Hıdırellez Nedir? Müslümanlar Hıdırellezi Kutlar Mı?

Hıdırellez Nedir? Müslümanlar Hıdırellezi Kutlar Mı?

Hıdırellez nedir? Bu sorunun yanıtlarının pek çok kişi tarafından bilinmediğini farkında mısınız? Herkes hıdırellez’i kutluyor. Ancak kimse bu özel günün ne anlama geldiğini ve neden kutlandığını tam olarak bilmiyor.

Her yıl heyecanla kutlanan Hıdırellez, 2022 yılında da heyecanla bekleniyor. Ve eminiz ki bu yıl önceki birkaç yıla göre çok daha coşkulu kutlanacak. Bu durumun sebebi ise geçtiğimiz yıllarda bazı tedbirlerin uygulanmasına sebep olan koronavirüs.

Hatta belki de pek çok kişi geçtiğimiz yıllarda Hıdırellez dileklerinin arasına koronavirüsten bir an önce kurtulmayı da ekledi. Çoluk çocuk herkes tarafından coşkuyla kutlanan Hıdırellez, tam olarak bir mevsimlik bayram. Ancak yine de neden kutlandığını detaylı olarak bilmemiz önemli.

Hıdırellez Nedir Ve Ne Yapılır

Hıdırellez Nedir

2022 yılı içinde geri sayım başladı. Ve herkes Hıdırellez geleceği için yine çok heyecanlı. Eski çağlardan bu yana ülkemizde, Orta Asya’da, Ortadoğu’da, Anadolu’da ve Balkanlarda Hıdırellez coşku ile kutlanıyor. Ve her sene bolluk, bereket bayramının tarihi Bahar ve yaz aylarına denk geliyor.

Hıdırellezde dilenen dilekler her zaman gerçek oluyor mu bilinmez. Ancak insanlar için önemli bir umut kaynağı olduğunu unutmamak gerekiyor. Peki Hıdırellez nedir? Neden bu kadar coşkulu kutlanıyor? Ne önemi var? Neden dilekler gerçekleşiyor? İşte yanıtları…

Hıdırellez ne zaman 2022 sorusunun yanıtlarında da belirtmiş olduğumuz gibi bu özel gün her sene 5 Mayıs akşam namazından 6 Mayıs ikindi namazına kadar olan zaman diliminde kutlanıyor. Ve bu zaman aralığında Hızır ile İlyas’ın yeryüzünde buluştuklarına inanılıyor.

Bu kutlamaları için özel etkinlikler düzenleniyor, ritüeller yapılıyor. Bo ritüellerde dilekler dileniyor, dualar ediliyor, ateşler yakılıyor… Kısacası aslında hıdırellezde herkes eğleniyor. Ve sonrasında dileklerinin gerçekleşmesini beklemek de cabası…

Hıdırellez Nedir Ve Ne Yapılır

Hıdırellez Nedir

Ancak bu özel bayramla ilgili pek çok kişinin aklında bazı soru işaretleri de yok değil. Şimdi de onları yanıtlayalım.

Hıdırellezi Müslümanlar Kutlar Mı?

Hıdırellezi Müslümanlar kutlar mı, pek çok müslüman tarafından çok merak edilen sorulardan ilki. Çünkü hıdırellezde dilek dileniyor ve insanlar bu dilekleri dilemenin günah olup olmadığını merak ediyorlar. Bu konu ile ilgili sitemiz içerisinde Hıdırellez dinen caiz mi konusunda bilgileri sizlerle paylaşmıştık.

Aklınızdaki soru işaretlerine hak vermiyor değiliz. Ancak Hıdırellez hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar tarafından coşkuyla kutlanıyor. Ve Hıdırellez duasına da bakacak olursanız, duanın içerisinde Allah kelimesinin geçtiğini de görmeniz mümkün. Yani yapılan aslında kötü bir şey değil. Ancak biraz batıl olduğunu da inkar edemeyiz.

Öyle ki Hıdırellez kutlamaları akşam namazı itibariyle başlıyor ve ikindi namazı itibarıyle sona eriyor. Yani aslında namazla bağlantılı bile diyebiliriz. Sadece hıdırellezde değil müslümanlar yatır ziyaretlerine gittiklerinde dahi dileklerini önce Allah’tan istiyorlar. Her zaman dualarımızı önce Allah’a ediyoruz.

Hıdırellez Nedir Ve Ne Yapılır?

