Bugün Mevlid Kandili

Bugün Mevlid Kandili

2015 yılı, gelmesi ile birlikte, beraberinde Mevlid kandilini de getirdi. Mevlid Kandili 2015 yılında, 2 Ocak; yani bugün kutlanıyor. Peki Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandilinde neler yapılır? Mevlid Kandili hakkında bilgiler edinirken, bu bilgiler içerisinde en çok nelere önem vermeliyiz? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Mevlid Kandili Nedir?

Kelime anlamı olarak Doğum’u ifade eden mevlid; ya da halk arasındaki tabiri ile mevlit, Peygamberimiz Hz Muhammed’in doğum gününü ifade etmektedir. Her sene, Rebiul-evvel ayının 11. gününde kutlanmaktadır. Ancak, hicri takvim ile miladi takvim arasındaki fark dolayısı ile, bizler, mevlid kandilini, ve bunun yanında diğer kandilleri, ve dini günleri, her sene, bir önceki seneden 10 gün önce kutlarız. Örneğin, 2014 yılında 12 Ocak tarihinde kutlanan mevlid kandili, bu sene 2 Ocak tarihinde kutlanmaktadır.

Mevlid Kandilinin Önemi Nedir?

Mevlid kandilinin önemi, peygamberimizin doğumunun önemi ile bir tutulmaktadır. Şöyle ki, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumu sırasında, dünya çok kötü bir hal almıştı. Allah’a olan inanç ortadan kalktığı gibi, herkes birbirine zulmeder olmuştu. Ancak sonrasında peygamberimiz dünyaya geldi, ve yaydığı İslam dini ile birlikte, dünyada adalet, ve eşitlik hüküm sürer oldu. İnsanların Allah’a olan inancı yeniden başladı. İşte bu nedenledir ki, mevlid kandilinin önemi, ve peygamberimizin dünyaya gelmesi, çok hayırlı bir olay olarak değerlendirilmektedir.

Mevlid Kandilinde Neler Yapılır?

Müslümanlar her sene, Rebiül-evvel ayının 11. gününü 12. güne bağlayan gecede, peygamberimizin doğumunu çok büyük bir coşku ile kutlarlar. Mevlidler okunur. Bu mevlidleri dinlemek, peygamberimizin ruhuna dualar okumak çok önemlidir. Hz. Muhammed’in hayatı ile ilgili bilgi edinmek, ve, olabildiğince onu kendimize örnek almak da, onun bize olan sevgisinin artması, ve dinimizde doğru yolda yürümek adına büyük önem arz etmektedir.

İbadet etmek, kur’an-i Kerim okumak, oruç tutmak, namaz kılmak, günahların affı için tövbe etmek, mevlid kandilinde yapılabilecek şeyler arasında yer almaktadır. Unutmamak gerekir ki, özel günlerin dinimiz açısından önemi büyüktür, ve Allah, bugünlerde edilen tövbelerin kabul edildiğini bizlere açık bir şekilde belirtmiştir. Bu nedenle, dini özel günlerin hiç birisini kaçırmamak gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.