Hıdırellezde Ne Yapılır? Hıdırellezde Dilek Tutmak

Hıdırellezde Ne Yapılır? Hıdırellezde Dilek Tutmak

Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Hıdırellezde dilek tutmak alışkanlıktandır, Hıdırellezde dilek dileme, inançlarla da desteklenmesi dolayısı ile, Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtı da büyük önem taşımaktadır. Hıdırellezde dilek tutmak için doğru bilgilere sahip olmak gerekmektedir. İşte Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtı, Hıdırellezde dilek tutmak, ve Hıdırellezde dilek dileme ile ilgili bilinenler..

Bir önceki yazımızda, Hıdırellez 2012 için Hıdırellez ne zaman sorusunun yanıtını 5 Mayıs olarak vermiştik… Akşam ezanının okunmasından sonra, Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtlarını uygulayabilirsiniz. Hıdırellezde dilek tutmak, ve Hıdırellezde dilek dileme adına, gül ağacına, paralar asılır, burada, Hıdırellezde dilek dileme sırasında istenilen paradır… Hatta eskiden, bir kasenin dibine para konulup, gülün dibine gömülürmüş… Hıdırellezde ne yapılır
sorusunun yanıtı için, gül ağacının yanına açık cüzdan bırakıldığını da belirtmemiz gerekmektedir. Hıdırellezde dilek tutmak bu şekilde gerçekleştirildiğinde, varlıklı kişiler olmak, bolluk ve bereket içinde yaşamak, gibi dilekler dilenmektedir. Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, gül ağacına dikilen paralar, bırakılan cüzdanların, sabah erken saatlerde geri toplanması gerekmektedir; 6 Mayıs sabahı, güneş doğmadan, bunları geri almanız önerilmektedir.

Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de şudur: ev halkının her birisi için yedi adet fasülye, ya da yedi adet nohut dikilir… Bu sayede, Hıdırellezde dilek dileme, ya da hıdırellezde dilek tutmak ile, gelmesi muhtemel tüm kötülüklerin, bu nohut; ya da fasülyelere gelmesi dilenmektedir.

Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtları arasında şu bilgiye de yer vermek gerekmektedir ki: evlenme çağına gelmiş olan kızların, 5 Mayıs gecesi bulaşık yıkamaması gerekmektedir.
Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtını, nişanlı çiftler için de şu şekilde vermemiz gerekmektedir: kız tarafının evine, oğlan tarafı tarafından, 5 Mayıs gecesi süslenmiş bir koç yollanır, ve bu süslenmiş koç, 6 Mayıs’ta kesilir. İki aile toplanarak bu koçu yer, bu arada, çarşaf, havlu; ya da yemeni gibi hediyeler götürülür; bu hediyelerin de sergilenmesi önerilmektedir.

Hıdırellezde ne yapılır sorusunun farklı yanıtlarını sitemizin diğer sayfalarında bulabileceksiniz…

Eski Yorumlar
  1. Meltem
  2. aleyna
    • Almina

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.