Hıdırellez nedir ve ne yapılır sorusunun yanıtını bir kez daha vermek istersek, 5 Mayıs 2022 Perşembe günü akşam namazı itibariyle, 6 Mayıs 2022 Cuma günü ikindi namazı arasında gerçekleşecek olan bu mevsimlik bayramda Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları düşünülüyor.

Özellikle Hızır’ın elinin değdiği her şeye bolluk ve bereket getirdiğine İnanılıyor. Dolayısıyla hıdırellezde bol bol dilek dileniyor ve dualar ediliyor. Hatta çağırmak için ritüeller yapılıyor. Bu ritüeller arasında ateş yakmak en çok bilinenlerden bir tanesi.

Ayrıca taşları birbirine vuran insanlar hıdırellezi bulundukları yerlere davet ediyorlar. Ve sonrasında bulundukları yerlere istedikleri şeyin şeklini çiziyor; direklerini kağıtlara yazıyor ve gül ağaçlarına bağlayarak sabaha kadar burada Hızır Aleyhisselam tarafından okunmasını bekliyorlar.

İnanışa göre Hızır Aleyhisselam okumuş olduğu dilekleri gerçekleştirmek için dileklerin sahiplerine yardımcı oluyor. Ancak bu bir anda gerçekleşmiyor. Sonraki hıdırelleze kadar beklemek gerekebiliyor. Dolayısıyla umudumuzu kesmeden bir sene boyunca beklemek durumundasınız.

Dileklerinizin yanına Bozuk para da bağlayabilir ve bir yıl boyunca o bozuk parayı diğer paralarınızla karıştırmadan cüzdanınızın içerisinde saklayabilirsiniz. Böylece bu paranın diğer paralarınıza bereket kattığına inanılıyor.

Çünkü gül ağacında bulunan dilekle birlikte Hızır’ın eli bozuk paranıza da değiyor. Yani paranıza bu şekilde bereket geliyor. 6 Mayıs cuma günü itibari ile güneş doğmadan önce gül ağacına bağlamış olduğunuz dilekleri yerinden alıp denize bırakmanız gerekiyor.

Bu sırada evlerinizin kapılarını ve pencerelerini açmanız halinde Hızır’ın evinize bolluk ve bereket dağıtacağını inanılıyor. Bu noktada cüzdanlarınızı, erzak dolaplarınızı açmanız da pek çok kişi tarafından öneriliyor.

Hıdırellez Günü Neden Kutlanır?

Hıdırellez günü neden kutlanır sorusunun yanıtını hala merak ediyor olabilirsiniz. Şimdiye kadar hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Şu anda ise tüm bunları neden yaptığınızı sizlere anlatmak istiyoruz. O halde soralım hıdırellez günü neden kutlanır?

Hıdırellez bayram olarak kutlanır. Çünkü darda kalanların yardımcısı olarak bilinen Hızır ve denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas bu günde yeryüzünde buluşurlar. Yani yeryüzüne uğrarlar ve Hızır gibi yetişmek tabiri tam olarak Hıdırellez içerisinde anılan Hızır aleyhisselam’dan kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla herkes onun yeryüzünde olduğu bu özel günü değerlendirmek ve onun yardımlarından faydalanmak ister. Bu nedenle kutlanmakta ve dilekler bundan dolayı dilenmektedir. Ritüeller herkesin Hızır’ı kendi yanına çağırmak için yaptığı aktiviteler olarak nitelendirilebilir.

Hıdırellez Günah Mı?

Hıdırellez günah mı sorusunun yanıtını öğrenmek ve hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanıtlarını nndan sonra uygulamak sizin en doğal hakkınız. Bir halk geleneği olarak yüzyıllardan bu yana kutlanmakta olan Hıdırellez, aslında batıl bir kutlama niteliğindedir.

Dolayısıyla çok da hurafe uygulamalara kaçmamak gerekir. İstekler, dilekler Allah’tan istenmeli; dualar ona edilmelidir. Burada hedeflenmesi gereken tek şey bugünün feyzinden faydalanmaktır. Eğer günü bu şekilde değerlendirirseniz size de faydası olacağına inanıyoruz.

Çünkü hıdırellezden de önce hepimiz biliyoruz ki evrene ne mesaj gönderirsek o gerçekleşir. Eğer dileklerinizin gerçekleşeceğine inanırsanız bu dilekler önce Allah’ın izniyle, sonrasında da sizin inancımızla gerçekleşmesi olası dileklerdir. Hıdırellez bayramınız kutlu olsun

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.