Hıdırellezde Ne Yapılır? Hıdırellez Günü Ne Yapılır Kısaca?

Hıdırellezde Ne Yapılır? Hıdırellez Günü Ne Yapılır Kısaca?

Hıdırellezde ne yapılır takvimlerin beş Mayıs’ı göstermesi ile birlikte nsanların İnternet ortamında en çok aradıkları konular arasında yer alıyor. Herkes hıdırellezi büyük bir heyecanla her sene bekliyor. Çünkü Hıdırellez bolluk ve bereketi insanlara getiriyor.

Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuklarına inanıldığı için bu buluşma sonrasında dileklerin, duaların yerine geldiğine inanılıyor. Hal böyle olunca herkes farklı aktivitelerde bulunuyor. Farklı dilek tutma, dua etme yöntemleri geliştiriyor.

Hıdırellez Günü Nasıl Dilek Dilenir

Hıdırellezde Ne Yapılır

Bununla birlikte çok sayıda farklı ritüel de yapılıyor. Biz de ilerleyen bölümlerde sizlere Hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtlarından bahsederek, neler yapabileceğiniz konusunda fikirler vermeye çalışacağız. Ev mi istiyorsunuz? İşmi istiyorsunuz? Eş mi yoksa çocuk mu istiyorsunuz?

Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu gün olduğu düşünülen hıdırellez’de bu isteklerinizin tamamını dilemeli ve sonrasında tüm sene boyunca gerçekleşmesini beklemelisiniz.

Sadece ülkemizde değil Orta Asya’da Balkanlarda Ortadoğu’da ve Anadolu’da yüzyıllardan bu yana kutlanmakta olan Hıdırellez gelenekleri her ülke için farklı olabiliyor. Sadece ülke olduğunu söylemek de yanlış elbette. Bizim ülkemizde dahi farklı şehirlerde bu gelenekler farklı yöntemlerle uygulanabiliyor.

Hatta ygulanan geleneklere farklı İsimler de verildiği unutulmamalı. Örneğin baht açma aktivitesi her şehirde farklı isimlerle anılıyor. Biliyoruz ki artık hıdırellezde ne yapılır sorusunun yanıtlarını almak için sabırsızlanıyorsunuz. O halde birkaç örneği hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım

Hıdırellez’de en çok yapılan ritüel gül ağacının altına istenen şeylerin resmini çizmek ve sonrasında gül ağacının dallarına da istenen şeyleri yazmak. Ve sonrasında kırmızı kurdele ile sararak bağlamaktır. Ardından gün doğmadan önce yazılan dilekler gül ağacından alınır ve denize atılır. Sonrasında da bir sene boyunca yapılan bu dileğin olması beklenir.

Hıdırellez Günü Ne Yapılır Kısaca

Hıdırellezde Ne Yapılır

Bunun haricinde evlerin, cüzdanların, yiyecek kaplarının, erzak dolaplarının ağızları açık bırakılır. Ve böylece Hıdırellezin tüm bunların içine bolluk ve bereket doldurması beklenir. Pek çok insan gazete kağıtlarından küçük parçalar keserek bunları denize atar. Ve sonrasında attığı bu  kağıtların para olarak kendisine gelmesini diler.

Hıdırellez Günü Ne Yapılır Kısaca?

Hıdırellez günü ne yapılır kısaca anlatmak istersek, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi her şeyin öncesinde gül ağacının altına şekiller çizmek ve dallarına dilekler bağlamak en sık uygulanan ritüeller arasında yer almaktadır.

Bunun haricinde ritüellerin daha çok yeşillik, ormanlık, bahçelik alanlarda yapılması gerekir. Deniz kenarında ateş yakmak da en çok bilinen ritüeller arasında yer almaktadır. Hatta insanlar bu ateşin etrafında taşları birbirine vurarak Hızır As’yi çağırma ritüeli de yaparlar.

Hıdırellez günü ne yapılır kısaca anlatırken şu bilgiyi de paylaşabiliriz: İnsanlar Hıdırellezi bayram havasında kutladıkları için evlerinde temizlik yapmaz, işe gitmez, çalışmazlar. Bayramın bir hafta öncesinden itibaren kimseye yoğurt ya da peynir mayası vermez bunun evin bereketinin kaçmasına neden olacağını düşünürler.

Bekar kızlara bulaşık yıkatılmaz. Hatta eskiden nişanlı çiftlerin, kız evine erkek evi tarafından süslenmiş bir koç gönderdiği de bilinmektedir. O koç, ertesi gün kesilir ve yenir. Kurbanı yemeye gelenler ise gönüllerinden ne hediye kopuyorsa geline getirirler. Getirilen hediyeler iplerin üzerine serilirdi.

6 Mayıs sabah erkenden kalkarak evin kapılarını ve camlarını açmak da adettendir. Sandıklar, cüzdanlar, erzak dolapları açılır; eve bereket dolsun diye beklenir. Hatta imkanı olanlar sabah erken saatte ormana gider ve Hızır’ın ayak izlerine basarak bereketi üzerlerinde toplamayı hedeflerler.

Hıdırellez kutlamaları sırasında hiçbir bitkinin koparılmaması çok önemlidir. Çünkü Hızır ve İlyas doğayı ve insanı çok severler. Bununla birlikte İnsanların birbirlerine iyilik etmeleri, cömertlik yapmaları da gerekir. Çünkü Hızır ve İlyas’ın özellikleri arasında Bunlar da vardır.

İnanılır ki siz onları mutlu ederseniz, onlar da sizi, dileklerinizi yerine getirmeye yardımcı olarak mutlu ederler

Hıdırellez Günü Nasıl Dilek Dilenir?

Hıdırellez günü nasıl dilek dilenir sorusunun yanıtlarını sitemiz üzerinden daha önce de sizlerle paylaşmıştık. Ancak yine de kısa bir özet halinde bilgilerden söz edeceğiz. Her şeyin öncesinde Hıdırellez ne zaman 2022 sorusunun yanıtını gözden geçirelim.

5 Mayıs Perşembe günü, akşam namazı sonrasında başlayacak olan Hıdırellez, 6 Mayıs Cuma günü ikindi namazı itibarıyle sona erecek. Ve sizin dileğinizi, Perşembe günü Akşam namazının sonrasında yapmanız gerekiyor.

Bunun için ilk olarak bir gül ağacı bulmalı ve sonrasında altına ev, iş, çocuk ya da her ne istiyorsanız resmini çizmelisiniz. Sonrasında bir kağıt üzerine dileklerinizi yazmalı ve bu kağıdı kırmızı kurdele ile bağlamalısınız.

Ardından kurdeleyi gül ağacına asmalı ve sonrasında Hıdırellez duası etmelisiniz. Bu işlemin ardından Cuma günü, gün doğmadan önce gül ağacına bağlamış olduğunuz dilek kağıdını almalı ve denize atmalısınız. Sonrasında bir yıl boyunca dileğinizin gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Hıdırellezde neler yapılır başlıklı konumuzu da gözden geçirebilirsiniz. Hıdırellez nedir sorusunun yanıtı hakkında detaylı bilgiler için ise bu konumuzu gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Eski Yorumlar
  1. Meltem
  2. aleyna
    • Almina

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.