Anneler Günü Ve Anneler Günü Hikayesi

Anneler Günü Ve Anneler Günü Hikayesi

Anneler günü ne zaman sorusunun yanıtını sizlere daha önce vermeye çalıştık, yine de, anneler günü 2012‘nin yaklaşması dolayısı ile, anneler günü hangi gün sorusunun yanıtını bir sefer daha vermek isteriz: anneler günü 2012, 13 Mayıs 2012 Pazar günü kutlanacaktır. Peki dünyada, her sene, evrensel bir gün olarak kutlanan anneler gününün, neden bu kadar önemli olduğu hakkında fikir sahibi misiniz? Anneler günü 2012 kutlamasını gerçekleştirmeden önce, anneler günü hikayesini öğrenmek istemez misiniz? Anneler günü 2012 yaklaşırken, biz size, anneler günü hikayesi hakkında bilgiler vermek isteriz:

1906 senesinin 9Mayıs gününde, Amerika’lı Filedelfiya eyaletinde yaşamakta olan Jervis isimli kızın annesi ölmüştür. Anneler günü hikayesi de bu bilgi ile başlamaktadır. Anneler günü hikayesini anlatacak olursak, Jervis, annesini çok seviyordu, ve annesinin ölümünden sonra yaşadığı üzüntüyü aylarca üzerinden atamamıştı. Annesi ölen Jervis’in, hayatta tutunabileceği hiç kimsesi kalmamıştı, bu olay nedeniyle Jervis, hayattaki yaşama sevincini kaybetmişti. Anneler günü hikayesinin kahramanı Jervis’in yakın komşusu, Jervis’in hal ve tavırlarını gözlemlemekteydi, Jervis, yemiyor, içmiyordu… Sonunda komşusu, Jervis ile arkadaşlık kurdu.

Anneler günü hikayesi şu şekilde devam etmektedir: Jervis; ve yaşlı komşusu bir gün sohbet etmektedirler. Sohbet sırasında Jervis’i komşusunun söylediği bir söz etkilemektedir: ”İnsanlar, doğar, yaşar, ve sonra da ölürler… Bu bir doğa kanunudur…” Ölümün de, doğum kadar doğal bir süreç olduğunu düşünen Jervis, annesini hala unutabilmiş değildi elbette.. Komşusunun söylediği sözler, Jervis’in içindeki ölüm soğukluğunu ortadan kaldırdı, artık Jervis, annesini düşünürken gülümsüyor, annesini sevgiyle anıyordu…

Anneler günü hikayesinin kahramanı olan Jervis, her gün annesinin mezarına çiçekler götürüp bırakmaya devam ediyordu, ve aradan bir sene geçmiş, annesinin ölümünün sene devriyesi olmuştu. Bu gün, Jervis’in tüm arkadaşları onun yanına geldiler. Jervis, bu gün, arkadaşlarına bir şey söyledi: ”Annemin ölümünün üzerinden bir sene geçti, ve bu bir senede ben şunu öğrendim: anne sevgisinin yerini doldurabilecek bir şey yok. Senenin bir gününü annelerimize ayırarak, annelerimizi güzel anılarla analım…” Jervis’in arkadaşları bu fikri çok beğenmişlerdi. Hep birlikte Belediye Başkanı’nın yanına gittiler, durumu anlattılar, ve Belediye Başkanı da bu öneriyi benimsedi. Gazetelerin yazarlarına bu durum anlatıldı. Jervis; ve arkadaşlarının yaptığı bu çalışmaların sonuç vermesi uzun sürmedi, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından, her sene, Mayıs ayının ikinci Pazar gününün anneler günü olarak kutlanmasına karar verildi.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.