurtarıldı? İzmirin kurtuluşu hakkında bilgileri detaylı şekilde gözden geçirmeye başlayalım.

Bundan tam 97 yıl önce, yani 9 Eylül 1922’de Türk ordusu İzmir’i Yunan işgalinden kurtardı. O günden bu yana her yıl takvimler 9 Eylül’ü gösterdiğinde Türkiye’de İzmirin kurtuluşu kutlanıyor. Peki İzmir nasıl kurtarıldı? İşte İzmirin kurtuluşu hakkında bilgiler…

İzmir Nasıl Kurtarıldı?

Bildiğimiz gibi, her yıl 30 Ağustos’ta kutlanan Zafer Bayramı, Büyük Taarruz sonucunda kazanılmış bir başarıdır. Türk ordusunun bu başarıyı elde etmiş olması, Yunan askerlerinin İzmir’e kaçmasına neden olmuştur. Yunan ordusunun İzmir’e işgalini sonlandırmak için ise Türk askerlerinin İzmir’e girişi 9 Eylül 1922 tarihine tekabül etmektedir. Bu süreci Mudanya Ateşkes Antlaşması, sonrasında da Lozan Barış Antlaşması takip etmiştir. Bu gelişmeler Milli Mücadelenin sona ermesini sağlamış ve Türkiye’nin bağımsızlığını kazanmasına öncü olmuştur.

Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlamasının en önemli nedeni, 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusunun İzmir’i işgale başlamış olmasıdır. Bu olaya kadar Türk milletinin düşünce ve örgütlenme yapısı birbirinden farklı olsa da, İzmir’in Yunan’lar tarafından işgal edilmiş olması birlik ve beraberliğin kazanılmasını sağlamıştır. Örgütlenme ve protesto mitingleri ilk olarak İstanbul’da başlamış ve burada hüküm süren Damat Ferit Hükümeti’nin düşmesine neden olmuş; ardından da Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır.

Her yıl İzmir’în işgal edildiği tarih olan 15 Mayıs’ta, Anadolu’da bulunan şehirler ve kasaba merkezlerinde bu konunun gündeme gelmesi sağlanmış, buna yönelik protesto mitingleri düzenlenmiştir. Anadolu için hedef artık İzmir halini almıştır. Milli Mücadele’nin kazanılmasında önemli adımlardan bir tanesi İzmirin kurtuluşu olmasına karşın, Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar – Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebesi de daha önce Milli Mücadele’nin kazanılması adına atılmış önemli adımların diğer isimleridir.

Milli Mücadele’nin son aşaması Büyük Taarruz’du ve 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos 1922’de zafer ile sonuçlandı. Bunun ardından Başkomutan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, herkes tarafından bilinen şu emri verdi: “Ordular! İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Bunun üzerine Uşak’a 2 Eylül 1922 tarihinde girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi sırasında Yunanistan Küçük Asya ordusunun Başkomutanı General Nikolaos Trikupis esir alındı ve Türk ordusu İzmir’e doğru ilerlerken, Rum siviller ve Yunan orduları da Anadolu’dan çekildiler.

Takvimler 9 Eylül 1922’yi gösterdiğinde Ahmet Zeki Bey komutasında ilerleyen İkinci Süvari Fırkası ve Mürsel Paşa komutasındaki Birinci Süvari Fırkası İzmir’e girişlerini gerçekleştirdiler. Saatler 10:00’ı gösterdiğinde ise Mirliva Fahrettin Paşa komutasındaki Beşinci Süvari Kolordusu İzmir’e girişini gerçekleştirdi.

İkinci Tümen’in öncülüğünü yapan Yüzbaşı Şerafettin Bey komutasında en önde ilerleyen yaya sekiz er, Bornova’dan Halkapınar’a ilerlerken, Punta’da bulunan Tuzakoğlu Fabrikası’na yaklaştıkları sırada, fabrikanın pencerelerinden ani bir ateş başlamış ve bu sırada dört askerimiz hayatını kaybederek şehit olmuştur. Hemen orada defnedilen şehitlerimizin isimleri şu şekildedir: Antalya’lı Ömer Oğlu Hakkı, Akşehir’li Bekir Oğlu Mehmet, Nevşehir’li Ahmet Oğlu Ahmet, Nevşehir’li Ahmet Oğlu Seyit Mehmet…

Şerafettin Bey Konak’a ulaştığında, Hükümet Konağı’nın önünde göğsüne isabet eden kurşunlar dolayısı ile yaralanmıştır. Ancak bu olay onu yıldırmamış, Hükümet Konağı’na girmiş ve balkona Türk Bayrağını dikmiştir. Bunun hemen sonrasında, Yüzbaşı Zeki Bey komutasındaki süvari birliği Sarıkışla’ya, Üst Teğmen Arif Bey ve Takım Komutanı Celal Bey ile Yedek Subay Besim Efendi’nin de Kadifekale’ye Türk Bayrağı’nı dikmesi ile birlikte İzmirin kurtuluşu ilan edilmiş oldu.

Mürsel Paşa, Fransız harp gemisi içerisinde yer alan telsizi kullanarak Ankara’ya İzmirin kurtuluşunu bildirdi. Bu sırada İzmirin kurtuluşunu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Belkahve’den izlemekte idi. Yanında İsmet Paşa ve Fevzi Paşa da vardı. 10 Eylül’de kendisi de İzmir’e girerek Hükümet Konağı’na ulaştı ve balkondan halka, İzmirin kurtuluşu hakkında bilgi veren kısa bir konuşma yaptı.

1 Eylül’de Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği emirle başlayan ve 18 Eylül’e kadar devam eden Takip Harekatı’nda, Batı Anadolu’da bulunan bütün Yunan askerleri Türk sınırlarının dışına çıkarıldı. Bu başarının elde edilmesinin sonrasında, İzmit’ten İstanbul Boğazı’na, Balıkesir’den Çanakkale Boğazı’na kadar olan ve Türkiye için hayati öneme sahip bölgelerden İtilaf Devletleri olaysız bir şekilde çekildi ve buralar da Türkiye’ye bırakılmış oldu.

Büyük Taarruz ve ardından İzmirin kurtuluşu ile birlikte elde edilen başarı, Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın kapılarını açmıştır. 24 Temmuz 1923’te de Lozan Barış Antlaşması imzalanmış ve bununla birlikte Türkiye bağımsızlığını kazanmıştır. İzmirin kurtuluşu hangi tarihte kutlanır diyenler için bir kere daha 9 Eylül’ü işaret edip, 9 Eylül İzmirin kurtuluşu tüm Türk halkına kutlu olsun dileklerimizi sunmadan geçmeyelim.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.