Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Babalar Günü 2018‘e sayılı günler kaldı. Ve artık herkesin aklında, bu özel gün ile ilgili sorular var: Babalar Günü ne zaman ve Babalar Günü nasıl ortaya çıkmıştır sorusunun yanıtları merak ediliyor. Biz de sizleri ilerleyen bölümlerde, merak ettiğiniz bu konular hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Babalar Günü 2018, her sene olduğu gibi bu sene de farklı etkinliklerle kutlanacak.

Her sene olduğu gibi Haziran ayının üçüncü haftasında kutlanacak olan Babalar Günü 2018, bu sene Ramazan Bayramı 2018’in üçüncü günü olan 17 Haziran 2018 Pazar gününe denk geliyor. Aynı gün, sadece Türkiye değil, pek çok ülkede Babalar Günü 2018 kutlamaları gerçekleştirilecek. Peki bu özel günün ortaya çıkışı nasıl gerçekleşti?

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sonora Smart Dodd, bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı olup, tıpkı Anneler günü gibi Babalar Günü‘nün de olması gerektiğini ve babaların da kutlanmasının önemli olduğunu düşünmekte idi. Sonora’nın annesi yoktu ve babası, kendisi ile birlikte altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Sonora’nın babasının 5 Haziran doğum günü idi. Bu tarihin Babalar Günü olarak kutlanmasına yönelik çalışmalar başlattı. Ancak çalışmalar 5 Haziran’a değil de Haziran ayının üçüncü Pazar gününe yetişti.

İlk Babalar Günü, 19 Haziran 1910 Pazar günü, Washington’un Spokane şehrinde kutlandı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge, 1924 yılında Babalar Günü kutlamalarını destekledi. Fakat bu desteğine karşın da Babalar Günü’nü resmi olarak ilan etmedi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson ise 1966 yılında, Her yıl, Haziran ayının üçüncü Pazar gününde, Babalar Günü kutlamalarının gerçekleştirileceğini bir bildiri ile açıklamıştır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon ise 1972 yılında, bir imza ile Babalar Günü kutlamalarını Amerika Birleşik Devletleri için yasal hale getirmiştir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.